Týden v ČR

0:00
/
0:00

Na třech místech se v úterý jednalo o případné americké radarové základně v českých Brdech. Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek ve středu rezignoval. Až 250 českých krajanů se sjelo do Prahy na první ročník Mezinárodního krajanského festivalu.

Na třech místech se v úterý jednalo o případné americké radarové základně v českých Brdech. Mimo jiné o tom, zda by na tuto základnu mělo mít přístup Rusko.

Na základně by měl být neustále přítomen český velitel se svým týmem. Čeští vojáci by měli působit i v americké agentuře protiraketové obrany a v řídícím středisku v Coloradu Springs. Dohodli se na tom čeští a američtí diplomaté. Náměstek amerického ministra obrany Eric Edelman vyvracel obavy, že se v Brdech natrvalo objeví ruští vojáci. Tato spekulace se objevila po říjnové návštěvě šéfa Pentagonu Roberta Gatese v Praze. Podle Edelmana je trvalá ruská přítomnost v České republice nesmysl:

"Nemluvili jsme o přítomnosti ruských vojáků v České republice. Chceme jen větší transparentnost, chceme říkat stejné věci Čechům, Polákům i Rusům. Stejně jasné a průhledné jednání požadujeme také od Ruska. Každopádně neuděláme nic bez vědomí české vlády. Nebude žádná diskuse o nás bez nás."

Tomáš Pojar
Náměstek ministra zahraničí a hlavní český vyjednávač Tomáš Pojar vysvětlil, kdo a za jakých okolností by tedy mohl případnou radarovou základnu navštívit:

"Základnu mohou navštívit skutečně nejen Češi a Američané, ale podle jasných, sepsaných pravidel i cizí státní příslušníci, primárně ze zemí Severoatlantické aliance. Jinak s tím musí souhlasit obě strany, a pokud se bude jednat o nějaké monitorovací mise v rámci širších jednání o odzbrojení nebo transparentnosti celého systému, tak vše musí být na reciproční bázi. Takže pokud budeme povolovat návštěvy lidí mimo Severoatlantickou alianci, samozřejmě to bude v širším kontextu a samozřejmě to bude v rámci reciprocity. Nicméně transparentnost celého systému, bezpečnost na celém evropském kontinentě a transparentnost této bezpečnosti je pro nás klíčová a bude navazovat na další smlouvy, které již existují, jakožto smlouva o volném nebi."

Další česko-americká schůzka kvůli radaru se plánuje na polovinu prosince.

O základně jednal v úterý v USA také předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek s ředitelem americké protiraketové agentury Henrym Oberingem. Po schůzce prohlásil, že jeho strana je připravená změnit své odmítavé stanovisko k umístění radarové základny USA v Česku, když bude mít Írán balistické rakety.


Jiří Čunek, foto: ČTK
Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek ve středu na tyto funkce rezignoval. Ponechal si mandát senátora a zůstává šéfem lidovců. Rezignaci na vládní funkce vysvětlil obnoveným vyšetřováním jeho údajné korupční kauzy. Současnou vlnu zájmu o jeho minulost vyvolalo podezření, že před devíti lety si na různé účty uložil tři a půl milionu korun v době, kdy pobíral sociální dávky. Zneužívání sociálního systému a jakékoliv neetické chování Čunek razantně odmítl. Podle přiznaných příjmů jeho šestičlenná rodina totiž nárok na pomoc státu skutečně měla. Otázkou je, zda Čunkovi při stavech jejich účtů tyto dávky potřebovali a kde vzali tolik peněz:

"Jeden milion byl můj, nebo náš, který jsme našetřili sami. Jeden milion jsem měl od svých rodičů. A jeden a půl milionu jsem měl od svého bratrance, kterého jsem tady živě představil," vysvětlil Jiří Čunek celostátní konferenci KDU-ČSL. "Vysvětlení podal. Překvapilo mě, jak jednoduché to bylo," uvedla šéfka lidovecké poslanecké frakce Michaela Šojdrová.

Otázkou ale zůstává, kdo nahradí Jiřího Čunka v čele vlivného ministerstva pro místní rozvoj s obrovským rozpočtem a klíčovým vlivem na čerpání peněz z evropských fondů. Michaela Šojdrová říká:

"Ministrem byl Tomáš Kvapil. Jan Březina, pokud vím, je zvažovaným kandidátem, i když se vyjádřil tak, že se chce ještě věnovat práci evropského poslance. Budeme muset uvažovat o dalších kandidátech."


Foto: Martina Stejskalová
Až 250 českých krajanů se sjelo do Prahy na první ročník Mezinárodního krajanského festivalu. Do Česka se vydaly folklorní, taneční i pěvecké soubory z Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Chorvatska, Slovenska i z Rakouska. Festival slavnostně zahájil v pondělí v sídle Senátu jeho první místopředseda Petr Pithart:

"My víc než kdo jiný potřebujeme poznat naše krajany a jejich život. My jsme žili dlouhá desetiletí úplně uzavřeni a o vnějším světě toho pořád ještě mnoho nevíme. A já si kolikrát říkám, že se ho často bojíme. Tito lidé, jejich tátové, dědové, pradědové, jsou dokladem, co my všechno dokážeme, když se dostaneme do světa."

Foto: Martina Stejskalová
Účast na festivalu byla pro krajany o to významnější, že pro mnohé z nich šlo o vůbec první cestu do Prahy. Potvrdila to Ema Sniděvič z ukrajinského Žitomyru. Z tamního spolku se do Česka vypravilo 24 krajanů, mezi nimi i tři generace z jediné rodiny. Přivezli si i tradiční české kroje:

"Já jsem tak šťastná, že jsem ty lidi sem přivezla, protože když jsem před rokem byla v tomto sále na Týdnu zahraničních Čechů, tak jsem si myslela, kdyby ti naši lidi... U nás jsou takoví starší lidé, kteří si pamatují svoje dětství, babičky, dědečkové, a oni si ani nepředstavovali, že se jim podaří sem dostat."

Hlavní festivalový program probíhal do čtvrtka v Salesiánském divadle v pražských Kobylisích.