Týden v ČR

Tzv. Werichova vila na pražské Kampě
0:00
/
0:00

Kuponová privatizace, poplatky u lékaře, ale i otázky sociálního smíru nebo úlohy neziskových organizací - to byla témata úterní debaty Václava Klause a Jana Švejnara v Senátu. Kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana měla v plánu zřídit Nadace Jana a Medy Mládkových v takzvané Werichově vile na pražské Kampě.

Kuponová privatizace, poplatky u lékaře, ale i otázky sociálního smíru nebo úlohy neziskových organizací - to byla témata úterní debaty Václava Klause a Jana Švejnara v Senátu. Kandidáti blížících se prezidentských voleb se vyjádřili i k ekologickým hrozbám nebo k Evropské unii. Židé v boji a odboji, to je název sborníku, který v neděli 27. ledna představil Historický ústav Akademie věd České republiky.

Tisk i politologové hodnotí duel rozporuplně. Podle jedněch byl lepší Klaus, podle druhých Švejnar. Oba přijali pozvání senátorů ČSSD a během 75 minut odpovídali na jejich dotazy. Šlo o jedinou debatu obou politiků před volbami a v přímém televizním přenosu je sledovaly odhadem až čtyři miliony diváků. Oba kandidáti se nejprve krátce představili a zdůraznili, v čem jsou právě oni vhodným adeptem pro úřad hlavy státu. Václav Klaus zrekapituloval své dosavadní prezidentské působení jako nadstranické a přislíbil, že na Hradě nebude vytvářet žádné další mocenské centrum:

"Mohu garantovat poučené prezidentování, konzistenci a kontinuitu, zkušenost, uvědomování si a prosazování autentických zájmů naší země a řekl bych skutečné, nikoliv za laciné fráze se schovávající sociální cítění. Mohu garantovat prezidenta, který se v zahraniční politice chová seriózně a vyváženě, který usiluje o dobré vztahy se všemi zeměmi, nikoliv poklonkování některým. Mohu garantovat prezidenta, který považuje Spojené státy za našeho nejbližšího spojence, a to jak na bilaterální úrovni, tak v NATO, ale který dobře ví, že i v tomto vztahu musíme jako suverénní stát hledat své vlastní zájmy."

Jan Švejnar zdůraznil, že se nesmíme stále dívat do minulosti a nechat se ukolébat tím, že naše země nyní prosperuje. Občané jsou podle něj nespokojeni se současným stavem politiky a společnosti:

"Jsou samozřejmě důležité rozdíly mezi mnou a druhým panem kandidátem a tyto rozdíly je třeba si uvědomit. Budete si vybírat a můžete zvolit někoho, kdo zde prožil celý život, byl součástí mnoha složitých období v transformační době, anebo si můžete vybrat mne. Někteří říkají, že jsem politicky nezkušený, já to vidím jako obrovskou výhodu. Mám morální kredit, jak tady, tak i ve světě, a ten vám nabízím. A mimo to mám důležité zkušenosti v hospodářské a sociální politice v mnoha zemích. Můžete volit někoho kvůli minulosti, anebo můžete volit někoho kvůli budoucnosti."

Oslovení poslanci a senátoři diskusi komentovali většinou tak, že nic překvapivého nepřinesla, a vyzdvihovali výkon svého prezidentského favorita. Premiér Mirek Topolánek k diskusi řekl:

"Ta debata ukázala, že tento typ debat je trochu zbytečný, že pokud by volba byla veřejná, tak se vyplatí diskutovat s lidmi, pokud ta volba je nepřímá, tak se skoro vyplatí spíše uzavřené setkání, které má méně charakter určité kampaně a sebeprezentace, a více charakter diskuse."

Bez rozdílu stranické příslušnosti se politici shodovali v tom, že formát diskuse v senátorském klubu nebyl nejvhodnější.


Židé v boji a odboji, to je název sborníku, který v neděli 27. ledna představil Historický ústav Akademie věd České republiky. Datum nebylo zvoleno náhodně, právě tehdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi a na paměť tohoto výročí se připomíná 27. leden jako den památky obětí holokaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.

Tomáš Jelínek z České rady pro oběti nacismu, která spolu s již zmíněným Historickým ústavem Akademie věd ČR představení sborníku uspořádala, říká, že se často mluví o tom, že Židé představovali největší část československých obětí druhé světové války:

"Na druhé straně se už poměrně málo ví, že českoslovenští Židé byli také aktivní součástí západní armády, východní armády a též součástí domácího odboje."

Podle Tomáše Jelínka je pohled na Židy pouze jako na oběti koncentračních táborů důsledkem toho, že řada lidí vnímá historii prostřednictvím zjednodušení v médiích. Svou roli v tom hraje podle něj i minulý režim, který nechtěl uznávat podíl Židů nebo levicových Němců v na bojích československých vojsk. Kde konkrétně Židé za druhé světové války bojovali?

"Židé aktivně tzv. se zbraní v ruce v podstatě bojovali všude. Všude, kde byly fronty tehdejšího konfliktu, tak nějaká jejich účast byla. O tom taky vypovídá třeba i film, který natáčí Václav Marhoul, kde i jeden z těch jeho vojáků u Tobruku je Židovský voják Liebermann."

Sborník "Židé v boji a odboji: Rezistence československých Židů v letech druhé světové války" se věnuje mimo jiné Židům v řadách českého a slovenského domácího odboje nebo židovskému odboji v ghettech a koncentračních táborech.


Werichova vila
Kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana měla v plánu zřídit Nadace Jana a Medy Mládkových v takzvané Werichově vile na pražské Kampě. Zastupitelé městské části Praha 1 ale tento záměr neschválili.

"Ona nebyla dlouhá ta diskuse a padaly názory, jako že někomu se zdál být 40letý pronájem příliš dlouhý, někomu se zdál způsob úhrady nájemného nezvyklý a tak dále," vysvětlil nám mluvčí radnice Alexandr Koráb. První městská část přitom s nadací o pronájmu vily jednala několik měsíců. Ředitelka nadace Jana a Medy Mládkových Jana Šorfová teď nemá jasno, jak postupovat dále:

"My jsme splnili všechny podmínky, které si zastupitelé přáli, dokonce to bylo 29 hlasy z 36 odsouhlaseno v září a všechny ty smlouvy jsme ve finále precizovali dokonce ještě 20. prosince a já jako ředitelka jsem se cítila, že je všechno v pořádku. Samozřejmě budu informovat členy správní rady i paní Mládkovou, která je teď momentálně hospitalizovaná. Budu s ní konzultovat, jak budeme dál postupovat, jestli bude vypsané výběrové řízení, jestli se dál přihlásíme."

Radnice Prahy 1 ale zatím sama neví, jak bude zajišťovat opravu a provoz Werichovy vily.