Týden v ČR

Ďáblova bible
0:00
/
0:00

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Významná část praktických a dětských lékařů v Česku ve středu zavřela své ordinace. Kniha knih nebo také osmý div světa - tak se již po staletí mluví o Codexu Gigas, neboli Ďáblově bibli.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Podle něj bude stát v roce 2008 hospodařit se schodkem téměř 71 miliard korun. Plánovaný schodek by tak měl splnit kritéria pro možné přijetí eura. Představuje 2,95 procenta hrubého domácího produktu, což je těsně pod tříprocentní hranicí požadovanou Evropskou unií. Podle ministra financí Miroslava Kalouska schválili ministři rozpočet jednomyslně:

"Tato vláda je první vládou, která dodržela zákon od okamžiku, kdy byl schválen, tedy první vládou, která dodržela zákonné výdajové limity od toho okamžiku, kdy se staly součástí právního rámce České republiky. Všechny předcházející vlády tuto zákonnou normu porušovaly."

Analytik Raiffeisen bank Aleš Michl očekává, že spolu s rezervami jednotlivých ministerstev a dluhy obcí či zdravotních pojišťoven může schodek dosáhnout až sto deseti miliard:

"Určitě máme na to, aby ten deficit byl rozhodně o polovinu nižší než ve skutečnosti, ale je k tomu třeba politická vůle šetřit. Nikoliv zásadně snižovat daně, respektive upnout se na daně, ale nejdříve šetřit, a pak až si za odměnu snižovat daně."

Schválený návrh teď vláda posílá k posouzení zákonodárcům. Opozici se to ale nelíbí, kabinet podle ní snižuje schodek na úkor životní úrovně obyvatel. Proti současné podobě rozpočtu jsou i odbory. Ty nesouhlasí s růstem mezd ve státní správě jen o jedno a půl procenta. Podle premiéra Mirka Topolánka ale odboráři nepochopili pravý dopad nových daňových zákonů:

"Odbory zřejmě zapomněly na schválené zákony pro příští rok. Většina těch lidí se pohybuje v platové kategorii, kde mají daně 25 procent v té křivce dnešních daní pro fyzické osoby. To znamená minimálně o 6 až 7 procent se jim zvýší platy jenom z titulu změn zákonů."


Významná část praktických a dětských lékařů v Česku ve středu zavřela své ordinace. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s platbami za péči a dosáhnout toho, aby jim zdravotní pojišťovny platily víc peněz. A jak to dopadlo? Všeobecná zdravotní pojišťovna slíbila lékařům zvýšení plateb za pacienty. Podobně se zachovají i menší, zaměstnanecké pojišťovny, které sice navýší tento typ plateb v menší míře, ale přidají jinde.

Návrhy pojišťoven se jeví jako důsledek sílící podpory protestů. První svého druhu byl omezen na část ordinací jednoho z moravských krajů. Tuto středu už zprávy z většiny regionů hovořily o devadesáti procentech zavřených ordinací. Podle předsedy zlínského krajského sdružení praktických lékařů Lubomíra Nečase důvody zůstaly stejné jako u předchozích dvou protestů:

"Důvody této konkrétní stávky jsou prakticky stejné, jako byly důvody té první stávky na začátku letošního roku. To znamená - špatné financování ordinací praktických lékařů ze strany zdravotních pojišťoven. A ordinace praktických lékařů jsou jak v loňském, v letošním, tak v návrhu na příští rok regulovány - na vyšetřování, na péči... A to považujeme za nesmyslné."

S protestem ostře nesouhlasil prezident Sdružení pacientů Luboš Olejár, který se ve středu odvolával na páteční jednání se zdravotními pojišťovnami:

"To nemá žádný význam ani smysl. Ani společenský, ani věcný, ani odborný, protože v pátek jsou před podpisem dohody. Takže pokud mám zprávu jako člen dozorčí rady VZP, tak musím říci, že je to naprosto nesmyslné jednání."


Kniha knih nebo také osmý div světa - tak se již po staletí mluví o Codexu Gigas, neboli Ďáblově bibli. Středověký rukopis vznikl v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Na konci Třicetileté války jej z Prahy odvezli Švédové jako svou válečnou kořist. Nyní se k nám alespoň na čas vrací. Až do 6. ledna si ho mohou prohlédnout zájemci v pražské Národní knihovně.

Význam knihy se sice neměří centimetry, u Codexu Gigas je ale třeba udělat výjimku. Se svými 92 cm na výšku a váhou 75 kilogramů je největším středověkým rukopisem na světě. Potvrzuje to i spoluautor monografie o Ďáblově bibli Kamil Boldan:

"Ta bible udivovala jistě už od počátku svou velikostí. Ve 12. století skutečně vznikaly velkoformátové bible, ale byly vysoké maximálně 70 centimetrů. Tato je ještě o dalších 20 centimetrů větší a především obsahuje i jiné texty. Je to jakási komprimovaná malá knihovna. Co do objemu se tam vešlo zhruba dvacet pět tehdejších normálních rukopisů."

Codex obsahuje Starý i Nový zákon, ale také Kosmovu kroniku a další historická pojednání, tzv. vyznání hříchů nebo lékařské spisy. S jeho vznikem je spojena legenda: mnich, který se prý chtěl vykoupit z těžkého hříchu, slíbil napsat za jedinou noc celou knihu. Nakonec mu s nesplnitelným úkolem pomohl sám ďábel, písař jej ale za odměnu musel v rukopisu vyobrazit. Odtud se také podlažickému kodexu nejčastěji říká Ďáblova bible.

"Ten ďábel tam není nejpodstatnější. Je to jenom taková kuriozita, na kterou se upozorňuje, a myslím si, že tam najdeme mnohem podstatnější stránky. Je to vlastně soubor moudrosti středověkého člověka na našem území,"říká k tomu převor břevnovského benediktinského kláštera Prokop Siostrzonek.

Získat Codex Gigas jako zápůjčku do země, odkud pochází, trvalo českým knihovníkům, politikům i diplomatům několik let. Švédové chtěli mít jistotu, že se jim nejvzácnější kniha jejich sbírek zase vrátí. Zaručili se za to hned dva premiéři - Jiří Paroubek i Mirek Topolánek.