Týden v ČR

Photo: Štěpánka Budková
0:00
/
0:00

Na víkendovém kongresu občanských demokratů podle očekávání obhájil funkci šéfa strany Mirek Topolánek. Poslanecká sněmovna v úterý zahájila a v zápětí přerušila do 3. února příštího roku projednávání lisabonské smlouvy. Poslanecká sněmovna i přes odpor opozice ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Globální finanční krize zasáhla i Česko a tuzemská ekonomika začíná mít potíže. Dvacet obřích pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej se na jaře vrátí do Prahy.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Na víkendovém kongresu občanských demokratů podle očekávání obhájil funkci šéfa strany Mirek Topolánek. Delegáti kongresu dali premiérovi důvěru přes drtivou porážku ODS v senátních a krajských volbách. Staronový předseda jim slíbil sjednotit stranu a zavázal se, že se poučí z chyb. Chce nyní jednat s koaličními partnery o další možné podobě koalice a vlády. Po dohodě na "půdorysu vládnutí", jak to nazval, by pak mohl začít s případnými personálními změnami v kabinetu. Jakým způsobem bude vláda fungovat, vysvětlil premiér Topolánek krátce po svém volení do čela ODS:

"Určitě nebudeme chtít rezignovat na programové prohlášení a určitě budeme chtít realizovat svoji misi. A pokud to nebude možné, tak budeme hledat jiný půdorys, ať už vládnutí, případně našeho opozičního angažmá, protože situace je taková. A snad jenom české předsednictví a ekonomické hrozby v příštím roce všechny hráče na politické scéně drží zpátky."

Podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka znovuzvolení Mirka Topolánka je důkazem, že ODS není ochotna provést skutečnou změnu. Předsedové koaličních stran Topolánkovo obhájení funkce přivítali.


Jiří Paroubek (vlevo) a David Rath, foto: ČTK
Poslanecká sněmovna v úterý zahájila a v zápětí přerušila do 3. února příštího roku projednávání lisabonské smlouvy. Zelenou tak dostal scénář ODS, která se řídila usnesením stranického kongresu. Ten zavázal zákonodárce ODS provázat hlasování o lisabonské smlouvě se schvalováním smluv o americkém protiraketovém radaru v Brdech. Vše se odehrálo za souhlasu sociálních demokratů, s jejichž šéfem, Jiřím Paroubkem, má premiér Topolánek příští týden jednat o dohodě týkající se českého předsednictví Evropské unii:

"Pokoušíme se vyjednat určitou míru spolupráce během českého předsednictví, která má samozřejmě i vazbu na nebrzdění ratifikačního procesu a na další možné otázky. Ten draft je více méně k dispozici, nicméně k jednání ještě nedošlo. A v tomto smyslu mi připadá hlasování o lisabonské smlouvě, které je svým způsobem vázáno na případnou dohodu, jako předčasné."

Podle šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka není toto řešení ideální, ale uvítal ho:

"Je to lepší řešení než kdyby ODS spolu s komunisty zabila to projednávání okamžitě. Myslím, že je to zahájení ratifikačního procesu, a já tohleto relativně realistické stanovisko předsedy ODS tak vcelku vítám."


Miroslav Kalousek při hlasování o státním rozpočtu, foto: ČTK
Poslanecká sněmovna i přes odpor opozice ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Stát by měl hospodařit se schodkem přes 38 miliard korun a počítá s téměř pětiprocentním růstem hrubého domácího produktu. To podle lídra sociálních demokratů Jiřího Paroubka neodpovídá reálnému vývoji české ekonomiky:

"Je to velmi špatně zpracovaný rozpočet. Kdyby tam byl růst řekněme 3 procenta. tak bych řekl dobře, v létě jste byli možná ještě optimističtí. Teď už to je nerealistické. Takový rozpočet byl zpracován jenom s ohledem na to, aby před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev a do Senátu to nějak nevypadalo špatně, aby nemusela vláda říct, které položky ve výdajové oblasti bude škrtat."

Podle ministra financí Miroslava Kalouska ale vláda s krizovými scénáři počítá a na vývoj bude reagovat:

"S největší pravděpodobností indikátory, které byly specifikovány na jaře, nebudou realitou roku 2009, neboť finanční, a zdá se, že i hospodářská krize je prostě rychlejší než legislativní proces. A nám nezbývá nic jiného než být mimořádně flexibilní a být schopni reagovat na aktuální situaci."


Globální finanční krize zasáhla i Česko a tuzemská ekonomika začíná mít potíže. Podnikům se nedaří prodávat své výrobky zejména do zemí západní Evropy. I kvůli tomu skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu překvapivě vysokým schodkem téměř 4 miliardy korun, což je meziroční zhoršení o 12 miliard korun. Analytici - například Martin Lobotka z České spořitelny - nečekali, že takové zhoršení vývozu přijde už v říjnu:

"Překvapení to samozřejmě pro trh bylo, protože se čekal zhruba osmimiliardový přebytek obchodní bilance. Nejdůležitějším faktorem, který za tím stál, byl výrazný propad vývozu u strojírenských produktů, to znamená u aut a všech možných zařízení, strojů. Jenom je překvapivé, že to je tento měsíc, není překvapivé, že se to vůbec stalo."

Také nezaměstnanost mírně roste. V listopadu stoupla o desetinu procenta. Bez práce je teď lehce přes 5 procent lidí, tedy asi 300 tisíc. Na trhu práce se poprvé výrazně projevily dopady globální recese, říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka:

"Listopadový nárůst míry nezaměstnanosti je již důsledkem zpomalení ekonomiky. Můžeme počítat s tím, že míra nezaměstnanosti velmi rychle vyběhne nad 6 procent. To, co ukazuje jasně, že situace na trhu práce se stává poněkud horší, je vývoj volných pracovních míst, kde jsme viděli z října na listopad pokles ze 130 tisíc na 111 tisíc."

Inflace naopak jde dolů. Index spotřebitelských cen se v listopadu snížil o půl procenta díky levnějšímu benzínu a potravinám. Meziroční inflace výrazně klesla. Zatímco v říjnu ještě dosahovala šesti procent, v listopadu už jen 4,4 procenta. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu. Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek předpokládá, že v prosinci už bude inflace jen něco málo přes tři procenta, "a v příštím roce se inflace může dostat dokonce pod úroveň 2 procent. Bude to tedy jednoznačně pozitivní vývoj z hlediska spotřebitelů. Avizované zvýšení cen elektrické energie nebo regulovaného nájemného bude v podstatě jediné, co českou inflaci bude udržovat v kladných hodnotách. Když se podíváme na spotřební zboží nebo služby, tak je evidentní, že inflace bude v příštím roce de facto záporná."


Dvacet obřích pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej se na jaře vrátí do Prahy. Potvrdil to ve středu mluvčí pražského Magistrátu Jiří Wolf s tím, že prozatímní místo pro slavný cyklus obrazů našli v Křižíkově pavilonu. A to i přesto, že radní Moravského Krumlova, kde se Epopej už 45 let nachází, i radní z Muchova rodiště Ivančic proti plánovanému přestěhování protestují:

"Moravský Krumlov bude muset Epopej vrátit Praze. Praha očekává, že v průběhu jara 2009 bude Epopej přestěhována do Prahy, a to do Křižíkova pavilonu na holešovickém výstavišti."