Týden v ČR

0:00
/
0:00

Nemocenskou budeme v Česku dostávat i první tři dny. Demonstrace a možná i celonárodní stávka - takové formy protestu zvažují zdravotnické odbory kvůli chystané privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven. Majetkové vyrovnání vztahu státu a církví - to bylo jedno z témat úterního jednání Poslanecké sněmovny. Dvě úrovně obtížnosti by měla mít státní maturitní zkouška. Vyšší úroveň by měla být určená hlavně pro zájemce o vysokoškolské studium. Nejlepší knihou roku 2007 se staly Záhádky výtvarníka Petra Nikla.

MUDr. Alexandra Horáková ve své ordinaci
Nemocenskou budeme v Česku dostávat i první tři dny. Ústavní soud ve středu zrušil část reformy veřejných financí, která příspěvek na začátku nemoci zrušila. Podle soudců tato praxe poškozovala poctivé zaměstnance. Zbylá část sociální reformy, kterou soud posuzoval, platí dál. Ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase výhrady k tomu, že zaměstnanci nedostávají první tři dny finanční kompenzaci, překvapily. Podle něj v jiných státech unie je taková praxe běžná:

"Já mohu pouze konstatovat, že například tzv. karenční lhůta je zavedená věc ve dvanácti z patnácti původních členských zemí Evropské unie. Čili je to naprosto standardní opatření, ale musíme se seznámit s tím odůvodněním."

Představitelé opozice naopak rozhodnutí soudu přivítali. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa soud uznal jejich argumenty:

"To byl návrh předložený skupinou 43 poslanců, kterou vedu. Narozdíl od skupiny 67 poslanců sociální demokracie jsme u tohoto bodu zákona namítali nikoliv pouze procedurální věci, ale věcnou nesprávnost."

Podle České správy sociálního zabezpečení poklesly letos v prvním čtvrtletí výdaje na nemocenské proti stejné době loni o devět procent.


Demonstrace a možná i celonárodní stávka - takové formy protestu zvažují zdravotnické odbory kvůli chystané privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven. První protestní akcí má být demonstrace 21. května. Odboráři se sejdou před sídlem vlády v rámci měsíce občanských nepokojů, který koordinuje Českomoravská konfederace odborových svazů. Podle dopadů akce se pak odboráři rozhodnou, zda uspořádají stávku. Místopředseda Lékařského odborového klubu Lukáš Velev v úterý vysvětlil, co je jedním z hlavních problémů reformy zdravotnictví:

"Jeden ekonomický vlastník vlastní pojišťovnu, jeden ekonomický vlastník vlastní nemocnici, pojišťovna z tou nemocnicí mají spolu vztah, a pojištěnci té pojišťovny jsou ošetřováni. A to zákon umožňuje v nemocnici, která patří témuž subjektu, třeba jednomu člověku nebo finanční skupině. Tam je pacient samozřejmě absolutně odkrytý, a nemá zájem mu poskytovat kvalitní služby jak ta pojišťovna, tak samozřejmě ta nemocnice."

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel soudí, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek řeší jen majetkové převody. "Naše zdravotnictví není tak nemocné, aby musely nastoupit transfery majetku a akciové společnosti," uvedl šéf lékařských odborů.


Majetkové vyrovnání vztahu státu a církví - to bylo jedno z témat úterního jednání Poslanecké sněmovny. Vláda navrhuje, aby se třetina majetku církevním řádům vrátila, zbytek nahradí finanční vyrovnání ve výši 83 miliard korun. Splátky se mají rozložit do šedesáti let, a celková suma by se pak měla zúročit až na 270 miliard korun. Co by měl zákon přinést veřejnosti, a co církvím upřesnil ministr kultury Václav Jehlička, který je autorem normy:

"Církvím to prospěje, protože se budou muset po čase starat samy o sebe a nebudou omezovány ve své aktivitě, protože nyní musí mnohdy pasivně čekat na to, co dostanou od státu. A obcím to umožní jejich rozvoj. To jsou desítky obcí, kde jsou zablokovány pozemky a nemohou se rozvíjet."

Celková částka vyrovnání se nelíbí opozici. Podle bývalého ministra kultury, sociálního demokrata Vítězslava Jandáka by splátky měly být nastavené na výrazně kratší dobu, což by snížilo částku, kterou stát vyplatí.


Dvě úrovně obtížnosti by měla mít státní maturitní zkouška. Vyšší úroveň by měla být určená hlavně pro zájemce o vysokoškolské studium. Přímo na vysokých školách potom bude záležet, jestli výsledky z této úrovně zkoušky uznají místo přijímaček. Se změnou státních maturit počítá novela školského zákona, kterou ve středu schválili poslanci. Norma teď směřuje do Senátu. Se dvěma úrovněmi zkoušky souhlasí i poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová:

"Já si myslím, že je nutné, abychom umožnili studentům základní i tu vyšší zkoušku z maturitních předmětů, protože těžko můžeme srovnávat a dát do jednoho testu například maturitní zkoušku z češtiny na gymnáziu a odborném učilišti. Samozřejmě to neznamená, že by student z učiliště nebo odborné školy nemohl někdy jít na vysokou školu, ale bude si muset potom v té profilové části ty vědomosti doplnit."


Petr Nikl, foto: ČTK
Nejlepší knihou roku 2007 se staly Záhádky výtvarníka Petra Nikla. Takový je výsledek nedělního udílení cen Magnesia Litera. Nikl si zároveň odnesl i cenu za nejlepší knihu pro děti a mládež. Sám říká, že je tato publikace plná záhad:

"Chtěl jsem tím nějak naznačit, že bude záhadná. Sesbíral jsem texty za posledních patnáct let, o nichž jsem si říkal, že by se mohly jako záhady hodit. Jsou tam prózované krátké textíky, jsou tam veršované textíky, je tam jeden takový větší příběh. Myslel jsem to tak, že by si to každý měl domyslet."

Cenu čtenářů získal Petr Sís za knihu Zeď s podtitulem Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Literu za prózu převzal Lubomír Martínek za soubor povídek Olej do ohně a v kategorii poezie zvítězil Tašo Andjelkovski.