Týden v ČR

Robert Gates a Vlasta Parkanová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kvůli radaru v Brdech navštívil v úterý Česko další vrcholný americký politik. Poslanecká sněmovna v úterý schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok, které se již nezmění. Unikátní památku v centru Prahy - Staroměstský orloj - napadla vlhkost.

Robert Gates a Vlasta Parkanová, foto: ČTK
Kvůli radaru v Brdech navštívil v úterý Česko další vrcholný americký politik. Ministr obrany Robert Gates přišel se dvěma návrhy. Američané nabízejí Rusku, že základny v Česku a Polsku aktivují až ve chvíli, kdy budou mít přesvědčivý důkaz o jaderné technologii v Íránu. Hovoří také o tom, že by se do budování protiraketové obrany USA mohli zapojit Rusové, například formou pozorovatelů na základnách.

Spojené státy chtějí, aby se mohlo Rusko, které protiraketový deštník odmítá, samo přesvědčit o fungování obou systémů v Česku a v Polsku. Na základnách by mohli působit ruští zástupci.

"Tento návrh bychom předložili české vládě ještě před tím, než bychom o jeho detailech jednali s Rusy. V jednáních o něm bychom nepokračovali bez podpory a souhlasu českého kabinetu,"řekl Robert Gates.

Druhý americký návrh spočívá v tom, že by hotové základny byly aktivovány až ve chvíli, kdy by existovaly důkazy o hrozícím nebezpečí z Íránu, například kdyby Teherán úspěšně provedl nějakou raketovou zkoušku. A jak se na odložení aktivace radaru dívá bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý?

"Kdyby se spustil až bude hrozba, potom by se mohlo stát, že technické řešení, parametry i obsluha nebudou řádně připraveny. Tam určitý předstih musí být."

Ministr Gates při své návštěvě nezměnil názor českých sociálních demokratů, kteří výstavbu amerického radaru v Brdech odmítají. Premiér Topolánek zase nechtěl odpovědět na dotaz, zda by Češi s ruskou přítomností na základně souhlasili. Předseda Senátu Přemysl Sobotka to ale označil za obrovský problém pro Česko a prakticky nepřijatelnou možnost. Není však vůbec jisté, zda americká strana návrh skutečně vznese a zda by na něj Rusové někdy přistoupili.

Odpůrci výstavby americké radarové stanice v Česku spustili novou protestní kampaň. Ve středu z Prahy vyrazil na týdenní turné autobus "Nezákladňák", který se zastaví v několika desítkách českých měst.


Poslanecká sněmovna v úterý schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok, které se již nezmění. Stát tak bude hospodařit se schodkem téměř 71 miliard korun. Sociální demokraté dlouho avizovali, že jejich strana koaliční návrh rozpočtu na rok 2008 rozhodně nepodpoří. Co na něm sociálním demokratům vadí, sdělil stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka:

"Ten rozpočet je rozpočtem, který zvyšuje většině občanů daně. Zadlužuje Českou republiku o 94 miliard korun. Je rozpočtem, který pohrdá životní situací zaměstnanců veřejného sektoru i životní situací důchodců."

Výhrady k navrhovanému rozpočtu má také poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který však pro něj i přesto hlasoval:

"Ten rozpočet mohl být a měl být lepší. Měl mít a mohl mít menší deficit. Záleželo to samozřejmě na kvalitě reforem. Jak už dnes všichni vědí, ten tzv. vládní baťoh je spíše přípravou na reformy. A proto ten rozpočet vypadá jak vypadá."

Ministr financí Miroslav Kalousek však byl se schválením základních parametrů rozpočtu spokojen:

"Já jsem samozřejmě spokojen. Země potřebuje rozpočet, tento rozpočet je maximum možného a většina sněmovny to uznala. "

Spokojen je také premiér Mirek Topolánek, který se ale k vítězství koalice staví střídmě, neboť definitivně rozhodnuto bude až při třetím čtení v prosinci. Rozpočet vychází z reformy financí, kterou vláda přes odpor opozice schválila v létě. Tehdy jí k tomu pomohly hlasy bývalých poslanců za ČSSD Michala Melčáka a Miloše Pohanky. Bez nich by ani v úterý návrh rozpočtu v prvním čtení neprošel.


Unikátní památku v centru Prahy - Staroměstský orloj - napadla vlhkost. Magistrát a památkáři se už několik měsíců snaží objasnit, zda to nesouvisí se stále častějšími problémy hodinového stroje. Podle pověstí a legend navíc zastavení hodin nevěstí nic dobrého. Mezi hodináři se traduje, že v takovém případě čekají českou zemi zlé časy. Minulý týden odborníci odebrali vzorky z omítek a poslali je do laboratoře na analýzu. Chemické složení by totiž mohlo objasnit důvod vlhkosti. Staroměstský orloj je starý 600 let, ale vlhne teprve v poslední době. Proč, to je záhada i pro Otakara Zámečníka, který pravidelně chodí unikátní stroj kontrolovat. Kdy vlhkost poprvé zaznamenal?

"Začala se víc projevovat od povodní a letos už to bylo dost. Teď hledají odkud přichází. Ve starých plánech hledají, co je pod orlojem, aby věděli jaké je tam podloží, jestli tam nevede nějaká chodba. To je na delší dobu. Problém je v tom, že jak to vlhne, tak odpadává omítka. Spadne na schody, tam zase pro změnu uschne. Když je produkce apoštolů, tak mi tam vznikne takový komínový efekt, prach se zvedne a jde směrem nahoru ke stroji. Proto je teď víc práce s hodinovým stojem, vyplachují se ložiska, aby ten prach z toho šel ven."

Neoficiálně se mluví o tom, že Staroměstskému orloji patrně škodí zimní solení silnic a chodníků. V úvahu připadají i některé nevhodné stavební úpravy staré několik desítek let. V minulosti byly totiž zdi omítnuty tvrdou, nepropustnou omítkou. Příčinou mohou být i splašky ze starých kanalizací. Přímo pod Staroměstskou radnicí totiž vede několik historických kanalizačních stok.