Týden v ČR

Martina Sáblíková, foto: ČTK
0:00
/
0:00

I tento týden pokračovaly předvolební aktivity obou kandidátů na prezidenta České republiky. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v pondělí oznámila, že předloží ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi spis případu předsedy KDU-ČSL a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se poprvé stala v Česku Sportovcem roku.

Václav Klaus, foto: ČTK
I tento týden pokračovaly předvolební aktivity obou kandidátů na prezidenta České republiky. Václav Klaus navštívil Plzeňský kraj, a i když tvrdil, že nikoliv v rámci předvolební kampaně, zásadně se vyjádřil ke komunistům. V pondělí řekl, že nemají ve vládě co dělat. Reagoval tak na informaci, že komunisté podpoří toho prezidentského kandidáta, který jim slíbí účast ve vládě:

"To já jim v žádném případně slíbit nemohu. Ani si nemyslím, že by ode mě slib tohoto typu očekávali. Komunistická strana za naši minulost, kterou jsme tady prožívali, prostě nemá nárok na vstupy do vlády. Já dokonce, jestli tomu docela rozumím, tak komunistická strana se s touto svou pozicí v podstatě smiřuje a nemyslím ani, že její ambice míří někam dál. Je to pouze pošťuchování prezidenta před volbou."

Jisté obavy naznačil premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Řekl, že nezvolení Václava Klause prezidentem by byl jeho konec. Je ale přesvědčen, že jestli se nestane něco mimořádného, Václav Klaus prezidentem zvolen bude. Místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka chápe premiérova slova jako součást psychologické války uvnitř vládní koalice:

Mirek Topolánek
"Premiér Topolánek se snaží vyvíjet tlak na své koaliční partnery, zejména na KDU-ČSL, kde jsou tábory příznivců a odpůrců Václava Klase v zásadě vyrovnané. Snaží se dotlačit menší koaliční partnery k větší kooperaci při prezidentské volbě."

Celostátní výbor KDU-ČSL v pondělním usnesení doporučil svým zákonodárcům, aby při únorové volbě prezidenta republiky podpořili kandidáta ODS Václava Klause. Současně mají prosazovat veřejnou volbu.

Jan Švejnar v úterý navštívil senátorský klub ODS. Setkání trvalo jen pár minut. Prezidentský kandidát se senátorům pouze představil, ti na něj neměli žádné dotazy. Dali najevo, že jejich podporu má Václav Klaus. Jak řekl senátor Jaroslav Kubera, jeho klub Jana Švejnara nepozval; prý se pozval sám. Proč tedy občanští demokraté setkání neodvolali?

"Samozřejmě, že pokud bychom to setkání odmítli, tak bychom byli popotahováni médií, slyšeli bychom slova o aroganci ODS, a podobně, jak bývá v kraji zvykem. Na druhou stranu tím, že jsme ho přijali, jsme si také nepomohli, protože on bude ten, který v rámci 'švejnariády' bude prezentovat své vystoupení na klubu ODS a bude vyprávět o tom, jak zaujal senátory a že možná se mu přece jenom podařilo někoho zlomit. Což se mu samozřejmě nepodaří."

Jan Švejnar, foto: ČTK
Poslanecký klub ODS přijme Jana Švejnara 29. ledna.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v úterý řekl, že prezident Václav Klaus se pravděpodobně slovně utká s Janem Švejnarem na půdě senátorského klubu sociálních demokratů. Podle něj by bylo dobré, kdyby se debata dostala i na veřejnost:

"Samozřejmě my bychom měli zájem na tom, aby taková debata proběhla na veřejnosti, ať už přímo nebo třeba ze záznamu, ale na druhé straně bude záležet na korektnosti přístupu ke kandidátům. Pokud oni s tím budou souhlasit nebo si to budou přát, tak to bude možné, pokud ne, tak si myslím, že i pro senátní klub bude určitě přínosem tato debata mezi dvěma kandidáty."


Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v pondělí oznámila, že předloží ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi spis případu předsedy KDU-ČSL a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministra požádá, aby posoudil, jestli ona nebo někdo z jejích podřízených v souvislosti s objasňováním případu neporušil zákon. Co vedlo Renatu Veseckou k tak radikálnímu postupu?

Důvodů bylo více, ale poslední kapkou bylo zveřejnění informací o tom, že Miroslav Šlouf, někdejší poradce premiéra Miloše Zemana, který už figuroval v několika kontroverzních případech, v době vyšetřování citlivých kauz Čunek a biolíh osmačtyřicetkrát telefonoval s Josefem Pavlíkem, šéfem sekretariátu Renaty Vesecké.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně, stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová soudí, že kauzou by se měl zabývat resort spravedlnosti:

"Je to opět další podezřelá, neobvyklá aktivita, protože v náplní práce ředitele sekretariátu určitě není telefonovat si s takovýmto člověkem. Musím říci, že za téměř sedm let mého působení na Nejvyšším státním zastupitelství jsem se s panem Šloufem nikdy nesetkala, nikdy jsem si s ním netelefonovala, a to byl šéf poradců v podstatě premiéra."

Ministr Pospíšil v této záležitosti podnikl první kroky, Renata Vesecká shromáždila podklady. Od ministra také očekává, že nechá prošetřit všechny informace v médiích, které zpochybňují její práci.


Martina Sáblíková, foto: ČTK
Rychlobruslařka Martina Sáblíková se poprvé stala v Česku Sportovcem roku. Dvojnásobná mistryně světa vyhrála anketu Klubu sportovních novinářů za rok 2007. Cenu přebírala na dálku, neboť právě bojovala o další medaili na evropském šampionátu ve víceboji v ruské Kolomně. Dvacetiletá Martina Sáblíková se o triumfu v anketě dozvěděla od svého trenéra Petra Nováka, který na snídani přišel s kyticí a bonboniérou. Při slavnostním vyhlášení pozdravila diváky z Ruska:

"Je to pro mě pocta být vítězkou v České republice. Chtěla bych za to poděkovat trenérovi, rodičům a všem, kteří mě podporují."

Martina Sáblíková se má čím chlubit. Loni získala dva tituly mistryně světa, zlato z mistrovství Evropy, překonávala světové rekordy a vyhrála Světový pohár. Přitom v Česku není tréninková hala, a tak trénovala i na zamrzlém rybníku. O Martině Sáblíkové se mluví jako o průkopnici rychlobruslení u nás:

"Jsem samozřejmě strašně ráda, že se to teď dostává mezi lidi, protože si to trenér strašně dlouho přál. Jsem ráda, že to můžu být právě já, člověk, který svými výkony to dostal do popředí."