Týden v ČR

Jan Fischer, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český premiér Jan Fischer v úterý poprvé v nové funkcí zavítal do Bruselu. Poslanecká sněmovna ve středu schválila ústavní zákon o zkrácení svého volebního období a uspořádání předčasných voleb. Sociální demokracie ve středu zveřejnila 27 bodů, na jejichž základě je připravena podpořit přechodný kabinet Jana Fischera. V úterý začal 64. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Česká fotbalová reprezentace má od úterka nového trenéra. Stal se jím František Straka.

Jan Fischer,  foto: ČTK
Český premiér Jan Fischer v úterý poprvé v nové funkcí zavítal do Bruselu. Ujišťoval tam mimo jiné šéfa Evropské komise José Barrosa a vysokého představitele pro zahraniční politiku Javiera Solanu, že úspěšné dokončení předsednictví patří mezi priority nové české vlády. Před zahraničními novináři čelil především dotazům týkajícím se lisabonské smlouvy a případné účasti českého prezidenta Václava Klause na červnovém summitu Evropské unie. V Evropě se teď spekuluje o tom, kdo bude summit za Česko řídit - zda premiér Fischer nebo prezident Václav Klaus. Premiér Fischer v Bruselu preferoval první možnost:

"Moje východisko je pozice, že Evropskou radu řídí šéf exekutivy a mandát pro to jednání dává vláda."

Ve středu se pak předseda vlády spolu se šéfem diplomacie Janem Kohoutem setkal s Václavem Klausem, s nímž jednali o koordinaci české zahraniční politiky. Prezident Klaus poté prohlásil, že klíčový červnový summit Evropské unie v Praze by měl řídit premiér Jan Fischer. Jak uvedl prezidentův mluvčí Radim Ochvat, prezident má k předsedovi vlády plnou důvěru a nepochybuje o tom, že tuto roli s úspěchem a přehledem zvládne. S Klausovým řešením souhlasí i bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra:

"Je to přeci jenom exekutivní záležitost a bylo by bláhové si myslet, že to je jenom nějaká reprezentační funkce, že prostě dotyčný český funkcionář tam přijede a všechno půjde jako po másle. Některé věci jsou složité. Budou to třeba garance pro budoucí irské referendum, které se budou muset předjednávat tak, aby ta Rada trvala den a půl, jak má, a neprotahovala se třeba tři dny."


Poslanecká sněmovna ve středu schválila ústavní zákon o zkrácení svého volebního období a uspořádání předčasných voleb. Návrh ale kritizují někteří senátoři. Upozorňují, že by se neměla upravovat vždy, kdy to budou politici považovat za výhodné. Někteří lidovečtí zástupci kvůli tomu zvažují podání stížnosti k Ústavnímu soudu. Jejich výhrady objasnil lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart:

"Z hlediska Ústavy se Poslanecká sněmovna rozpouští vždycky, když se něco nepodaří, nestihne, sněmovna nejedná, neusnese se. Tam není ani náznak, že by se mohla sněmovna rozpustit také proto, že si to někdo přeje. Zásada o volbě na určitý čas je jeden ze základních kamenů Ústavy, to je ta podstatná náležitost demokratického právního státu podle článku 9. A měnit tyto podstatné náležitosti je nepřípustné. To říká Ústava hned na samém začátku."

Podle místopředsedy ODS Petra Gandaloviče by lidovecká stížnost uspět neměla:

"Je to východisko z politické krize, která nastala vyslovením nedůvěry vládě. Jsem přesvědčen, že je to to nejméně špatné ze všech špatných řešení. Je to řešení, které už má svůj precedent v roce 1998, tedy považuji za nemožné, aby ho teď někdo právně zpochybňoval, když bylo součástí našeho právního řádu před deseti lety. Jsem tedy přesvědčen o tom, že teď skutečně všechny politické strany vezmou spíš rozum do hrsti a nebudou toto rozhodnutí dále zpochybňovat."


Jiří Paroubek
Sociální demokracie ve středu zveřejnila 27 bodů, na jejichž základě je připravena podpořit přechodný kabinet Jana Fischera. Kdyby podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nová vláda dokument odmítla jako celek, důvěru sociálních demokratů by podle něj nedostala. Šéf Lidového domu nicméně současně dodal, že nehodlá bazírovat na jednotlivostech. Úřednická vláda by se podle něj měla teď zaměřit na rozpočet, řešení ekonomické krize a české předsednictví:

"Nečekáme od této úřednické vlády žádná velká politická rozhodnutí, protože s tím, jak odešla Topolánkova vláda, s tím, jak by se tady v Poslanecké sněmovně nepodařilo stávající struktuře poslanců vytvořit většinovou politickou vládu, si myslíme, že je třeba počkat na ta velká rozhodnutí až na vládu, která bude mít mandát vzešlý z předčasných voleb."


Foto: ČTK
V úterý začal 64. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Nabídne téměř 60 koncertů a řadu divadelních představení. Tradiční úvodní skladbu - Smetanovou Mou vlast - přednesl v Obecním domě Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou polského dirigenta Antoniho Wita. Ředitel festivalu Roman Bělor doporučil další zajímavé koncerty:

"26. a 27. května v Praze vystoupí Symfonický orchestr severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Oba koncerty bude dirigovat legendární dirigent Christoph von Dohnányi a oba koncerty mají skvělé sólisty. V prvním případě to je slavný americký barytonista Thomas Hampson a v druhém případě německý houslista Frank Peter Zimmermann, který zahraje 2. koncert Bohuslava Martinů. I on se vlastně připojí do toho velkého projektu Vzpomínky na Bohuslava Martinů."


František Straka,  foto: ČTK
Česká fotbalová reprezentace má od úterka nového trenéra. Stal se jím František Straka. Rozhodnutí výkonného výboru fotbalového svazu oznámil jeho člen Jaroslav Vacek. Padesátiletý Straka považuje svoje jmenování za splnění snu:

"Já myslím, že každý trenér, když vstoupí na trenérskou dráhu, tak má svoje vize a sny. I já jsem měl sen, že bych jednou mohl vést národní tým. Že to bude teď, o tom se mi mohlo asi jenom zdát. O to to bylo pro mě větší překvapení, že jsem tu šanci dostal. Můžu říct, že si jí vážím. Je to zároveň neskutečně zavazující k našemu fotbalovému národu."