Týden v ČR

Temelin
0:00
/
0:00

Vláda premiéra Mirka Topolánka obhájila ve středu v Poslanecké sněmovně svůj mandát. Česká vláda v úterní nótě určené rakouskému spolkovému kancléři Alfredu Gusenbauerovi odmítla rakouské výhrady k plnění takzvaných ujednání z Melku, týkajících se jaderné elektrárny Temelín. Patnáct osobností a dvě nevládní organizace převzali v úterý v Černínském paláci ceny Gratias Agit.

Zpředu: Jiří Čunek,  Mirek Topolánek a Martin Bursík,  foto: ČTK
Vláda premiéra Mirka Topolánka obhájila ve středu v Poslanecké sněmovně svůj mandát. Sociální demokraté a komunisté totiž nezískali 101 poslaneckých hlasů potřebných k vyslovení nedůvěry vládě. Toto hlasování vyvolala ČSSD hlavně kvůli kauze vicepremiéra Jiřího Čunka obviněného z korupce. Koaliční vláda si ještě před hlasováním vyslechla od opozičních poslanců tvrdou kritiku své činnosti. Svou roli prý nezvládá, je nedůvěryhodná a založená na korupci. Podle premiéra Mirka Topolánka bylo ale středeční jednání jen další obstrukcí ze strany opozice:

"Je zcela evidentní, že ta obstrukční politika, která v Poslanecké sněmovně vládne, pokračuje. My jsme ztratili 4-5 jednacích dnů podobnými obstrukcemi, jako byla ta dnešní. Nic nového jsme se nedozvěděli, ta mantra pořád dokola opakovaných polopravd a lží zřejmě uspokojuje levici, nicméně nám brání v normální práci. Takže my jsme to potřebovali pouze přežít, vydržet, protože nešlo o nic jiného než o obstrukci, blokovat jednání sněmovny."

Jak dále premiér Topolánek uvedl, vzhledem ke křehké většině koalice očekává, že to nebyla poslední snaha opozice svrhnout kabinet. Potvrdil to i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Další možnost podle něj může přijít v době, kdy se bude jednat o reformě veřejných financí:

Zpředu: Jiří Paroubek,  Michal Hašek a Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Pokud jde o tzv. reformu veřejných financí, tak to je věc, na které se bude vládní koalice silně diferencovat. Takže to je okamžik, kdy může dojít ke zlomu a vlastně k ukončení toho celého trápení, činnosti téhle neužitečné vlády. Bylo by nejlépe, kdyby pan Topolánek vyvodil závěry z toho svého třičtvrtěletního účinkování jako předsedy vláda a aby odešel."

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý ostře kritizuje chystanou reformu veřejných financí. Dokonce se rozhodl hned po hlasování o nedůvěře oznámit vznik nové frakce uvnitř Občanské demokratické strany. Vznikající skupina, v níž by mělo být zhruba 10 poslanců, by podle něj měla klást důraz na programové priority ODS. Šéf ODS Mirek Topolánek pokládá Tlustého frakci za formu pozitivního nátlaku:

"V té platformě, pokud je mi známo, je k současnému dni 28 tisíc 114 členů, což jsou všichni členové ODS, protože já neznám jediného člena ODS, který by nebojoval za svůj vlastní program."


Česká vláda v úterní nótě určené rakouskému spolkovému kancléři Alfredu Gusenbauerovi odmítla rakouské výhrady k plnění takzvaných ujednání z Melku, týkajících se jaderné elektrárny Temelín. České stanovisko opakuje, že cíle vyplývající z melkských dohod byly naplněny.

Na tom, že společným zájmem Česka i spolkové země Horní Rakousy je bezpečný provoz jaderné elektrárny Temelín se také v úterý shodli ministři zahraničí a životního prostředí Karel Schwarzenberg a Martin Bursík s hornorakouským hejtmanem Josefem Pühringerem. Ten při jednání v Praze řekl, že pokud se o Temelínu povede seriozní dialog, není k blokádám českých hranic rakouskými odpůrci jaderné energie důvod. Temelín označil za velmi palčivou otázku pro spolkovou zemi, kterou spravuje. "Z našeho hornorakouského pohledu je Temelín velmi závažné téma. Otázka bezpečnosti a možné nebezpečí, které z elektrárny může vzejít, je to, co naše lidi rozčiluje,"řekl hejtman Josef Pühringer.

Ministr životního prostředí Martin Bursík po jednání uvedl, v čem se s rakouskou stranou shodujeme:

"Ten poměrně úzký prostor shody se rýsuje právě v oblasti dalšího posilování bezpečnosti Temelína a zlepšování bezpečnostní kultury. A na tom budeme pracovat."


Gratias Agit,  foto: Martina Stejskalová
Patnáct osobností a dvě nevládní organizace převzali v úterý v Černínském paláci ceny Gratias Agit. Toto ocenění uděluje už deset let ministerstvo zahraničí za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Ministerstvo poděkovalo za podporu povědomí o zemi například humanitárnímu hnutí Stonožka - Na vlastních nohou, které pomáhá v zemích postižených válečnými konflikty. Česká diplomacie vyzdvihla i práci texaského krajanského centra českého dědictví, které propaguje českou tradici. Jednou z laureátek je i paní Nguyen Thi Mui - bohemistka, která do vietnamštiny přeložila například Smrt krásných srnců Otty Pavla nebo pohádky Boženy Němcové.

"Nikdy jsem nečekala, že se mi jednou dostane takové pocty, nikdy. Dělám to spíše ze záliby. že mě to baví, dělám to i z lásky a z vděčnosti k české zemi, která mi vlastně dala výchovu, vzdělání. V této zemi jsem strávila tolik krásných let."