Týden v ČR

Pravčická brána, photo: Z. Patzelt, www.ceskesvycarsko.cz
0:00
/
0:00

Na svém prvním jednání po prázdninové pauze se v pondělí sešla vláda. K Ústavnímu soudu poputují dvě podání kvůli Lisabonské smlouvě. Výstavba nových bytů v Česku ve druhém čtvrtletí klesla o 21 procent, oznámil ve středu Český statistický úřad. Národní park České Švýcarsko se zařadil mezi prestižní evropské turistické destinace. Střešní makovice kostela na Zelené hoře, uchovávající historické listiny, se po letech otevřela.

Ilustrační foto
Na svém prvním jednání po prázdninové pauze se v pondělí sešla vláda. Rozhodla mimo jiné o financích na likvidaci povodňových škod na krajském a obecním majetku. Půjde na ně více než 3 a půl miliardy korun. Tzv. rychlá pomoc pro nejvíce postižené domácnosti už obcím byla poslána, další peníze pak budou mít k dispozici za několik týdnů. Vedle peněz na krajský a obecní majetek půjde do regionů i suma určená na škody v oblasti bydlení. Potvrdil to ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška:

"Dále jde 442 milionů na podporu bydlení v různých formách, to znamená, že to není jenom zajišťování náhradního ubytování a dalších souvisejících potřeb, ale například tam jde i 120 milionů na výstavbu povodňových domků, které by měly stát do zimy, a tím by se měla výrazným způsobem zlepšit ubytovací situace postižených občanů."

Povodně, které koncem června postihly část Čech a Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka - vyžádaly si 15 obětí. Celkové škody se odhadují na více než 8,5 miliardy korun. Většinu nákladů na jejich odstraňování ponese stát.


Foto: Evropská komise
K Ústavnímu soudu poputují dvě podání kvůli Lisabonské smlouvě. Obě podávají senátoři ODS s několika nezávislými kolegy. Chtějí posoudit soulad Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem České republiky a také změnit novelu jednacího řádu obou komor parlamentu. Ta obsahuje vázaný mandát, podle kterého by o přesunu kompetencí z české na evropskou úroveň měli rozhodovat zákonodárci, nikoliv sama vláda. Jeden z autorů stížnosti, občanský demokrat Jiří Oberfalzer, k tomu ve středu řekl:

"Základní smysl je dosáhnout toho, aby byl změněn zákon o tzv. vázaném mandátu, čili jednací řád Senátu a Poslanecké sněmovny tak, aby případný souhlas Parlamentu, to jest obou jeho komor, s přechodem dalších práv, kompetencí na Evropskou unii byl vždy vyslovován ústavní většinou."

Podle senátorky za ČSSD Jiřiny Rippelové se jedná o další obstrukci před ratifikací Lisabonské smlouvy:

"Pokud vím, tak i na ústavněprávním výboru s tím většina kolegů neměla problém, takže nechápu, proč teď se rozhodují... Respektive chápu, ale myslím si, že to jejich snažení nebude mít účinek, který předpokládají. Já se domnívám, že Ústavní soud neshledá rozpor s Ústavou České republiky."


Výstavba nových bytů v Česku ve druhém čtvrtletí klesla o 21 procent, oznámil ve středu Český statistický úřad. Obrat k lepšímu můžeme očekávat až po skončení finanční krize. Určit datum, kdy je nejvýhodnější koupit nebo prodat byt je podle analytika ČSOB Petra Dufka velmi těžké. Očekává ale, že ceny ještě pravděpodobně klesnou:

"Ještě pořád je tady prostor k tomu, aby se ceny snížily. Sice ne plošně, ale určitě v některých případech. Ještě rozhodně nejsme za tím pomyslným dnem."

Pokles bytové výstavby budou zmírňovat rozestavěné projekty. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, podle kterého počet nově zahájených staveb bytů klesl o 21,4 procenta. Ředitel sekce produkčních statistik Josef Vlášek potvrdil, že developeři nové projekty spíš odkládají:

"Pořád je poměrně velká zásoba rozestavěných bytů. Pokud navážeme na dřívější statistiky a uděláme jednoduchý výpočet, že k počtu rozestavěných budov připočteme počet zahájených a odečteme počet dokončených, tak stále ještě i na konci roku 2008, podle našich podkladů, bylo rozestavěno 170 tisíc bytů."

Důvodem poklesu zahájení staveb nových bytů je hlavně financování, kdy je těžší získat bankovní úvěr nebo hypotéku.


Národní park České Švýcarsko se zařadil mezi prestižní evropské turistické destinace. Získal totiž ocenění EDEN neboli "Excelentní evropská turistická destinace". Z Česka celkem soutěžilo 21 oblastí, do finále se dostaly tři. Kromě Českého Švýcarska ještě Kralický Sněžník a Orlické hory. Jak v úterý řekl šéf správní rady společnosti České Švýcarsko Radek Vonka, komise se o kvalitách každé lokality přesvědčovala přímo na místě:

"Komise přijela přímo do těchto tří destinací a proběhlo takové posouzení na místě, včetně návštěvy našeho informačního střediska, představení destinační agentury a samozřejmě výlet. Pak už následoval ten významný úspěch, když jsme byli oceněni právě tím titulem destinace nejvyšší kvality. V říjnu si jedeme do Bruselu převzít tento titul oficiálně."


Střešní makovice kostela na Zelené hoře, uchovávající historické listiny, se po letech otevřela. Památkáři obsah hermeticky uzavřené schránky vyzvedli v rámci oprav střechy. Světlo světa spatřily dokumenty a mince naposledy v sedmdesátých letech, některé jsou ale na místě už dvě staletí. Jak říká ředitel Národního památkového ústavu na Vysočině Libor Karásek, je neuvěřitelné, že listiny přežily několik požárů:

"Na jednom z dokumentů, vlastně na obalu jedné listiny je vidět, že došlo i k propálení obalu, ale samotná listina, ten pergamen, který byl v obálce uložen, poškozen nebyl. Je zajímavé, že i při požárech v makovici nedošlo k takovému žáru, aby ty dokumenty byly nějak poškozeny."

Památkáři ve středu schránku vrátili na místo, tentokrát obohacenou o svědectví této doby. Uvnitř se objevily nejen listiny, ale také mince a DVD disk.