Týden v ČR

0:00
/
0:00

Lídři koaličních stran se v úterý před půlnocí shodli na takových změnách reformy veřejných financí, které by podle nich mohli podpořit všichni vládní poslanci. Na Orlickoústecku končí třicetidenní karanténa kvůli výskytu ptačí chřipky. Vlastníkem ochranné známky Vincentka bude i nadále jenom výrobce stejnojmenné minerálky, společnost Léčivé vody.

Ludvík Hovorka,  foto: ČTK
Lídři koaličních stran se v úterý před půlnocí shodli na takových změnách reformy veřejných financí, které by podle nich mohli podpořit všichni vládní poslanci. Daně by měly v příštích letech klesnout víc, než kabinet původně navrhl, vyplynulo z vyjádření předsedů ODS, lidovců a zelených po tříhodinovém jednání. Další sporné téma - poplatky dětí u lékaře - chtějí koaliční lídři řešit zvýšením daňové slevy na děti. To, že koalice řešila vlastní kompromis na poslední chvíli, kritizovala opozice. Jak řekl premiér Mirek Topolánek, výtky sociální demokracie, že opozice neměla čas si koaliční pozměňovací návrh prostudovat, nechápe:

"My rozdáme komplexní pozměňovací návrh s tím, že bez toho, že bych udával, kdo si tento pozměňovací návrh vynutil nebo na čem se shodly jednotlivé koaliční strany. Pokusím se vysvětlit důvody, které nás vedly k těm změnám, které jsou celkem logické a které vyplývají z tříměsíční práce nebo i práce posledních týdnů na dohodě koaličních stran."

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka vládní reformu veřejných financí nepodpoří. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekl, že za podmínek, na kterých se dohodli koaliční lídři, nemůže reformě svůj hlas dát:

Michal Pohanka a Miloš Melčák  (vpravo),  foto: ČTK
"Já jsem byl opakovaně vyzýván k tomu, abych se k tomu postavil rozumně a nebyl neústupný a přišel s nějakým kompromisem. A ten kompromis jsem změnil. A když koalice nebyla schopna přistoupit ani na takovou, řekněme, maličkost, tak mě přijde, že nemůžu podpořit tento návrh, který je předkládán a do kterého se ještě nevíc mají dostat změny, které jsou vyloženě proti mému svědomí. A to já nepodpořím."

Další výhrady k vládnímu návrhu reformy veřejných financí má i poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Míní, že v její daňové části je třeba upravit odečitatelné položky tak, aby se daňové zatížení lidí snížilo.

Poslanecká sněmovna by měla by o vládním návrhu definitivně rozhodnout v úterý 21. srpna a vláda ji nakonec pravděpodobně v dolní komoře prosadí. I když ji nepodpoří lidovec Ludvík Hovorka, svůj hlas slíbili premiérovi dva bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. Socialisté a komunisté vládní reformní balík odmítají. Podle nich většinu lidí poškodí a vydělají na něm jen ti nejbohatší. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka jde o útok na životní úroveň většiny lidí a veřejným financím stejně nepomůže. Dodal, že až se ČSSD vrátí k vládě, provede "důkladnou revizi" reformy a "její nejobludnější" části zruší. Podle oslovených analytiků ale reforma příliš neřeší zadlužení země. Snižování daní odborníci i zaměstnavatelé vítají, ale vesměs je považují za málo razantní.


Na Orlickoústecku končí třicetidenní karanténa kvůli výskytu ptačí chřipky. Pokud budou i poslední odběry vzorků negativní, mohou majitelé chovů v ohnisku nákazy znovu začít chovat drůbež. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ale upozornil, že celorepubliková opatření platí dál:

"Mimořádná veterinární opatření, která platí pro celou Českou republiku, zůstávají do odvolání v platnosti. To znamená zákaz pořádání výstav, přičemž v místě příslušné krajské veterinární správy mohou po vyhodnocení případných rizik udělit výjimku."

Prezident Agrární komory Jan Veleba vyčíslil, jak velké škody nákaza ptačí chřipky způsobila.

"Přímé škody lze usuzovat s výše žádostí, které podali postižení podnikatelé, chovatelé, a ta celková výše žádostí na kompenzaci škody je 65 milionů korun. A vedle toho jsou samozřejmě nepřímé škody. To když někdo přestane na trh dodávat zboží, tak ten trh obsadí třeba někdo jiný. Ty nepřímé škody jdou určitě do desítek milionů."

Na otázku, jak se rozšířila ptačí chřipka na Orlickoústecku, nebudou mít veterináři asi nikdy stoprocentní odpověď. Verzí je několik, jistá není žádná. Podobně jako čeští odborníci tápou v podobných případech i zvěrolékaři v zahraničí.


Vlastníkem ochranné známky Vincentka bude i nadále jenom výrobce stejnojmenné minerálky, společnost Léčivé vody. Rozhodl o tom správní soud, který zamítl žalobu Lázní Luhačovice. Firma totiž napadla rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, že na stejnou ochrannou známku nemá nárok. Podle soudce Jana Passera by se tak mohla značka rozmělnit a mohlo by to zmást spotřebitele:

"Spotřebitel, který přijede a zná název Vincentka jako název minerální vody, by pochopitelně mohl v Lázních Luhačovice nabýt dojmu, byla-li by tímto názvem označena například taxislužba, směnárna nebo něco podobného, což jsou služby, pro které ta ochranná známka byla Lázněmi Luhačovice žádána, že se jedná o stejného poskytovatele, který produkuje tu minerální vodu. V tomto směru tedy mohlo dojít k onomu zmatení spotřebitele."

Vincentku, která se už od 17. století používá k léčebným účelům, stáčejí Léčivé vody od roku 1998. Lázně Luhačovice si chtěly v roce 2000 známku také zapsat, ovšem Úřad průmyslového vlastnictví jim nevyhověl.