Týden v ČR

0:00
/
0:00

Zrušení víz pro Čechy cestující do Ameriky je výrazně blíž. Smlouva o stavbě amerického radaru V Česku by mohla být podepsána v průběhu příštích týdnů. Premiér Mirek Topolánek vyznamenal ve čtvrtek bratry Mašíny. Na Staroměstském náměstí si v pondělí političtí vězňové připomněli 60 let od nástupu komunismu k moci. Proti násilí, zlu a totalitě vystupuje nový festival MENE TEKEL. Rozhodnutí o budoucnosti stavby Národní knihovny na pražské Letenské pláni se odsouvá. Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara za nejlepší filmovou píseň loňského roku.

Zrušení víz pro Čechy cestující do Ameriky je výrazně blíž. Ministři vnitra Česka a USA Ivan Langer a Michael Chertoff podepsali v úterý ve Washingtonu příslušné memorandum. Víza by tak mohla být zrušena zřejmě už na přelomu října a listopadu. Podle některých evropských partnerů je podpis memoranda předčasný a nekoordinovaný. Ministr Langer ale říká, že Česká republika upozorňuje evropské partnery na nerovné vízové podmínky už několik let:

"To se bohužel nesetkalo s všeobecnou podporou, a proto jsme se, při vědomí našich závazků, rozhodli k takovému jednání, které je jednoznačně ve prospěch deseti milionů občanů České republiky."

Sporné body, které se české vládě v navrhovaném memorandu ke zrušení amerických víz pro české občany nelíbily, z dokumentu vypadly, řekl premiér Mirek Topolánek. Zdůraznil, že původní americký návrh česká vláda posunula významně ve prospěch zemí unie.


Mirek Topolánek (vlevo) a George Bush, foto: ČTK
Smlouva o stavbě amerického radaru V Česku by mohla být podepsána v průběhu příštích týdnů. Zbývá dořešit jen některé aspekty týkající se ochrany životního prostředí. Jednání o druhé smlouvě, která bude upravovat například status amerických vojáků na českém území, ale ještě neskončila. Při čtvrtečním setkání s premiérem Topolánkem ve Washingtonu to řekl americký prezident George Bush:

"Budeme ve vaši zemi a chápu, že všechny zajímá, za jakých podmínek, jak se naši lidé budou chovat. To jsou všechno otázky, na které jsem panu premiérovi odpověděl. Stejné otázky pokládají i Poláci. Často se také lidé ptají, jestli je systém namířen proti Rusku. Jasně říkám, že ne. Je to systém, který má čelit hrozbám vznikajícím v jednadvacátém století."

Několik odpůrců umístění americké radarové základny v Česku ve středu před úřadem vlády v Praze i před velvyslanectvím USA protestovalo kvůli údajné servilitě Topolánkova kabinetu k Washingtonu. Podle mluvčího iniciativy Ne základnám Jana Májíčka je totiž vyjednávání o radaru mimo jiné ukázkou toho, že "cokoliv Američané chtějí, tato vláda automaticky akceptuje".


Mirek Topolánek (vlevo) a Josef Mašín, foto: ČTK
Na půdě české ambasády ve Washingtonu premiér Mirek Topolánek vyznamenal ve čtvrtek bratry Ctirada a Josefa Mašíny, kteří se počátkem 50. let minulého století postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Případ skupiny lidí kolem bratrů Mašínů dodnes vyvolává v české společnosti výrazné rozepře - někteří je považují za hrdiny, jiní za vrahy. Ještě nikdo z polistopadových českých politiků nenašel odvahu vyznamenat tuto skupinu odbojářů, kteří se v roce 1953 prostříleli z komunistického Československa na Západ.

Premiér Topolánek předal čestnou plaketu předsedy vlády Josefu Mašínovi, který k tomu řekl:

"O vyznamenání nám nikdy nešlo a také nejde. Bylo něco, za co stálo bojovat. Naše rodina měla historii boje proti nacistům, a my jsme chtěli pokračovat v tomto boji proti komunistům. Vážíme si toho ocenění od pana premiéra Topolánka, a také si vážíme toho, že pan premiér dělá kroky ve správném směru."

Ani nynější ocenění zřejmě nepřiměje Josefa Mašína k návštěvě původní vlasti. "Mám problém s politickou situací v České republice, s existencí komunistické strany, která poslala mou matku a mé přátele na popraviště,"řekl Josef Mašín.


Foto: ČTK
Na Staroměstském náměstí si v pondělí političtí vězňové připomněli 60 let od nástupu komunismu k moci. Sešlo se tam asi 300 lidí, mezi nimiž nechyběli i ti, kteří události prožili jako děti. Patří mezi ně i Jiří Ruth:

"Protože jsem měl čtvrt roku před maturitou, byli jsme ve škole, měli jsme puštěný tenkrát místní rozhlas, nebo jak se tomu říkalo, školní rozhlas. A vím, že jeden pan profesor, veliký soudruh, nás odtud vyháněl, rozháněl, nepřál si, abychom byli účastní toho 'vítězství'. Protože byl bolševik, a věděl, že si myslíme své."

Prezident Václav Klaus na vzpomínkovém shromáždění na Pražském hradě varoval před opakováním podobných událostí v budoucnu.


Proti násilí, zlu a totalitě vystupuje nový festival MENE TEKEL. V Praze probíhá jeho druhý ročník. Po dobu sedmi dnů nabízí široké veřejnosti kolokvia, promítání dokumentů, výstavy i autogramiády knih těch, kterým totalitní režim komunismu tragicky vstoupil do života. Význam slov Mene tekel vysvětluje ředitel festivalu Jan Řeřicha:

"Mene mene tekel ufarsin - to bylo napsáno na zdech královského paláce neblaze proslulého syna krále Nabuchodonozora. Bylo to varování před zlem a před násilím. Ve volném překladu to znamená: Sečtu, zvážím a odměním dle zásluhy, nebo-li potrestám."


Jan Kaplický, foto: ČTK
Rozhodnutí o budoucnosti stavby Národní knihovny na pražské Letenské pláni se odsouvá. Ve středu na závěrečném jednání pracovní skupiny Národní knihovna nedošlo ke shodě, jestli může být návrh Jana Kaplického realizovaný. Kladné stanovisko mají jak architekti, tak památkáři z týmu Národní knihovna. Právníci se ale nedohodli. Architekt Kaplický chápe další odklad jako obstrukci:

"To je rok, co se dohadujeme, a když padne tento důvod, tak bude další důvod.Tady musí být někdo, pan primátor, pan prezident a hlavně vláda, která bude mít dobrou vůli knihovnu vybudovat."


Glen Hansard a Markéta Irglová, foto: ČTK
Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara za nejlepší filmovou píseň loňského roku. Ocenění americké filmové akademie dostali za skladbu Falling Slowly z irského snímku Once, na němž se devatenáctiletá Irglová podílela i jako spoluautorka hudby.