Týden v ČR

Jan Fischer, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Od úterního rána znovu platí pro Čechy vízová povinnost pro cesty do Kanady. Premiér Jan Fischer na středečním zasedání ve Štrasburku prezentoval výsledky půlročního předsedání sedmadvacítce. Češi, kteří budou v říjnu volit poslance na zastupitelských úřadech v zahraničí, si budou vybírat z kandidátek předložených v Královéhradeckém kraji. Česká ekonomika stagnovala i v květnu. Nejslavnější český zpěvák Karel Gott oslavil v úterý 70. narozeniny.

Foto: ČTK
Od úterního rána znovu platí pro Čechy vízová povinnost pro cesty do Kanady. Ottava ji zavedla s odůvodněním, že roste počet žadatelů o azyl z Česka především z řad českých Romů. Česká vláda na to reagovala zavedením vízové povinnosti pro diplomaty a povolala svého velvyslance v Kanadě ke konzultacím. Podle premiéra Jana Fischera by nám měla pomoci Evropská unie:

"Neprodleně se Česká republika obrátí na Evropskou komisi, a bude tím aktivovat tzv. klauzuli solidarity. To znamená společný postup v situaci, kdy vůči jednomu členu je obnovená vízová povinnost."

Švédské předsednictví Evropské unie se vyslovilo příznivě k možnosti zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí Evropské unie, ale upozornilo, že návrh musí podat Evropská komise. Podle prezidenta Václava Klause může Kanada o vízech rozhodnout jako suverénní země, Česko je ale odkázáno na rozhodnutí Bruselu.

Kanada navíc v Praze nezřídí vízové oddělení, a tak čeští turisté musí žádat o vízum až ve Vídni. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura to považuje za nesmyslné rozhodnutí:

"Považujeme za velice nelogické, když je vízové oddělení pro Čechy v rakouské Vídni, když přitom sami Rakušané mají s Kanadou bezvízový styk. Nesouhlasíme ani s argumentem, že regionální vízová centra budou vyřizovat víza občanům několika sousedních států, jelikož z těch států, které jsou v okolí Rakouska a mají s Kanadou vízový styk, je Česká republika jednoznačně nejbohatší a logicky tak zdaleka nejvíce občanů České republiky cestuje do Kanady."


Jan Fischer,  foto: ČTK
Nejednoznačných reakcí se dočkalo české předsednictví Evropské unie od poslanců Evropského parlamentu. Premiér Jan Fischer na jejich středečním zasedání ve Štrasburku prezentoval výsledky půlročního předsedání sedmadvacítce. Na výtky i chválu reagoval tím, že chtěl hlavně dovést české předsednictví do zdárného konce:

"Já, když jsem to té své pozice nastoupil, jsem jasně řekl, že její výkon chápu jako službu, a jako první prioritu chápu dokončení předsednictví se ctí. Jestli se to podařilo a jestli to takto někteří vidí, tak já si toho ocenění nesmírně vážím a maximum jsem pro to udělal."

Evropští zákonodárci na středeční schůzí ve Štrasburku také zvolili sociálnědemokratického europoslance Libora Roučka jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu. Libor Rouček bude v novém evropském zákonodárném sboru nejvýše postaveným Čechem.


Češi, kteří budou v říjnu volit poslance na zastupitelských úřadech v zahraničí, si budou vybírat z kandidátek předložených v Královéhradeckém kraji. Rozhodla o tom ve středu Státní volební komise. Krajané měli možnost vybírat poslance v zahraničí již dvakrát. Poprvé tomu bylo při sněmovních volbách v roce 2002, kdy si vybírali mezi jihomoravskými kandidáty. K volbám přišlo jen kolem 3700 lidí z odhadovaného počtu 70 tisíc voličů.


Česká ekonomika stagnovala i v květnu. Průmyslová výroba meziročně klesla o 22 procenta. Podle pondělních údajů Českého statistického úřadu měly největší problémy podniky vyrábějící stroje a zařízení. Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík si všímá i negativních signálů obsažených ve struktuře postižených odvětví:

"Co je velmi nepříjemnou skutečností je to, že se dosti výrazně skokově propadl elektronický průmysl. Meziročně to činí 35 procent. Je otázka, zda to není jednorázový jev, ale já se spíše obávám, že nikoliv. A to je další strukturální zhoršení, zvlášť když si uvědomíme, že elektrotechnický průmysl je dnes druhým nosným odvětvím českého průmyslu po dopravním strojírenství."

Podle analytika ČSOB Petra Dufka je velmi pravděpodobné, že zlepšení se průmysl nedočká ani v následujících měsících:

"Naznačují to zcela jasně zakázky, které klesají o 28 procent, a naznačuje to i vývoj v ostatních zemích Evropské unie. Z Německa sice přišla jedna drobná pozitivní zpráva z průmyslu, která ovšem pohled na celkovou německou ekonomiku a její poptávku nemění. Prozatím tedy můžeme zůstat skeptičtí, co se týká vývoje českého průmyslu."


Nejslavnější český zpěvák Karel Gott oslavil v úterý 70. narozeniny. Jeho kariéra je neuvěřitelně dlouhá, je tedy co připomínat. Na pondělní oslavu svých sedmdesátin v pražském hotelu Ambassador na Václavském náměstí pozval více než tisíc lidí. Davem fanoušků a kolemjdoucích, který se před hotelem postupně vytvořil, se prodíraly hvězdy, z nichž některé patřily ke zpěvákovým kolegům po generace, ale i kolegové o několik generací mladší. Na rozdíl od velkolepého červnového koncertu, který v den Gottových sedmdesátin odvysílala Česká televize, šlo v Ambassadoru o neformální večírek.

A co si přeje Karel Gott do dalších let? Zdraví, věrné publikum a šťastnou rodinu.

"A hlavně si zachovat entuziasmus, to znamená skoro až amatérskou chuť dělat to dál a úplně nedospět. Jak se začne chlap stydět za svoje klukoviny, tak je jasné, že stárne."