Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda v pondělí schválila návrh takzvaného řeckého volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny. Kabinet také schválil návrh na řešení situace zahraničních dělníků v Česku, kteří jsou propuštěni z práce kvůli hospodářské krizi. Počet nezaměstnaných v lednu rostl nejrychleji v historii České republiky - o práci přišlo dalších 46 tisíc lidí. Festival Otrlého diváka tradičně přináší poněkud nestandardní zážitky. Nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková získala v neděli v norském Hammaru svůj čtvrtý titul světové šampiónky.

Foto: ČTK
Vláda v pondělí schválila návrh takzvaného řeckého volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny. Systém rozděluje v prvním kole mandáty v krajích podle počtu obyvatel a ve druhém rozděluje neobsazené mandáty, které připadnou celostátnímu vítězi. Podle politologa a odborníka na volební systémy Tomáše Lebedy vláda vybrala dobrou variantu. Představit si ale umí i jiné systémy:

"Je to řešení, které více méně odpovídá tomu vládnímu zadání a umožňuje lepší reprezentaci malých stran, které jsou potřeba do vládních koalic. A zároveň pomáhá vítězi voleb zvýšit svůj volební výsledek tak, aby se mu společně s těmi malými stranami vládní koalice sestavovala lépe."

K úpravě volebního zákona se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila má změna předejít volebnímu patu a dát větší šanci malým stranám:

"My se domníváme, že právě ta varianta řeckého modelu s plovoucím bonusem nejlépe odráží to, co obsahuje koaliční smlouva. Je to jakýsi kompromis jak mezi pohledem největší koaliční strany, tak pohledem menších koaličních stran."

Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc se domnívá, že tento systém je protiústavní. Vláda podle něj tím, co prezentuje, popírá sama sebe:

"Buď platí to, aby hlas voličů měl stejnou váhu, stejnou hodnotu, a nebo prosazuje bonus pro vítěze. Já jsem přesvědčen, že ten předložený návrh je protiústavní a myslím, že bonus pro vítěze nepatří do tradiční demokratické společnosti. Je potřeba se bavit o tom, jestli skutečně odpovídá váha voličského hlasu tomu, jak se projeví v poslanecké sněmovně. Jsem ochoten diskutovat například o tom, aby volební obvody byly souměřitelné."

Podle Jeronýma Tejce bude problematické najít pro tento návrh shodu v rámci vládní koalice.


Foto: Evropská komise
Kabinet také schválil návrh na řešení situace zahraničních dělníků v Česku, kteří jsou propuštěni z práce kvůli hospodářské krizi. Vedle omezení vydávání dlouhodobých víz chce Česko podle ministra vnitra Ivana Langra pomoci cizincům zakoupením letenky zpět do jejich země a vyplacením motivačního příspěvku ve výši 500 eur, což si vyžádal zhruba 60 milionů korun:

"Ono to na jedné straně vypadá jako charita, ale je to pragmatický přístup, neboť jsme si velmi dobře spočítali, že je lepší než tyto cizince vidět v šedé zóně, než je odsoudit k otrockým pracem nebo k tomu, že se stanou součástí organizovaného zločinu, jim raději podat pomocnou ruku, zaplatit letenku a nabídnout i onen motivační příspěvek."

V první fázi to umožní dobrovolný návrat dvěma tisícům cizinců. Podle ministerstva vnitra může přijít do března o práci 12.000 cizinců. Návrh nemusí schvalovat parlament, úřady začnou cizincům tuto možnost nabízet co nejdříve. Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera by ale odjezd cizinců měly částečně hradit i agentury, které je k nám přilákaly:

"Ne jenom řešit důsledky, ale přešetřit příčiny, aby se na tom finančně podílely i české personální agentury, které je sem dovezly a vykašlaly se teď na ně, a ministerstvo zahraničních věcí, které toto špatnou vízovou politikou zavinilo."


Počet nezaměstnaných v lednu rostl nejrychleji v historii České republiky - o práci přišlo dalších 46 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti prudce vzrostla na 6,8 procenta z prosincových šesti procent. Podle ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se situace na trhu práce zhoršuje nečekaně rychle. Čísla ukazují, že česká ekonomika je už několik měsíců v recesi:

"Třetinový propad objednávek v zahraničí se projevil i v nižší výrobě firem, které jsou stále ještě životaschopné. Tyto firmy ale reagují na propad zahraničních zakázek redukcí nejenom produkce, ale také zaměstnanosti."

Naopak inflace v Česku výrazně zpomaluje. V lednu rostly spotřebitelské ceny meziročně tempem 2,2 procenta. To je podle pondělního vyjádření Českého statistického úřadu oproti předcházejícímu měsíci víc než jednoprocentní zpomalení.


Festival Otrlého diváka tradičně přináší poněkud nestandardní zážitky. Filmy, které překračují normy filmové estetiky a nejsou určeny pro běžného diváka, můžete vidět od úterý v pražském kině Aero. 22. února se festival přesune do brněnského kina Fléda, říká dramaturg přehlídky David Čeněk.

"Celá ta myšlenka vznikla před pěti lety jako legrace, ale kupodivu se velmi dobře uchytila. Evidentně tu je publikum, které se o tyhle filmy zajímá, takže to pokračuje dál. My nemáme žádné ambice stát se velkým festivalem, soutěžním festivalem. Ty filmy tady neběží většinou ani na normálních festivalech, těch běžných. My uvádíme jak staré filmy, tak nové filmy a ten výběr může být velmi široký. Samozřejmě jsme limitováni tím, že tyto řekněme obskurní produkce se obtížně shání tak, aby mohla proběhnout legální projekce."


Martina Sáblíková,  foto: ČTK
Nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková získala v neděli v norském Hammaru svůj čtvrtý titul světové šampiónky. Mistryní světa ve víceboji se ale stala poprvé a před šampionátem ve své vítězství příliš nevěřila:

"Před závodem jsem s tím samozřejmě vůbec nepočítala, po pětistovce a trojce to bylo jako ve snu. Musím říct, že dneska jsem spala asi čtyři nebo pět hodin, takže jsem nevěděla, co můžu očekávat. Patnáctistovka nebyla optimální, ale pětka se mi jela celkem dobře, i když jsem byla tak strašně unavená. Musím poděkovat trenérovi, který se mě před ní snažil nabudit, když věděl, že jsem nespala."