Týden v ČR

Jan Fischer, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Úřednická vláda Jana Fischera v pondělí schválila své programové prohlášení, ve kterém zdůrazňuje potřebu úspěšného dokončení českého předsednictví Evropské unii a snahu o sestavení rozpočtu na příští rok se schodkem nepřesahujícím 170 miliard korun.

Jan Fischer, foto: ČTK
Úřednická vláda Jana Fischera v pondělí schválila své programové prohlášení, ve kterém zdůrazňuje potřebu úspěšného dokončení českého předsednictví Evropské unii a snahu o sestavení rozpočtu na příští rok se schodkem nepřesahujícím 170 miliard korun. Vláda chce také zajistit klidný chod státní administrativy do chvíle, než po předpokládaných říjnových předčasných volbách předá správu země dalšímu kabinetu. Jan Fischer věří, že vláda důvěru získá:

"My jsme se do naprosté většiny těch doporučení dovedli vejít, protože nám mentálně ani jinak nedělala potíže. Jsou tam některé body, o kterých bude určitě řeč - privatizace letiště, ale je jich jen minimum. Programové prohlášení je dokumentem, který charakterizuje vůli vlády splnit tyto úkoly podle jejího nejlepšího vědomí a svědomí. S tím předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a věřím pevně, že důvěru získá."

Bude k tomu mít šanci v neděli 7. června. Právě na tomto termínu se v úterý premiér Fischer dohodl s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. Ten zvolené datum odůvodnil tím, že vláda musí předstoupit před sněmovnu do třiceti dnů od jmenování a neděle 7. června je v této lhůtě posledním dnem. Prezident Václav Klaus totiž kabinet jmenoval 8. května.


Jiří Paroubek, foto: ČTK
ČSSD v úterý požádala dopisem premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Pecinu o ochranu svých předvolebních mítinků. Chce tak zabránit dalším konfliktům, které vyvolávají recesisté, kteří už asi dva týdny hází na Jiřího Paroubka vajíčka téměř na každém předvolebním shromáždění ČSSD. Jiří Paroubek dodává:

"Myslím si, že v těch posledních zhruba čtrnácti dnech jsou naše mítinky napadány nezodpovědnými jednotlivci. Soudím, že je to nejnevhodnější forma, protože v některých místech policie neposkytovala součinost organizátorům, v některých místech byla laxní, jenom v některých místech byla aktivní. Takže já předpokládám, že teď zavládne klid."

Foto: ČTK
Policie České republiky prý bude akcím tohoto typu v rámci běžného výkonu služby věnovat zvýšenou pozornost. První místopředseda ODS David Vodrážka vyzval veřejnost, aby přestala s vajíčkovými útoky a nedělala z Jiřího Paroubka oběť:

"ODS nic takového nedělá, neorganizuje, rezolutně se od toho distancuje. A musím říct, že já z té vajíčkové války nemám v žádném případě radost. To je prostě něco, co škodí politice jako takové. Já jsem v televizi vyzval, ať neútočí vajíčky nikdo na nikoho, ať přijde k volbám, a u voleb svým hlasem potvrdí, že prostě nesouhlasí s Jiřím Paroubkem."

Prezident Václav Klaus považuje rostoucí projevy násilí, nenávisti a netolerance v nynější předvolební kampani za útok na principy demokratické soutěže stran. Projevům násilí proti politickým soupeřům by se podle něj měl každý postavit.


Poslanci se zabývali hospodařením Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle místopředsedy kontrolního výboru sněmovny Libora Ježka dolní komora pochybila, když za 15 let nedokázala hospodaření NKÚ zkontrolovat.

"Sněmovna předpokládala, že NKÚ se bude chovat příkladně všem ostatním resortům, když je kontroluje a upozorňuje na chyby v hospodaření. Zafungovaly vnitřní mechanismy uvnitř NKÚ, kdy kolegium při schvalování závěrečného účtu této kapitoly vzneslo pochybnosti o hospodaření. Kontrolní výbor pověřil tři poslance, aby tyto skutečnosti ověřili. My jsme je ověřili a bohužel se zjistilo, že se zakládají na pravdě."

Sněmovna chce vyvolat proti NKÚ kárné řízení. Úřad čelí podezření, že plýtvá penězi z rozpočtu, navíc NKÚ platí šéfovi úřadu Františku Dohnalovi drahý komerční nájem v Praze a tři služební vozy. František Dohnal se proti zprávě sněmovního kontrolního výboru ohradil. Považuje ji za politickou, tendenční a zkreslenou.


Foto: ČTK
V Česku se v pondělí objevil první případ nové takzvané prasečí chřipky. U devětadvacetiletého muže potvrdily prasečí chřipku dva testy, uvedl v pondělí hlavní hygienik České republiky Michael Vít:

"Jedná se o dospělého muže z Prahy, který v minulých dnech navštívil oblast s vyšším výskytem tohoto onemocnění. Pacient je v současné době v domácím ošetřování, v domácí izolaci, absolutně bez jakýchkoliv negativních zdravotních příznaků. Ten stav se podstatně zlepšil."

V pátek byl pacien propuštěn z domácí izolace. V domácí karanténě je podle Michaela Víta devět lidí, se kterými muž přišel do kontaktu.


Foto: ČTK
Ve středu uběhlo 67 let od chvíle, kdy výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V takzvané kobyliské zatáčce v Praze, kde na jeho vůz hodili bombu, bude tuto událost nově připomínat pomník. Ten zástupci armády i politici odhalili po půl jedenácté dopoledne, přesně v době provedení atentátu.

"Pomník je téměř 11 metrů vysoký, nahoře stojí tři bronzové figury. Jsou v životní velikosti, mají 1,7 metrů. Lidem, kteří stojí pod pomníkem se ty figury mohou zdát malé, ale to je umělecký záměr. Chce lidem ukázat, jak hrdinský, a v podstatě sebevražedný čin z jejich strany to byl. Proto ta životní velikost," přiblížila pomník zástupkyně starosty Prahy 8 Vladimíra Ludková.