Týden v ČR

0:00
/
0:00

Smlouva o americkém radaru v Česku bude podepsána začátkem července v Praze. Vojáci v pondělí zasáhli proti aktivistům Greenpeace, kteří šest týdnů blokovali kótu 718 v Brdech na protest proti záměru vybudovat tam americkou radarovou základnu. V pondělí stávkovaly školské odbory za vyšší mzdy. Ostrý spor vyvolal ve středu v Poslanecké sněmovně požadavek ODS změnit obsazení jednotlivých výborů. Unikátní filmový festival dal v pražském Divadle Palace od čtvrtka do soboty příležitost mentálně postiženým hercům.

Smlouva o americkém radaru v Česku bude podepsána začátkem července v Praze. Ve Washingtonu to ve středu uvedl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s tím, že mu to potvrdila jeho americká kolegyně Condoleezza Riceová. Přesné datum ale zatím sdělit nechtěl:

"Bude to začátkem července. Až se oficiálně obě strany dohodnou, tak se to sdělí. Já to sice vím, ale patří k mezinárodní zdvořilosti, že to 'neprásknu' médiím před tím, než se to oficiálně sdělí."

Ministr Schwarzenberg chce nabídnout svoji rezignaci v případě, že v českém parlamentu neprojde smlouva o radaru. Řekl to v rozhovoru pro agenturu Reuters. Podle sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka myšlenka Karla Schwarzenberga nemá žádnou logiku:

"Je to pro mně trochu záhada, proč mu na té radarové základně tak záleží. Už vůbec nerozumím tomu, proč to tak prosazuje v situaci, kdy se ve Spojených státech blíží prezidentské volby, a kdy je evidentní, že i polská strana se rozhodla počkat a nebude spěchat s tou smlouvou, v situaci, kdy tady je téměř 70 procent lidí proti radarové základně, kdy je navíc jasné, že se tady ve sněmovně nedaří dopočítat hlasy pro tuto radarovou základnu. V této situaci na tom trvat a dokonce s tím spojovat svou funkci, je pro mne nepochopitelné."


Foto: ČTK
Vojáci v pondělí zasáhli proti aktivistům Greenpeace, kteří šest týdnů blokovali kótu 718 v Brdech na protest proti záměru vybudovat tam americkou radarovou základnu. Tři aktivisty vojáci odvezli a další dva s použitím lezecké techniky sundali z plošin na stromech. Ministerstvo obrany i armáda k zásahu ve vojenském újezdu Brdy uvedly, že proti aktivistům postupovaly maximálně umírněně. Jak řekl tiskový mluvčí aktivistů Jan Májíček, při zásahu sice nikdo nebyl zraněn, Greenpeace ale nepovažuje za legitimní použít vojenskou sílu proti občanskému protestu:

"My si myslíme, že to byl neadekvátní zásah, protože se domníváme, že ten občanský protest, který to obsazení kóty symbolizovalo, má velký význam hlavně v situaci, kdy většina občanů České republiky je proti výstavbě radaru."

V úterý začala armáda pracovat na oplocení kolem radarové kóty a poprvé od konce dubna oficiálně dovolila novinářům přístup na ní.


Foto: ČTK
V pondělí stávkovaly školské odbory za vyšší mzdy. Do protestu se zapojilo asi 6 500 základních a středních škol z celé země, a také mateřské školy. Skoro 3 tisíce učitelů navíc přišlo na demonstraci před Úřad vlády v Praze. Důvodem stávky bylo především to, že kvůli vysoké inflaci klesají příjmy pracovníků škol. Ministr školství Ondřej Liška do konce roku vybojoval ve vládě půl miliardy na platy, další čtyři miliardy přislíbil na příští rok. To ale podfinancované školství nezachrání, tvrdí odboráři, kteří požadují dorovnání propadu inflace na mzdách učitelů, navýšení platů nepedagogickým zaměstnancům škol a více peněz na učebnice, pomůcky a vzdělávání učitelů. Jaký plat by si pro učitele představoval, řekl školský odborový předák František Dobšík:

"Určitě by nástupní plat neměl být něco pod 15 000 korun hrubého, měl by být o tři, čtyři tisíce vyšší. Plat učitele na konci kariéry by se měl přibližovat k třiceti tisícům."

Ministr školství Ondřej Liška prý sice stávkující odboráře chápe, ale v tuto chvíli podle něj plýtvají silami:

"Přijít se stávkou ve chvíli, kdy se podařilo vyjednat vůbec ne zanedbatelné zlepšení platové situace učitelů, pedagogických pracovníků, vede jedině k tomu, že se stávka stane inflačním jevem. Stávka je krajní nástroj pro vynucení si změn. Kdybych přišel po pěti měsících ve funkci s prázdnýma rukama, nevyjednal vůbec žádné zlepšení, tak si myslím, že by byla na místě, ale to se nestalo."


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Ostrý spor vyvolal ve středu v Poslanecké sněmovně požadavek ODS změnit obsazení jednotlivých výborů. Jednání dolní komory ovládly osobní výpady a obviňování z obstrukcí. Poslanci nakonec ani ve čtvrtek neschválili jediný zákon. ODS chce, aby se zvýšil počet poslanců ve výborech o jednoho, tedy na lichý počet. Koalice by v takovém výboru mohla získat většinu. Opozice je ostře proti a odmítá důvody navrhovaných změn, říká předseda sociální demokracie Jiří Paroubek:

"Změnit poměry sil v Poslanecké sněmovně tak, aby v podstatě revidovala výsledky voleb, považujeme za nekorektní. Je to věc, která zavání totalitou. Myslím, že pánové věci přehánějí."

Premiér Mirek Topolánek obstrukce opozice nechápe. Podle něj je nejhorší, že sněmovna nemůže projednávat důležité normy, například zákon o nemocenském pojištění:

"To, že chce koalice většinu ve výborech, bylo ve všech funkčních obdobích normální. Ta obstrukce není adekvátní. My chceme samozřejmě normálně pracovat, případně se hádat o těch zákonech, o těch normách, a dojít k nějakému kompromisu. To, co se tady děje, je opravdu nebývalé, a doufám, že to všichni vidí."

Nakonec koalice těsnou většinou prosadila návrh na výrazné seškrtání programu. Část neprojednaných bodů chce přesunout na mimořádné jednání, na kterém se mohou projednávat jen stanovené body.


Unikátní filmový festival dal v pražském Divadle Palace od čtvrtka do soboty příležitost mentálně postiženým hercům. Podobný festival zatím v Česku ani v zahraničí nebyl. Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, byla přehlídka výjimečná:

"Nejen, že tam hrají, ale oni jsou i tvůrci scénářů, mnohdy spolupracují i přímo na tom natáčení. To nejsou filmy o nich, jsou to filmy s nimi. To je velmi důležitý rozdíl. Proto také máme problém sehnat filmy ze zahraničí, protože ono se vlastně nic takového neděje. Pořád převládá pocit, že já musím o někom natáčet film a nedám možnost, ať tito lidé natočí sami filmy pro sebe."