Týden v ČR

0:00
/
0:00

Česko se s nynější krizí vyrovná zřejmě líp než další východoevropské země. Politici, pamětníci i studenti si ve středu připomněli 61. výročí pochodu vysokoškoláků proti převzetí moci komunisty. V pondělí byl v Praze zahájen už třetí ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene tekel. Státní zástupci podle organizace Transparency International likvidují opozici ve svých řadách. Ministerstvo kultury v úterý představilo program mezinárodní konference Forum kreativity.

Česko se s nynější krizí vyrovná zřejmě líp než další východoevropské země. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve zprávě o ekonomických podmínkách ve východní Evropě. Důvodem je podle ní odolná spotřebitelská poptávka a relativně silné ekonomické základy. Agentura nicméně předpovídá, že ekonomický útlum v Česku bude letos pokračovat.

Vláda podle svých údajů počítá s propadem české ekonomiky na nula až minus dvě procenta hrubého domácího produktu. Jak ale v pondělí řekl ekonom Jan Švejnar, česká ekonomika se může propadnout ještě níže:

"Musíme počítat i s tím, že právě na základě vývoje jinde, to znamená v jiných ekonomikách než jsme my, zvlášť pokles v Německu je citelný a my jsme velmi závislí na Německu. že může u nás dojít i k většímu poklesu. Já myslím, že by bylo opravdu v rámci opatrnosti dobré počítat i s možností třeba minus pět procent."

Podle nejnovějšího průzkumu Českého statistického úřadu lidé věří ekonomice stále méně. Důvěra spotřebitelů klesla o 1,7 bodu až na úroveň z listopadu 1999, u podnikatelů dokonce o více než 3 body.


Foto: ČTK
Politici, pamětníci i studenti si ve středu připomněli 61. výročí pochodu vysokoškoláků proti převzetí moci komunisty. Pod Pražským hradem v Nerudově ulici položili květiny k pamětní desce a uctili minutou ticha památku obětí totality. Tehdejší poslanec za národní socialisty Josef Lesák byl 23. února 1948 s delegací studentů na Pražském hradě přijat prezidentem Edvardem Benešem, který ještě věřil, že situaci zvládne. Tehdy řekl:

"Buďte klidni, mám situaci pevně v rukou. V Československu bude zachována demokracie v intencích Masarykových a mých."

Komunistickými žaláři prošlo do roku 1989 na 260 tisíc politických vězňů. Zahynuly až tři tisíce zatčených a vyslýchaných. Ministerstvo školství teď řeší otázku, jak tyto novodobé dějiny žákům objektivně vysvětlit. Podle autora programu Jeden svět na školách Karla Strachoty z nedávného průzkumu společnosti Člověk v tísni vyplynulo, že současní středoškoláci neví o období totality téměř nic.

"Stále platí, že na většině českých škol, a to jak základních a středních škol, se k tomuto období vlastně vůbec nedostanou. A pokud se k němu dostanou, tak je to jenom letem světem, a to je celé. Takže nelze se divit, že děti, jak žáci, tak i středoškolští studenti pak sami uvádějí, že vlastně o tomto období se ve škole dostatek informací nedozvědí."


Foto: ČTK
V pondělí byl v Praze zahájen už třetí ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene tekel. Festival po celý týden připomíná zločiny komunistického režimu. Pro návštěvníky byly připraveny desítky výstav, filmových představení, setkání s politickými vězni i další akce. Jak říká organizátor festivalu Jan Řeřicha, v každém ročníku se věnují i dětem:

"Vznikla taková velice hezká akce z iniciativy ministerstva obrany, aby děti natočily s pamětníky asi patnácti až dvacetiminutové medailonky. My jsme si řekli, že to pomůžeme uvést do života, takže tam zveme štáb, ten film a pak zveme další školy, aby si žáci mohli popovídat se svými vrstevníky, kteří něco podobného dělají. Myslíme si, že je to může nalákat, aby také začali aktivně přemýšlet o novodobé historii."


Státní zástupci podle organizace Transparency International likvidují opozici ve svých řadách. Pokud jim to bude procházet, může to prý vést k tomu, že žalobci začnou pronásledovat své kritiky a odpůrce i mimo zastupitelství. Transparency International tak reagovala na odvolání žalobce Adama Bašného z pozice šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Ten musel z funkce odejít kvůli tomu, že kritizoval postup státního zastupitelství v kauze Čunek. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky by se měla došetřit nejen kauza Bašný, ale i jiné podobné případy:

"Ukazuje se, že případ pana Bašného nebyl první státní zástupce, který byl potrestán za otevřenou kritiku. Je nutné, aby se udělaly nějaké konkrétní systémové změny uvnitř státního zastupitelství, které tuto atmosféru vzájemného strachu, personálních rošád a vzájemného osočování změní. To je záležitostí Nejvyššího státního zastupitelství a samozřejmě potenciálně ministerstva spravedlnosti."

Adam Bašný se ale zřejmě do původní funkce vrátí. Na základě šetření generální inspekce ministerstva spravedlnosti tak rozhodl šéf resortu Jiří Pospíšil. Ten také v úterý odvolal ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance, který Bašného minulý týden sesadil z vedoucí funkce:

"Pan krajský státní zástupce odmítl při jednání připustit návrat pana Bašného. Podle mého názoru to není možné nechat takto otevřené, protože argumenty v té zprávě jsou jasné. Tam chybí věcné důvody pro odvolání pana Bašného, tedy bylo nutno vyvodit z toho nějaké personální důsledky."


Ministerstvo kultury v úterý představilo program mezinárodní konference Forum kreativity. Uskuteční se v Praze za měsíc a je součástí českého předsednictví Evropské unii. Její organizátor si slibují, že přinese změnu obecného vnímání kultury a umění jako něčeho druhořadého. Ministr kultury Václav Jehlička k tomu řekl:

"Musíme přistoupit k úplně jinému pochopení kultury. Ministerstvo kultury by nemělo být ministerstvem takových těch ušlechtilých umění, ale mělo by se stát takovým ministerstvem všedního dne."