Týden v ČR

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vládě Jana Fischera začaly v pondělí čtrnáctidenní prázdniny. Její členové znovu zasednou ve Strakově akademii 14. srpna. Předchozí kabinety většinou odpočívaly týdny tři. Zatímco vláda má prázdniny, politické strany zahájily volební kampaň, a to v pozitivním duchu.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Vládě Jana Fischera začaly v pondělí čtrnáctidenní prázdniny. Její členové znovu zasednou ve Strakově akademii 14. srpna. Předchozí kabinety většinou odpočívaly týdny tři. Zatímco vláda má prázdniny, politické strany zahájily volební kampaň, a to v pozitivním duchu. Pozitivní volební kampaň slíbila ČSSD i ODS. Optimistou v tomto směru rozhodně není politolog Zdeněk Zbořil:

"Politici se zapletli do tolika problémů, které nesouvisí se záležitostmi země, ale pouze s jejich osobními zájmy, že teď musí ukázat nějakou přívětivější tvář. Nic jiného jim tedy nezbývá, než mluvit o pozitivní kampani, protože lidé už jsou otrávení neustálým hašteřením, záští a nenávistí, která se projevuje v politických diskuzích. Bez ohledu na to, jak jsou strany programově nastaveny, měly by usilovat o nějaký konsenzus."


Nezaměstnanost v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí na 6,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to nárůst o 2,2 procenta, což je nevyšší meziroční nárůst od roku 1999. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Podle analytika ČSOB Petra Dufka se důsledky ekonomického vývoje promítly do trhu práce překvapivě rychle:

"Rychlost, s jakou podniky reagovaly na přicházející hospodářské potíže, je v novodobé historii České republiky nevídaná. Zatímco dříve se obvykle trend ekonomiky promítal na trh práce v průběhu tří kvartálů, tak při současné krizi to bylo téměř okamžitě, jakmile firmy začaly pociťovat úbytek zakázek."

Hlavní ekonom Atlantik finanční trhy Petr Sklenář řekl, jak růst nezaměstnanosti zatíží státní rozpočet:

"Nárůst nezaměstnanosti státní rozpočet zatěžuje ze dvou stran. Na jedné straně klesá počet lidí platících odvody a daně, a současně roste počet lidí, kteří čerpají dávky. Celkový efekt bude v řádu desítek miliard. Stát na sociálních odvodech a daních z příjmu vybral letos o 21 miliard korun méně než tomu bylo loni, a současně na podpoře v nezaměstnanosti vyplatil o 5 miliard korun více. To znamená, že za prvních sedm měsíců roku ten efekt byl negativní - prohloubení schodku státního rozpočtu o 26 miliard korun."


Photo: Štěpánka Budková
Český zahraniční obchod skončil v červnu s druhým nejvyšším přebytkem v historii - přes 20 miliard korun. Domácí firmy vyvezly oproti minulému roku o 15 procent méně zboží, dovoz klesl o 19 procent. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Výsledky zahraničního obchodu tak jsou po červnové průmyslové výrobě druhou nečekaně dobrou zprávou. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka se ale zatím nedá hovořit o zlepšení stavu české ekonomiky:

"Zatím jsou to takové náznaky. Uvidíme další měsíce, jestli tyto pozitivní náznaky budou potvrzeny nebo nebudou. Zatím bych spíše hovořil o stabilizaci, a opravdu na potvrzení nějaké zlepšující tendence bych si počkal nejenom na česká data z průmyslového sektoru, ale i na data od našich klíčových obchodních partnerů."


Foto: Štěpánka Budková
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, takže základní úroková sazba klesla na 1,25 procenta. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. To by mohlo pomoci rozhýbat ekonomiku, a podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky je to také hlavní motivací rozhodnutí centrálních bankéřů:

"Tím hlavním důvodem je patrně to, že výkon ekonomiky je stále velmi slabý a inflační výhled je stále velmi příznivý. Současně v minulých měsících posilovala česká koruna, a tyto faktory umožnily ještě dodatečné snížení úrokové sazby české centrální banky."


Elektrárenská společnost ČEZ začala hledat dodavatele dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Firma v pondělí oznámila zahájení výběrového řízení. V tendru je i jednostranná opce na výstavbu tří dalších bloků v jiných lokalitách v Evropě. Začít s výběrem je nutné proto, že celý proces schvalování a výstavby je dlouholetou záležitostí, vysvětlila mluvčí podniku Eva Nováková:

"Veřejná zakázka na dodavatele jaderných bloků je dalším krokem v administrativní přípravě dostavby jaderné elektrárny Temelín. Již v červenci loňského roku jsme požádali ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu zvažované dostavby elektrárny Temelín na životní prostředí. Celý administrativní proces bude trvat zhruba 7 - 8 let, spolu se samotnou stavbou jaderné elektrárny zhruba 15 let."

Proti tendru však protestují jak české protiatomové organizace, tak aktivisté i vláda Horních Rakous. Tamní krajně pravicové strany vyzývají k dalším žalobám a hrozí blokádami hranic.


Foto: ČTK
Na Pražském hradě se ve středu návštěvníkům otevřela výstava s názvem Cesta života. Je zaměřena na postavu rabiho Löwa, který je neodmyslitelně spojený s legendou o Golemovi. Letos uplynulo 400 let od Löwovy smrti. Podle šéfa kultury Pražského hradu Václava Beránka nabízí výstava přes 200 různých exponátů:

"Je tady celá řada rukopisu, některé se dovážely z daleké ciziny, přijížděli sem kurátoři z New Yorku, Oxfordu, z Vídně a přiváželi opravdu věci, které v této kombinaci dohromady ještě nikdy nebyly vystaveny. Jsou tady zároveň cenné exponáty z Židovského muzea, které se váží jak k rabimu Löwymu, tak k životu židovské komunity v Praze před těmi čtyřmi sty lety."

Výstava v Císařské konírně bude otevřena do 8. listopadu.