Týden v ČR

Bohumila Grögerová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Designovaný premiér Jan Fischer zahájil týdenní sérii schůzek s kandidáty na ministry ve svém úřednickém kabinetu. Tuto středu odstartoval dotační program Zelená úsporám. Čeští pravicoví extremisté uzavřeli dohodu s německými radikály. Básnická skladba Rukopis Bohumily Grögerové je nově knihou roku. Brankář Dominik Hašek se po roční přestávce opět vrací k hokeji.

Jan Fischer, foto: ČTK
Designovaný premiér Jan Fischer zahájil týdenní sérii schůzek s kandidáty na ministry ve svém úřednickém kabinetu, který má Českou republiku dovést k předčasným parlamentním volbám. Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina, kterého do nového kabinetu expertů navrhli sociální demokraté, hovořil s premiérem Janem Fischerem mimo jiné o prioritách ministerstva vnitra. Po schůzce Martin Pecina řekl, o čem povede ve vládě diskusi, pokud bude do funkce jmenován:

"Já si myslím, že bychom se mohli znovu podívat na případné rušení extremistických stran. Na druhou stranu řešení otázky extremismu není věc, kterou bychom byli schopni za šest měsíců vyřešit. To je prostě problém, který tady doutná, já nevím, dvacet let."

Jan Fischer se během týdne setkal také s dalšími kandidáty na ministerská křesla. Nikdo zatím od něho přímou nabídku neslyšel. Podle Fischerova mluvčího Romana Proroka se rozhodne příští týden:

"Záměrem je, aby tento týden absolvoval setkání se všemi navrhovanými osobnostmi tak, aby se příští týden mohl kvalifikovaně rozhodnout o vlastních nominacích na jednotlivá ministerská křesla."


Tuto středu odstartoval dotační program Zelená úsporám. Na stavebním veletrhu v Brně ho zahájil ministr v demisi Martin Bursík.V rámci tohoto programu může dostat peníze na zateplení domu, případně na ekologické zdroje vytápění až čtvrt milionu domácností. Státní fond životního prostředí rozdělí celkem 25 miliard korun, které získal prodejem emisních povolenek Japonsku. Podle ministra Martina Bursíka by měl projekt zlepšit životní prostředí v Česku:

"Tenhle program by měl ušetřit zhruba 1 milion tun uhlí, který se jinak spálí, s veškerými emisemi nejen CO2, ale i jemného polétavého prachu, aromatických uhlovodíků atd., uspoří se teplo, to je velmi podstatné. A ten propočet ukazuje, že by domácnosti měly uspořit 3 miliardy korun ročně na vytápění."

O možnost získat dotaci na zateplení domů a výměnu kotlů je rekordní zájem. V projektu se chtějí angažovat i některé banky. Pro ty, kteří o dotace žádají, připravují nízkoúročené půjčky.


Čeští pravicoví extremisté uzavřeli dohodu s německými radikály. Informovala o tom televize Nova, které to přiznal jeden z duchovních vůdců českých extremistů. Podle policie se extremistická hnutí profesionalizují, uvedl v pondělí mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert:

"Končí amatérismus, začíná profesionalizace. Mají své právníky, své manažery a inspiraci nalézají u německých neonacistů."

Ministr vnitra v demisi Ivan Langer k možným posilám českých extrémistů ze zahraničí dodal, že Česko může využít Schengenský informační systém:

"Máme tu výhodu, že sdílíme spolu Schengenský informační systém, ve kterém jsou informace, a policejní orgány jednotlivých zemí spolupracují při výměně informací o různých extremistech v různých zemích. V tomto smyslu koordinace a spolupráce mezi například Českou republikou a Spolkovou republikou Německo bude existovat."


Bohumila Grögerová, foto: ČTK
Básnická skladba Rukopis Bohumily Grögerové je nově knihou roku. Autorka si cenu Magnesia Litera odnesla v neděli za dílo, které napsala už téměř nevidomá. Její kniha získala trofej i v kategorii poezie.

"Já jsem nečekala žádnou, a když najednou přijdou dvě, tak to je překvápko. Já mám z toho velikou radost a jsem z toho velmi na rozpacích. Vznikala tak, že jsem si říkala, že prostě se musím ještě zachránit, když už nevidím, tak že musím psát. Protože bez zraku, to je už opravdu dost nepříjemný pak ten život."

Pořadatelé výročních cen předali ve Stavovské divadle i dalších devět ocenění. Objevem roku se stal Pavel Göbl s knihou Tichý společník. Dvaačtyřicetiletý literární debutant vystudoval FAMU a filmu se také věnuje, spolurežíroval snímek Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. Literu za knihu pro děti dostal Pavel Šrut za dílo Lichožrouti, Literu za prózu Martin Ryšavý a jeho Cesty na Sibiř. Za publicistiku byla oceněna Radka Denemarková za knihu Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla. Čtenáři udělili svou cenu vzpomínkám Jiřího Šimona Ukradený domov. Autor vypráví o životě na vesnici ve 40. a 50. letech minulého století.


Dominik Hašek, foto: ČTK
Brankář Dominik Hašek se po roční přestávce opět vrací k hokeji. Čtyřiačtyřicetiletý gólman na úterní tiskové konferenci v Praze oznámil, že bude v příští sezoně chytat za extraligové Pardubice. Hrdina olympijských her v Naganu a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru se tak po patnácti letech objeví v dresu svého mateřského klubu. Jak zkušený gólman připustil, rozhodoval se dlouho:

"Já myslím, že v hlavě už to nosím několik měsíců. Když jsem se loni loučil s NHL, tak jsem si dávat hodně velký pozor, abych neřekl, že se loučím s hokejem, protože jsem věděl, že kdyby náhodou se to stalo, tak by lidé říkali: Najednou se vracíš! Takže to, že nastupuji v extralize, nosím v hlavě už hodně dlouho. Jenom jsem spíš potřeboval dát si chvilku pauzu od hokeje a během těch několika měsíců jsme došel k názoru, že se chci vrátit na led a že se chci vrátit v té nejlepší formě."