Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na půdě Evropského parlamentu tvrdě kritizoval současnou podobu sedmadvacítky. Poslanecká sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu. Kabinet Mirka Topolánka v pondělí schválil balíček protikrizových opatření. První skupina cizinců, kteří v důsledku ekonomické krize přišli v Česku o práci, ve čtvrtek odletěla zpět do své vlasti. Rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček v úterý udělil medaile pěti studentským vůdcům, kteří v roce 1948 vedli průvod z Karlova náměstí na Pražský hrad. Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci bylo ve středu slavnostně zahájeno.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na půdě Evropského parlamentu tvrdě kritizoval současnou podobu sedmadvacítky. Evropská unie je podle něj revolučním experimentem a institucí, která se snaží zlepšit rozhodování v Evropě tak, že ho odebírá jednotlivým státům a přesouvá do celoevropských institucí. Klausův projev přerušoval potlesk některých poslanců a bučení dalších. Část evropských zákonodárců pak v jednu chvíli dokonce na protest proti Klausově kritice opustila hlavní jednací sál.

"Různé bariéry a překážky nadále přetrvávají a rozhodování na úrovni Bruselu je jistě více, než by bylo optimální. Určitě je ho tam více, než lidé žijící v jednotlivých evropských zemích požadují."

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by Česku takováto vystoupení mohla škodit. Slova prezidenta Klause mu proto nepřipadají na místě:

"Vezmeme-li jeho výroky v minulosti, tak snaha porovnávat Evropskou unii s nedemokratickými režimy a seskupeními pokračuje. Myslím si, že tohle srovnání svým způsobem navazuje na jeho vnímání světa."


Foto: ČTK
Poslanecká sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu, která by měla reformovat fungování rozšířené Evropské unie a nahradit neúspěšnou euroústavu. Pro přijetí dokumentu hlasovalo 125 ze 197 přítomných poslanců. Teď bude dokument posuzovat Senát a pak by jej měl podepsat prezident. Česko bylo poslední zemí evropské sedmadvacítky, kde se parlament k dokumentu ještě nevyjádřil. Premiér Mirek Topolánek po hlasování ale upozornil, že smlouva zatím nemá vyhráno:

"Já jsem rád, že Poslaneckou sněmovnou Lisabonská smlouva prošla. Nicméně pořád platí a je jasné, že ta hlavní bitva se odehraje v Senátu, protože máme usnesení kongresu ODS, které je vázáno na ratifikaci smluv se Spojenými státy americkými a samozřejmě na schválení změn jednacích řádů a stykového zákona. To jsou dvě podmínky. Když budou naplněny, tak ratifikaci Lisabonské smlouvy nic nebrání."

Mezi těmi, kdo smlouvu podpořili, bylo kromě sociálních demokratů, lidovců a zelených i 33 poslanců z řad ODS. Předseda ČSSD Jiří Paroubek byl s výsledkem ve sněmovně spokojený:

"Bez sociální demokracie by v Poslanecké sněmovně nebyla přijata tato smlouva. Jsem tomu rád. Myslím, že to otvírá cestu k prohloubení evropské integrace, a jsem přesvědčen, že stejnou cestou půjde bez zbytečných obstrukcí také Senát."

Velkým kritikem Lisabonské smlouvy je prezident Václav Klaus. V reakci na její schválení vyjádřil naději, že Senát se k dokumentu postaví odpovědněji.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Kabinet Mirka Topolánka v pondělí schválil balíček protikrizových opatření. Ten mimo jiné počítá se slevou na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, zrychlením odpisů nebo osvobozením malých firem a podnikatelů od placení záloh daně z příjmu. Návrhy vycházejí z doporučení Národní ekonomické rady vlády. Podle vlády je hlavním úkolem protikrizového plánu udržení stability veřejných financí a zmírnění růstu nezaměstnanosti. Jak potvrdil člen rady Jiří Rusnok, plán počítá například se snížením sociálního pojištění:

"To je v podstatě exekutivní opatření, které už pan ministr financí v daňové správě prosadil. To spočívá v tom, že pokud požádá poplatník o snížení záloh na daní vzhledem k tomu, že jeho letošní příjmy jsou úplně jiné než byly v loňském roce, podle kterého se ty zálohy stanovovaly, tak daňová správa prakticky ve všech případech takovýmto žádostem vyhoví."

Podle opoziční sociální demokracie je vládní protikrizový plán nedostatečný, opožděný a špatně zaměřený. Některé body z vládního balíku jsou ale podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka stejné jako ty, které navrhují sociální demokraté:

"My samozřejmě o těch věcech, které nejsou v rozporu s naším protikrizovým programem, můžeme s vládou jednat. Ale zcela nepochybně nemůžeme souhlasit s nějakým snížením prostředků na sociální pojištění, protože to v podstatě znamená projídání důchodů a snižování finančních možností pokud jde o aktivní politiku zaměstnanosti."


Foto: ČTK
První skupina cizinců, kteří v důsledku ekonomické krize přišli v Česku o práci, ve čtvrtek odletěla zpět do své vlasti. Šlo o 16 lidí mongolské národnosti, kteří využili pomoc českého státu. Propuštění cizinci mohou žádat v rámci projektu dobrovolných návratů o bezplatnou letenku do své vlasti a příspěvek do začátku 500 eur. První fáze bude trvat osm měsíců a bude ji moci využít 2000 cizinců. Vláda počítá s náklady ve výši téměř 61 milionů korun. Potvrdil to šéf resortu vnitra Ivan Langer:

"Podle našeho přesvědčení jsou to dobře investované peníze, protože neřešený problém by s sebou nesl vyšší náklady, a to jak finanční, tak také zhoršení bezpečnostní situace, zapojení do páchání trestné činnosti a podobně."


Milan Šroubek  (vlevo),  jeden z představitelů studentů,  a Václav Havlíček,  foto: ČTK
Rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček v úterý udělil medaile pěti studentským vůdcům, kteří v roce 1948 vedli průvod z Karlova náměstí na Pražský hrad. Protestovali tak proti násilnému převzetí moci komunistickou stranou, připomněla kancléřka ČVUT Eva Šmídová:

"Jsou to ti studenti, kteří po průvodu byli vyloučeni ze studia, byli perzekuováni, bylo jim ukončeno studium na všech vysokých školách v České republice, a většinou vykonávali jenom podřadná zaměstnání po celý svůj život."


Foto: ČTK
Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci bylo ve středu slavnostně zahájeno. Při slavnostním ceremoniálu formuli pronesl švýcarský prezident Mezinárodní lyžařské federace Gian Franco Kasper. Přihlášených jednašedesát zemí bude v Liberci reprezentovat 660 sportovců. Šampionát skončí příští týden v neděli.