Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čechům opět hrozí zavedení víz při cestách do Kanady. Letošní povodně, které postihly v posledních dnech některé kraje Česka, doposud způsobily škody za skoro šest miliard korun. Státní dluh České republiky stoupl ke konci června na téměř 1 bilion 140 miliard korun. Seznam lidí, o které měla zájem někdejší komunistická Státní bezpečnost, je od úterka dostupný na internetu na stránkách www.svazky.cz. Od čtvrtka probíhá čtyřdenní Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který letos představí přes 100 kapel, dýdžejů a divadel.

Čechům opět hrozí zavedení víz při cestách do Kanady. Kanadské velvyslanectví v Praze informovalo, že úřady zaregistrovaly za letošní půlrok 1720 českých žádostí o azyl. To je skoro dvojnásobek loňského počtu. Do Kanady jezdí vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci v Česku. Jiné informace hovoří o tom, že jde o organizované akce a žadatelé zneužívají kanadský azylový systém. Zatím otázka víz není vyřešená. Ministr zahraničí Jan Kohout potvrdil, že diplomatická jednání pokračují:

"To je příliš štědrý systém azylového řízení na kanadské straně, čili ne počty žadatelů. S těmito a několika dalšími tezemi stále pracujeme, dokonce jsme nabídli kanadské straně vzájemnou dohodu o uznání bezpečné země původu, která by tento problém řešila. Kanada ji zatím odmítá. Pro nás je pro následující dny nejdůležitější dále pokračovat v diplomatickém tlaku."

Čeští politici kritizují kanadský záměr zavést opět víza pro české turisty. Šéf lidovců, exministr zahraničí Cyril Svoboda považuje obnovení víz za nepřijatelné. Pokud k tomu dojde, vláda a diplomacie se musí okamžitě dovolávat principu solidarity u Evropské unie. Vízovou povinnost pro české občany cestující do Kanady odmítá také předseda ČSSD Jiří Paroubek:

"Já věřím, že pan ministr zahraničních věcí a pan předseda vlády se tomu problému věnují. Myslím, že je potřeba jednat s Kanaďany na úrovni Evropské unie, protože se domnívám, že to by nebylo dobré a bylo by to vlastně skandální od Kanaďanů."


Foto: ČTK
Letošní povodně, které postihly v posledních dnech některé kraje Česka, doposud způsobily škody za skoro šest miliard korun. Většinu nákladů na jejich odstraňování ponese stát. Záplavy tak zvýší letošní schodek státního rozpočtu o miliardy korun, řekl ministr financí Eduard Janota. Podle něj po odečtení škod hrazených pojišťovnami zůstanou na veřejném majetku ke hrazení škody za tři až čtyři miliardy korun. Stejná částka by ale mohla na likvidaci škod přijít z Evropy. Ministr Janota sdělil, že peníze od Evropské investiční banky by mohly dorazit během srpna:

"Jde o to, že Evropská investiční banka od nás odkoupí námi emitované korunové dluhopisy, a to za poměrně výhodných podmínek, v dané chvíli výhodnějších než jsou na trhu. My tyto prostředky použijeme cíleně výhradně k řešení následků povodní."

Nadace Člověk v tísni začíná vyplácet obětem povodní první peníze ze svého konta. Na něm má zatím 40 milionů korun, potřebným půjdou zhruba dvě třetiny této částky. Peníze dostanou lidé postižení záplavami na Jesenicku, Novojičínsku a Děčínsku. Rodina bude moci dostat až 200 tisíc korun, potřeby postižených budou pracovníci nadace posuzovat individuálně.


Státní dluh České republiky stoupl ke konci června na téměř 1 bilion 140 miliard korun. Od počátku roku se tak zvýšil o necelých 138 miliard korun. Vyplývá to ze středečních informací ministerstva financí. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Na každého Čecha nyní připadá dluh více než 108 tisíc korun. Je to moc nebo málo? Analytik ČSOB Petr Dufek se přiklání k druhé variantě:

"Jde o to, jak dlouho budou věřitelé ochotni té které zemi půjčovat peníze. Vypadá to, že některé země se dostaly do situace, kdy už jejich financování je velmi obtížné. To je například Lotyšsko, svého času, poměrně nedávno, v takové situaci bylo i Maďarsko. Česká republika naproti tomu je pořád zemí, která má jeden z nejnižších státních dluhů v rámci celé Evropské unie."


Seznam lidí, o které měla zájem někdejší komunistická Státní bezpečnost, je od úterka dostupný na internetu na stránkách www.svazky.cz. Databázi se rozhodl zpřístupnit bývalý disident Stanislav Penc proto, že to zatím neudělal Ústav pro studium totalitních režimů, který si podle něj vybírá jen mediálně vděčné kauzy. Na seznamu jsou podle Stanislava Pence všichni, o které měla Státní bezpečnost zájem:

"Tento seznam bude asi nejúplnější ze všech, které byly kdy zveřejněny. Dává divákovi, který na ten seznam bude koukat, možnost si zjistit, o které lidi měla státní bezpečnost zájem. Nezjistí ale z toho, jestli byli ti lidi agenti nebo jakákoli jiná kategorie, jestli je třeba nesledovali a nebyli nepřátelé režimu. To musí zjistit až po případném studiu těch jednotlivých svazků, který má k dispozici Ústav pro studium totalitních režimů."

Podle ředitele tohoto ústavu Pavla Žáčka, se ale Stanislav Penc vlamuje do otevřených dveří:

"Máme statisíce údajů na webové stránce a všichni si to pochvalují, kromě pana Pence, který se z nějakého záhadného důvodu pouští do verzí, které jsou prostě otevřeny. Já myslím, že když to udělá, tak pak zjistí, jaká bude právní reakce subjektů, kterých se to dotkne. My to musíme dělat podle zákona, my jinak postupovat nemůžeme, respektive Archiv bezpečnostních složek."


Od čtvrtka probíhá čtyřdenní Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který letos představí přes 100 kapel, dýdžejů a divadel. Na Moravu se vypravila velká jména světové hudby. Jak při zahájení festivalu za pořadatele prozradil Jiří Sedlák, nechybí mezi nimi například londýnský jazzman Jamie Cullum:

"Je to jazzpopový britský zpěvák, klavírista, který je známý svým velmi extravagantním stylem hraní, kdy i skáče po klavíru, bubnuje na něj. Je nejúspěšnějším jazzovým zpěvákem Velké Británie, prodal přes 4 miliony desek."