Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Několik stovek lidí si ve středu v Sezimově Ústí připomnělo 60. výročí úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Pietního aktu u jeho hrobu se zúčastnil i prezident Václav Klaus.

Foto: ČTK
Několik stovek lidí si ve středu v Sezimově Ústí připomnělo 60. výročí úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Pietního aktu u jeho hrobu se zúčastnil i prezident Václav Klaus. Podle něj bylo Benešovou snahou prosazení a uhájení nezávislosti a svobody Československa, i když nakonec nebyl schopný najít účinnou obranu a podlehl náporu dvou totalit 20. století:

"Edvard Beneš byl osoba, která prožila strašlivě těžké chvíle naší země, úspěchy na straně jedné, obrovské prohry na straně druhé. Že to kde kdo viděl jinak, že si kde kdo myslel, že to mělo být jinak, to je naprosto jasné. Uvědomte si, že ten člověk to řešil v reálném čase, to rozhodnutí se muselo udělat teď, v tuhle chvíli, do odpoledne, co večera, a takové ty silácké řeči o tom, co by se bylo bývalo dalo udělat, kdyby... To, já myslím, že je třeba rezolutně odmítat."

Podle Václav Klause by měl Edvard Beneš zůstat v paměti jako velký státník, díky němuž bylo Československo dvě desetiletí suverénní zemí. Za velkého státníka považuje Beneše i premiér Mirek Topolánek, který o něm ve svém projevu hovořil jako o "pilném, vzdělaném a přemýšlivém politikovi".

Benešova vila v Sezimově Ústí zůstane vládní, ale více se otevře veřejnosti. Nyní je v rekonstrukci, která je plánována do května příštího roku. Pak si ji budou moci lidé prohlédnout vždy o jednom víkendu v měsíci a zahrada bude veřejnosti otevřená trvale. Projekt rekonstrukce vily představil v Sezimově Ústí premiér Mirek Topolánek.


Politické strany a hnutí už znají čísla pro letošní krajské volby. Losem je vybrala státní volební komise. O přízeň voličů se utká 60 subjektů, jejich seznam i přidělená čísla lze najít na internetových stránkách ministerstva vnitra. Člen komise Václav Henych po losování řekl, že budou muset u volebních lístků řešit některé technické problémy:

"Samozřejmě problémy z hlediska volebního nejsou vůbec žádné. Tam se trošičku budeme muset domluvit s tiskárnou, aby se nám vešel na ten lístek název všech subjektů, protože hlasovací lístky musí být vytištěny stejným typem a velikostí písma pro všechny, takže nemůžeme některé zmenšit, některé zvětšit. To prostě nejde."


Vláda ve středu projednala návrh na celoroční zákaz jízdy kamionů v pátek odpoledne. Omezení dosud platilo pouze během letních prázdnin. Kamiony by nemohly na silnice v době od 15:00 do 18:00 hodin. Zároveň by se rozšířil nedělní zákaz na téměř celý den do 22:00 hodin. Ministr životního prostředí Martin Bursík ještě před jednáním kabinetu oznámil, že zelení se už na znění novely s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem i premiérem Mirkem Topolánkem dohodli:

"Dohadovali to lidé z mého ministerstva, kterým důvěřuji, kteří dlouhodobě spolupracují, a skutečně se jim podařilo vyjednat dohodu, která odpovídá i tomu programovému zadání."

Dopravcům se tento návrh značně nelíbí. Premiér Topolánek v něm ale nevidí prostor pro zásadní změny:

"Už jenom proto, že první reakce ČESMADu bez informací o tom, co se dohodlo a jakým způsobem to bude pokračovat dál, byly podrážděné. V této chvíli se přece v pátek bude nadále jezdit, a ten proces, který následuje, umožňuje jednotlivým zájmovým skupinám do něj vstupovat. V tom smyslu může ČESMAD jednat jak v rámci odborných výborů, tak v rámci politických stran."

Vláda dala ministru Řebíčkovi za úkol připravit příslušnou novelu zákona o silničním provozu. Novelu poté musí schválit parlament.


Česko se ve středu odvolalo proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human a hledají se noví rozhodci sporu. Stát má společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit asi devět miliard korun, chce ale, aby usnesení přezkoumali noví soudci. Odvolává se i Diag Human. Její majitel, Josef Štáva, bude chtít podle České televize ještě víc peněz. Potvrdil to jeho právní zástupce Jan Kalvoda:

"Je to spolu s úroky z prodlení v řádu kolem tří miliard korun navíc, kromě toho, co bylo přiznáno."

Podmínkou pro přezkumné řízení je najít nové arbitry. To ale nemusí být jednoduché, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt:

"Stát má svého kandidáta, renomovaného právníka. Čekáme samozřejmě na jeho souhlas."

Případ začal už v roce 1991, kdy ministerstvo vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.


Po dvou měsících prázdnin zasedlo v Česku v pondělí do školních lavic jeden milion třista tisíc žáků a studentů. Ministr školství Ondřej Liška ve svém prvním projevu ve funkci vyzval děti, aby více ctily autoritu svých učitelů a pohrozil všem, kteří mají sklony k šikaně spolužáků a zesměšňování kantorů.

S prezidentem Václavem Klausem se setkaly děti ze základní školy v Neratovicích. Českému rozhlasu pak prezident řekl, proč opakovaně volí školy ve středních Čechách:

"Mám pocit, že nemám chodit do Prahy, protože Praha je zvyklá, že tam má kdekoho, a je to blízko, a pořád někoho vidí. Takže určitě mám pocit, že to má být někde venkovské město, místo. A přece jenom se musím přiznat nespravedlivě, že si člověk vybere něco, co dosáhne snadněji. Jet do Jablunkova, tamhle někam na hranice se Slovenskem, by bylo dneska složitější ráno."

Prezident Václav Klaus vyzval prvňáčky k preferování českého jazyka. Když se od ředitele školy dozvěděl, že část předmětů budou mít děti v angličtině, a od dětí, že se na ni těší, upozornil, že cizí jazyk je až druhý po jejich mateřštině.