Týden v ČR

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Praha prožila víkend ve znamení vrcholné světové politiky. Americký prezident Barack Obama přicestoval na summit Evropská unie-USA. Premiérem úřednické vlády, která Česko přivede k podzimním předčasným volbám, bude dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Nezaměstnanost u nás je nejvyšší za poslední dva roky. Jihočeský kraj podpoří dostavbu Temelína. Slavnostním večerem odstartovala o víkendu v České televizi anketa Kniha mého srdce.

Barack Obama, foto: Štěpánka Budková
Praha prožila víkend ve znamení vrcholné světové politiky. Americký prezident Barack Obama přicestoval na summit Evropská unie-USA. Jeho projev na Hradčanském náměstí před Pražským hradem si přišlo poslechnout přes 10 tisíc lidí. Barack Obama v něm vyzval k vytvoření světa bez jaderných zbraní, které označil za nejnebezpečnější dědictví studené války. Potvrdil závazek USA snížit jaderný arzenál:

"Vyhlašuji dnes novou mezinárodní iniciativu. Jejím cílem je zabezpečení veškerého zneužitelného jaderného materiálu na planetě do čtyř let."

Pokud Írán odstoupí od svého vojenského jaderného programu, nebude nutné vybudovat v Evropě americký protiraketový štít, prohlásil také americký prezident. Jeho slova si však vyložili čeští politici každý po svém. Zatímco pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka potvrdil správnost odmítavého přístupu sociálních demokratů k radaru, lidovecký ministr pro místní rozvoj v demisi Cyril Svoboda projevu rozuměl tak, že by se v přípravách výstavby systému mělo pokračovat. Navíc si myslí, že Obamův projev v tomto smyslu pozitivně ovlivní i české politiky:

"Barack Obama řekl jasně, že se má pokračovat. Podmínil likvidaci toho systému jen v případě, že Írán zastaví svůj jaderný program. Proto si myslím, že máme dál pokračovat, protože zatím se v Íránu nic takového nestalo."

Ještě před odletem se Barack Obama sešel s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem.

"Zároveň jsem cítil jako svou povinnost ho upozornit na to, že jsou do něj vkládány bezmezné naděje. Každý člověk si myslí, že od zítřka začne lepší svět a až nezačne, tak se může jejich hněv obrátit proti němu. Já jsem to říkal jako reflexi své zkušenosti, byť v miniaturnějším měřítku."

Barack Obama prý reagoval slovy, že už tento posun začíná sám pozorovat.


Jan Fischer (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
Premiérem úřednické vlády, která Česko přivede k podzimním předčasným volbám, bude dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Shodli se na tom v neděli zástupci tří stran končící koaliční vlády a ČSSD, kteří prezidentovi Václavu Klausovi navrhli, aby novou vládu jmenoval k 9. květnu. Jan Fischer se rozhodl nabídku přijmout. O své představě kabinetu nestraníků řekl:

"Důležité je, aby v těch nominacích byli odborníci schopni řídit daný resort po dobu pěti měsíců, aby té problematice rozuměli, byli schopni pracovat týmově, byli ve svém působení přesvědčiví a měli s tím samozřejmě zkušenosti."

Prezident Václav Klaus jmenoval Jana Fischera novým premiérem ve čtvrtek a pověřil ho sestavením nové vlády. Rozhovory o personálním složení překlenovací vlády chce Jan Fischer zahájit po Velikonocích. Hlavním úkolem jeho kabinetu bude sestavení rozpočtu na příští rok a dokončení českého předsednictví Evropské unii:

"Půjde o kontinuitu, o dobrý doběh českého předsednictví, bude to nepochybně základní priorita českého kabinetu. Budeme to lépě vědět, až budeme znát okamžik, kdy nový kabinet bude přebírat tuto zodpovědnost, na jakou dobu to bude, co bude v té době odpracováno, a co bude zbývat."


Nezaměstnanost u nás je nejvyšší za poslední dva roky. V březnu vzrostla na 7,7 procenta, oproti únoru je tak o tři desetiny vyšší. Poslední rok přišlo o práci 125 tisíc lidí. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa bude počet lidí bez práce dále růst:

"Nejhorších čísel se dočkáme až na začátku roku 2010. Zatím předpokládáme jenom mírně pod 10 procent, riziko ale je, že bychom se mohli podívat dokonce na tuto hranici."

Pro státní rozpočet to znamená další výrazný nárůst výdajů na podpory v nezaměstnanosti. Na druhou stranu však odbory zřejmě nebudou požadovat výrazné zvýšení mezd a soustředí se spíše na zachování pracovních míst.


Jaderná elektrárna Temelín
Jihočeský kraj podpoří dostavbu Temelína. O rozšíření 3. a 4. bloku jaderné elektrárny rozhodli krajští zastupitelé, když změnili odmítavé stanovisko zastupitelstva z roku 2004. Nic se ale nemění na odmítavém postoji kraje k případnému vybudování podzemního úložiště jaderného odpadu v regionu. Podle hejtmana Jiřího Zimoly dosud Jihočeši z jaderné elektrárny nic neměli. To by se teď ale mělo změnit:

"Nyní se na základě schválené rámcové smlouvy do jižních Čech přinesou peníze, které budou dosahovat až čtyř miliard korun. A to jsou prosím peníze, které nesouvisí s vlastní výstavbou Temelína, ale jsou to věci související. Takže opravy silnic, případný lobbing v rámci dálnice, ale i sponzorské a reklamní akce, které ČEZ bude zde, v jižních Čechách podporovat."


Slavnostním večerem odstartovala o víkendu v České televizi anketa Kniha mého srdce. Diváci, ale především čtenáři, v ní během příštího půl roku vyberou beletristické dílo, které je v životě nejvíce ovlivnilo nebo se jim nejvíce líbilo. Do ankety se zapojuje i Český rozhlas:

"Kromě toho, že vyzýváme lidi k tomu, aby hlasovali, motivujeme je k zamyšlení, děláme řadu pořadů o knížkách, o čtení, o psaní o vydávání knížek a o knihovnách,"říká šéfredaktorka Českého rozhlasu 2 - stanice Praha Broňa Janečková.