Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Přívalové srážky a následné povodně, které ve středu a v noci na čtvrtek postihly severní a střední Moravu, si vyžádaly nejméně jedenáct obětí. Už jen několik dnů bude Česko v pozici země předsedající Evropské unii. Svého budoucího eurokomisaře by mělo Česko vybrat rychle a nečekat až do podzimních předčasných voleb, prohlásil v úterý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Víc než sedmdesát tisíc pracovníků ve zdravotnictví si finančně polepší. Před dvaceti lety, od 22. června 1989, začali umělci v tehdejším Československu podepisovat dokument Několik vět.

Foto: ČTK
Přívalové srážky a následné povodně, které ve středu a v noci na čtvrtek postihly severní a střední Moravu, si vyžádaly nejméně jedenáct obětí. Nejvíce obětí je z Novojičínska. Voda zaplavila desítky domů. Paní Blažena Ručková bydlí v blízkosti říčky Jičínky. Tak rozbouřenou ji nepamatuje od padesátých let minulého století:

"Hrůza! Nám to všecko zůstalo v plotě, co nesla Jičínka, ten marast. Plot to shodilo, bránu rozbilo, všecko nám odneslo. Tady měly děti taku budku, to odneslo, králíkárnu, seník... Všecko je pryč."

Kvůli záplavám se ve čtvrtek mimořádně sešla jak Bezpečnostní rada státu, tak vláda. Premiér Jan Fischer pak oznámil, že na pomoc postiženým částem Moravy vyčlení vláda 54 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo pro postižené obce a kraje 45 milionů korun, 70 milionů rozdělí Moravskoslezský kraj. Podle ministra vnitra Martina Peciny zvládli záchranáři i meteorologové situaci dobře. Ti na přívalové deště upozorňovali:

"Hasičský záchranný sbor tuto informaci, kterou průběžně dostával, samozřejmě distribuoval všem starostům, kde takové nebezpečí hrozilo. Situace byla skutečně mimořádná. Přívalové deště v těch nejpostiženějších místech způsobily přívalovou vlnu, která byla dva metry nad úrovní stoleté vody. Čili skutečně mimořádná situace, krátkou dobu trvající, ale skutečně velmi intenzívní."

Kabinet také rozhodl, že se na záchranných pracích může podílet až 1000 vojáků, hlavně ženistů.

Hladiny toků rostly i v jižních Čechách.


Už jen několik dnů bude Česko v pozici země předsedající Evropské unii. Podle prezidenta Václava Klause ve své roli obstálo. V úterním rozhovoru pro Český rozhlas prezident řekl, že vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Mirka Topolánka a nástup úřednické vlády během českého předsednictví neměly na jeho kvalitu zásadní vliv:

"Bylo to předsednictví v těžké chvíli, bylo to ve velké krizi, bylo to v momentu, kdy předsednictví začalo obrovským konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy začaly útoky v Gaze a tak dále. Takže bylo těžké. Samozřejmě jsme si ho zkomplikovali výměnou vlády uvnitř tohoto předsednictví, ale myslím, že v podstatě kvalitu toho našeho předsednictví to zásadním způsobem neovlivnilo."

Václav Klaus také uvedl, že nebude spěchat s podpisem Lisabonské smlouvy, která má reformovat řízení rozšířené unie. O svém postoji prý rozhodne až jako poslední v Evropě.


Svého budoucího eurokomisaře by mělo Česko vybrat rychle a nečekat až do podzimních předčasných voleb, prohlásil v úterý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Pokud bude chtít Česko obsadit silný post, nemělo by se podle něj čekat až do podzimu na novou vládu, jinak by pro nás zbyl eurokomisař s bezvýznamnou agendou. Podle Cyrila Svobody by odklad mohl být pro Česko ostudou:

"Jestliže chceme v Evropské komisi hrát důležitou roli, máme mít teď zájem o velké portfolio, to znamená o silný mandát, a silný mandát můžeme mít pouze na obličej. Komisařem má být buď bývalý premiér nebo ministr, popřípadě to může být guvernér banky nebo někdo v takové pozici. Evropská komise je mimořádně důležitý orgán Evropské unie a nelze tam poslat kohokoliv. No a to je úkol vlády. Je tu vláda? Je. Je to vláda, za kterou stojí ČSSD, ODS a zelení? Je."

Podle Cyrila Svobody je možné, že se sociální demokraté a ODS dohodly na odkladu debaty o českém eurokomisaři až na dobu po volbách, a podle výsledku pak bude nominován ten, kdo ve sněmovních volbách prohraje. To ale zástupci obou stran odmítli.


Víc než sedmdesát tisíc pracovníků ve zdravotnictví si finančně polepší. Vláda Jana Fischera v pondělí změnila tarify pro odměňování zdravotníků. Navíc dostanou asi miliardu ročně. Například zdravotní sestry si loni v průměru vydělaly 24 tisíc korun hrubého. Letos jim mzda stoupne o čtrnáct až patnáct procent. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky je zvýšení platů nutné hlavně kvůli nedostatku některých pracovníků ve zdravotnictví:

"Smyslem je stabilizovat respektive zlepšit personální situaci ve zdravotnictví, motivovat zdravotnické zaměstnance k práci ve zdravotnictví v České republice, ať už v civilu nebo v armádě, zejména pokud jde o střední zdravotní personál."

Zvýšení platů přivítaly hlavně velké nemocnice, kde je sester, zejména v akutní péči, největší nedostatek.


Před dvaceti lety, od 22. června 1989, začali umělci v tehdejším Československu podepisovat dokument Několik vět vyzývající k otevřenému dialogu a propuštění politických vězňů. Dokument, který po návratu z vězení napsal Václav Havel, podepsalo přes 40 tisíc lidí. Mezi nimi byl i tehdy začínající herec Ivan Trojan. Podle svých slov si postupně uvědomoval, jaké nebezpečí mu může hrozit:

"Vlastně jsem to pochopil, až kdy pak nastala represe vůči mně, že to opravdu není jen tak. Já jsem byl v armádním uměleckém souboru, čili na vojně, a ve chvíli, kdy to prasklo, tak mně potom během jednoho dne odveleli do Humenného k tankánům. Prošel jsem výslechem u kontrarozvědky, a protože jsem neodvolal, tak mně hned odveleli, hned druhej den."