Týden v ČR

August 1968
0:00
/
0:00

Poslanecká sněmovna schválila návrh reformy veřejných financí. Česká republika nepodpoří Josefa Tošovského na funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu. V úterý uplynulo 39 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Poslanecká sněmovna schválila návrh reformy veřejných financí. Od příštího roku má mimo jiné změnit daně, zavést poplatky do zdravotnictví a škrtat v některých sociálních dávkách. Vláda tak nakonec prosadila nejdůležitější balík zákonů od doby, kdy se ujala úřadu. Reformu teď posoudí Senát a prezident. Ke schválení pomohli vládě dva bývalí sociální demokraté Melčák a Pohanka, naopak lidovec Hovorka hlasoval proti. Podle opozice je reforma špatná a lidem ublíží. Premiér Mirek Topolánek ale řekl, že nepoškodí sociální skupiny, které teď ohrožuje vývoj veřejných financí.

"Já jsem spokojený s hlasováním, nejsem úplně spokojený s trochu nesportovním chováním, nepřiznáním porážky. V politice se vždycky sejdou iracionální a racionální pohnutky jednotlivců, a je třeba najít vektorový součet, je třeba najít majoritu. Pokud ji koalice najde, tak naprosto právem prosazuje své programové kroky."

Podle opozice jde o nekoncepční zdražování a škrty, na kterých vydělají jen ti nejbohatší a slibovaná stabilizace financí stejně nepřijde. Levice se chce kvůli reformě obrátit na Ústavní soud. Reformu kritizuje šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Na jedné straně tedy zde bude růst luxusu a demonstrativní spotřeby, který vyplyne z toho, že těm nejbohatším zůstane podstatnější část jejich příjmů, a na druhé straně dojde k posunu i té hranice chudoby, která je zatím nejnižší v celé Evropě, pokud jde o Českou republiku."

Hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán ocenil snahu vlády udržet deficit státního rozpočtu pod jedním procentem.

"Dobře a dlouhodobě míněná reforma veřejných financí by si měla především stanovit jakýsi maximální deficit, mně je sympatický ten návrh mít deficit řekněme do jednoho procenta hrubého domácího produktu. Od tohoto cíle, který by měl být střednědobý, se poté mohou odvíjet různá opatření, která musí být především na výdajové straně. Věc číslo dvě, která je velmi bolestivá, to je důchodová reforma."

Počítá se mimo jiné s prodloužením věku odchodu do důchodu na 65 let a s placením sociálního pojistného 35 let.


Česká republika nepodpoří Josefa Tošovského na funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu. Nepřidá se tak k Rusku, které bývalého guvernéra České národní banky a expremiéra nominovalo. Josef Tošovský kandidaturu přijal a dodal, že je pro něj velkou ctí. Tošovský se stal vedle Francouze Dominiqua Strausse-Kahna druhým uchazečem o nejvyšší funkci ve fondu. Důvody českého rozhodnutí vysvětlil premiér Mirek Topolánek:

"Byla již dříve shoda, že kandidátem podporovaným státy Evropské unie, tedy také Českou republikou, je Strauss-Kahn a nepokládáme za seriózní toto stanovisko v této chvíli měnit."

Podle prezidenta Václava Klause je ruská nominace Tošovského podivná. Prezidentův názor tlumočil jeho mluvčí Petr Hájek:

"Není zcela obvyklé, aby jeden stát nominoval občana jiného státu. O pozadí či důvodech této nominace pan prezident spekulovat nechce."

Naopak bývalý prezident Václav Havel nominaci Tošovského na post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu přivítal.


Srpen 1968 v ulicích Prahy
V úterý uplynulo 39 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. K tomuto výročí proběhla v Česku řada vzpomínkových akcí, setkání a výstav. Vojenský historický ústav v Praze uchovává unikátní soubor plakátů, kterými lidé v srpnu 1968 protestovali proti okupaci. Tyto plakáty tehdy doslova zaplavily česká města.

"Jedná se o plakáty, které byly vlastně připraveny běžnými lidmi a byly vyvěšeny v horní části Václavského náměstí,"říká ředitel ústavu Aleš Knížek. "Jsou tam různá hesla, třeba citáty Masaryka v češtině a v ruštině. Pak jsou hesla typu ´Vyměním vázaného Lenina za svázaného Brežněva´, ´Ignorujte okupanty - obracejte se k nim zády - nechte je přemýšlet´. Jsou tam i veselejší hesla jako ´Kluci a holky, zvyšujte sexuální napětí okupantů. Líbejte se vášnivě před očima vyhladovělých cizáků!´ nebo ´Ani sousto Rusům - zamykejte popelnice!´. Ten soubor má zhruba okolo 120 kusů těchto plakátů a vlastně ukazuje atmosféru a vůbec tu dobu, která byla okolo 21. srpna 1968 po příchodu okupačních vojsk."

V noci z 26. srpna na 27. srpna 1968 někdo z tehdejších zaměstnanců Vojenského historického ústavu tyto plakáty v horní části Václavského náměstí sejmul. V ústavu pak byly plakáty uschovány mezi mapami. Pracovníci Vojenského historického ústavu je objevili teprve koncem loňského roku. Soubor plakátů z roku 1968 by mohl být příští rok u příležitosti "osmičkových výročí" vystaven.