Týden v ČR

0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus nadále nesouhlasí s pokračováním ratifikace lisabonské smlouvy. Premiér Mirek Topolánek se už dál nechce zabývat auditem financí šéfa lidovců Jiřího Čunka. Premiér Topolánek odložil řešení kamionové dopravy v Česku. Elektrárenská společnost ČEZ chce postavit další dva bloky jihočeské Jaderné elektrárny Temelín.

Prezident Václav Klaus nadále nesouhlasí s pokračováním ratifikace lisabonské smlouvy. Jeho postoj nezměnila ani schůzka s premiérem, vicepremiérem pro evropské záležitosti a ministrem zahraničí, které pozval na zámek do Lán, aby si ujasnili programové priority během českého předsednictví v Evropské unii. Členové vlády podle vicepremiéra Alexandra Vondry prezidenta informovali nejen o přípravách českého předsednictví:

"My jsme pana prezidenta informovali jednak o průběhu Evropské rady a diskusích v Evropě o lisabonské smlouvě, a dále jsme ho informovali o přípravách předsednictví České republiky v Evropské unii v příštím roce. Budeme pokračovat v té komunikaci dále, aby ta spolupráce byla nadále tak dobrá, jako byla doposud."


Jiří Čunek
Premiér Mirek Topolánek se už dál nechce zabývat auditem financí šéfa lidovců Jiřího Čunka. Šetření detektivní agentury Kroll, kterou si najal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, podle premiéra ukázalo, že k údajnému Čunkovu úplatku těžko mohlo dojít. S výsledky auditu se šéf kabinetu - stejně jako vicepremiér Martin Bursík - seznámil o víkendu. Oba potom uvedli, že není důvod odvolávat Jiřího Čunka z vlády. Podle Mirka Topolánka audit ve všech hlavních otázkách potvrdil Čunkovu nevinu:

"Já jsem si přečetl takové to krátké summery, ten souhrn pětistránkový. Fakticky jsem udělal stejné vyhodnocení, to znamená, že na ty hlavní otázky, kvůli čemu byl Jiří Čunek obviněn, kvůli čemu jste ho vy mediálně ostrakizovali, odpovídá ten audit negativně. Velice složitě mohlo dojít, a asi nedošlo, tak, jak nakonec zjistilo i vyšetřování, k obohacení Jiřího Čunka tímto způsobem."

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zprávu detektivů zveřejnil na svém webu. Píše se v ní, že v policejním spisu Jiřího Čunka chybí sedm set stran. Šéf české diplomacie proto chce v auditu pokračovat a zároveň chce nechat prověřit postup policie a státního zastupitelství.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek vidí za interpretací auditu jen snahu jak Martina Bursíka, tak premiéra Mirka Topolánka zachránit koaliční vládu:

"Bude zajímavé se s tím auditem seznámit, s jeho výsledky, ale já si myslím, že to vůbec není rozhodující, výsledky jakéhokoliv auditu, protože tato vláda bohužel znemožnila projednávání soudní, což jediné by mohlo pana Čunka očistit, anebo naopak prohlásit vinným. Myslím si, že všichni lidé si pamatují, že pokud já jsem byl premiérem, tak jsem u politiků řešil ty věci vždycky na základě principu presumpce viny."


Premiér Topolánek odložil řešení kamionové dopravy v Česku. Vláda o ní měla jednat příští týden, po schůzce s autodopravci na Úřadu vlády. Premiér ale rozhodl, že se obě strany znovu sejdou třetí týden v srpnu. Do té doby vypracují analýzy dopadu současného stavu na podnikatele v autodopravě:

"Požádali jsme ČESMAD o analýzu dopadů na celý sektor, ministra (dopravy) jsem požádal, aby dal dohromady s panem ministrem (financí) Kalouskem analýzu skladby ceny, od ceny ropy, rafinérky, až po jednotlivé daně a ziskovou marži distributorů, a benchmarking s okolními zeměmi. Současně analýzu celé té problematiky týkající se omezení dopravy kamionů."

S tím, že kamiony nebudou smět na české silnice v pátek, počítá Strana zelených. Jejímu šéfovi Martinu Bursíkovi se dohoda premiéra s dopravci nelíbí. Považuje ji za porušení programového prohlášení vlády a hrozí, že zelení odejdou z kabinetu:

"Tohle je pro nás, pro zelené, jedna z absolutních priorit, že kamiony omezeny v pátek budou. A když nebudou, tak zelení půjdou z vlády. To je prostě definitivní věc, která není žádné vyhrožování, to je pouze citace programového prohlášení vlády. A tohle si musí premiér uvědomit. Já jsem ani u toho jednání nebyl, ani jsem nebyl pozván. To pokládám za chybu a tohle vnímám jako velmi vážnou věc."


Elektrárenská společnost ČEZ chce postavit další dva bloky jihočeské Jaderné elektrárny Temelín. S jejich stavbou chce začít v roce 2013. Nové bloky by měly být dokončeny v r. 2020. ČEZ už požádal příslušné ministerstvo o posouzení vlivu případného dokončení jaderné elektrárny na životní prostředí. Stalo se tak týden poté, co komise vedená šéfem Akademie věd Václavem Pačesem potvrdila obavy z nedostatku elektřiny v příštích letech. Ministr životního prostředí Martin Bursík soudí, že komise nebyla nezávislá. Jeho ministerstvo přesto žádosti ČEZ-u vyhoví:

"Já to nebudu nijak ovlivňovat, ten proces na ministerstvu životního prostředí. Tohle bude velmi komplikované, protože to bude mezinárodní EIA, budou přizváni podle zákona sousedé, to znamená Rakušané a Němci, nevládní organizace nepochybně uplatní připomínky. Pro mne to nic neznamená, protože vím, že nakonec tady bude muset být nějaké politické rozhodnutí. A zároveň vím, že to politické rozhodnutí nepřijme tahle vláda. Tím pro mne tahle věc končí."


Schválení konečné nominace českých sportovců, foto: ČTK
Na olympijské hry do Pekingu pojede minimálně 130 českých sportovců. Složení výpravy oficiálně schválilo plénum Českého olympijského výboru. Výprava se ještě může rozšířit o ty, kteří splní limity do 23. července. Na olympiádu pojede také premiér Mirek Topolánek. Ještě na jaře svou účast odmítal, kvůli událostem v Tibetu. V úterý ale řekl, že české sportovce na místě podpoří. Nezúčastní se ovšem slavnostního zahájení. Do Číny přicestuje až 13 srpna. O podporu ho požádal Český olympijský výbor:

"Sportovci, kteří se připravují pět let na tento největší sportovní svátek, na letní olympijské hry, si zaslouží, aby jejich premiér tyto reprezentanty České republiky v zahraničí podpořil. A proto jsem to pozvání přijal."