Týden v ČR

volby_krajske2008.jpg
0:00
/
0:00

Regionální politická mapa České republiky změnila barvu z téměř výlučně modré, která je symbolem ODS, na výlučně oranžovou, tedy barvu ČSSD. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odmítl v úterý spekulace rakouského deníku Kurier o tom, že by se mohlo prodloužit francouzské předsednictví v Evropské unii na úkor Česka. Vláda Mirka Topolánka přečkala ve středu už čtvrté hlasování o nedůvěře. Dokumentaristka Helena Třeštíková získala v úterý další významné filmové ocenění. Spisovatel Arnošt Lustig ve čtvrtek převzal Cenu Franze Kafky.

Regionální politická mapa České republiky změnila barvu z téměř výlučně modré, která je symbolem ODS, na výlučně oranžovou, tedy barvu ČSSD. Sociální demokracie vyhrála ve všech 13 krajích, občanští demokraté o volbách mluví jako o krajském Armagedonu. A jak hodnotí volby prezident Václav Klaus? Podle něj lidé dali politikům jasný signál:

"Jedním ze vzkazů bylo sdělení, že si voliči přáli změnu. Myslím, že i to je důležitý závěr. Mám však trochu špatný pocit z toho, že se obětí tohoto jejich přání poněkud nezaslouženě stali právě naši hejtmani. Tedy skupina politiků, kteří se, alespoň podle většinových soudů, osvědčili."

Sociální demokracie však nemá v krajích absolutní většinu a musí hledat partnery. Šéf ČSSD Jiří Paroubek však možnost koalice s ODS vyloučil. Všechny krajské reprezentace ho prý ubezpečily, že vyjednávání k takové koalici nesměřuje. Středočeská ODS měla ve čtvrtek s krajskou sociální demokracií jednat o povolební situaci. Končící středočeský hejtman Petr Bendl ale schůzku v reakci na Paroubkova prohlášení zrušil:

"Já jsem byl od počátku přesvědčený o tom, že jde o divadlo, že chtějí pouze před voliči ve středních Čechách ukázat, jak jsou stateční a že se brání komunistům. Nicméně rozhodnutí a prohlášení předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka zcela evidentně říká něco jiného - sociální demokraté ve středních Čechách chtějí jít s komunisty."

Jiří Paroubek tvrdí, že jeho strana chce v krajích vládnout nejlépe s lidovci, ale ani spolupráci s komunisty se nebrání:

"My jsme řekli, že preferujeme středové koalice, to znamená uspořádání například s lidovci nebo regionálními stranami. Bohužel zelení se nikde do žádného zastupitelstva nedostali. A až na druhém místě dáváme určitou možnost i koalicím levicovým."


Foto: Evropská komise
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odmítl v úterý spekulace rakouského deníku Kurier o tom, že by se mohlo prodloužit francouzské předsednictví v Evropské unii na úkor Česka. Rotace předsednictví v sedmadvacítce by měla podle jeho slov být zachovaná:

"Pravidla Evropské unie jsou pravidla Evropské unie, ty se budou dodržovat. My ještě nejsme tak dobře známí, je pravda, že nejsme zrovna velmoc a že se musíme vypořádat s problémy, které teď budou na stole během našeho předsednictví. To je pravda, nebudeme to mít lehké. Také se tudíž velmi pečlivě připravujeme na to."


Mirek Topolánek, foto: ČTK
Vláda Mirka Topolánka přečkala ve středu už čtvrté hlasování o nedůvěře. Opozici ve sněmovně se totiž nepodařilo získat potřebných 101 hlasů. Do poslední chvíle ale vládu napínali koaliční poslanci Vlastimil Tlustý z ODS nebo poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Nakonec se hlasování buď zdrželi nebo opustili sál. Podle premiéra Mirka Topolánka se teď všichni tři předsedové vládních stran budou muset zamyslet, jak by měla koalice fungovat dál:

"Pro nás, pro všechny tři to znamená v nejbližších týdnech poměrně zásadní diskusi o tom, co chceme do konce funkčního období stihnout, kde jsme udělali chybu, kde jsme špatně komunikovali směrem k veřejnosti. Říkám za všechny tři, že jsme na tu diskusi připraveni."

Podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka se ukázalo, že vláda nemá dostatečnou podporu ani mezi vlastními poslanci.


Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Koaličnímu kabinetu se podařilo ve středu v Poslanecké sněmovně prosadit schválení základních parametrů návrhu státního rozpočtu na rok 2009. Stát má příští rok hospodařit se schodkem přes 38 miliard. Dané jsou i výdaje a příjmy zhruba ve výši jeden bilion korun. Ministr financí Miroslav Kalousek byl ve svém komentáři velmi stručný:

"Takže já jsem samozřejmě potěšen. Zvítězila odpovědnost proti těm, kteří si přáli nestabilitu."

Opozice neměla dost sil na prosazení svého požadavku, aby vláda rozpočet do tří týdnů přepracovala podle aktuálních odhadů nižšího růstu české ekonomiky v důsledku světové finanční krize. O konečné podobě a osudu rozpočtu mají poslanci rozhodovat v prosinci.


Helena Třeštíková a René, foto: ČTK
Dokumentaristka Helena Třeštíková získala v úterý další významné filmové ocenění. Evropská filmová akademie jí udělila cenu Arte pro nejlepší evropský dokument za snímek René. Třeštíkové takzvaný „Evropský Oskar" udělal velkou radost:

"No tak nekonečnou, samozřejmě, protože to je opravdu cena velmi významná, a mám pocit, že zatím z českých filmařů to nikdy nikdo nezískal. Tak jsem strašně potěšená a překvapená. To víte, že člověk je rád, když jeho práce je nějakým způsobem oceněna, protože tenhleten film vznikal dvacet let a za tu dobu jsem se něco natrápila."

Český film Občan Havel o bývalém českém prezidentovi letošní cenu Lux udílenou Evropským parlamentem nezískal.


Arnošt Lustig s Cenou Franze Kafky, foto: ČTK
Spisovatel Arnošt Lustig ve čtvrtek převzal Cenu Franze Kafky. Kafkova společnost ji uděluje každoročně k 28. říjnu spisovatelům, kteří se zasloužili o hodnoty demokracie, tolerance a humanismu. O Arnoštu Lustigovi se letos mluvilo i v souvislosti s možnou nominací na Nobelovu cenu. Sám autor řekl, že si nobelovské nominace cení, ale potěšila ho i cena Franze Kafky:

"Je to velice příjemná cena. Jednak pro tu cenu samou, protože je to jedna z nejprestižnějších cen, které se v této zemi uděluje, je to jediná mezinárodní cena, která se uděluje v Čechách. Dostal ji Philip Roth. Elfriede Jelinek, Harold Pinter, takže mám radost, že jsem v řadě se skutečně vynikajícími autory."