Týden v ČR

George W. Bush, photo: CTK
0:00
/
0:00

Na návštěvu přicestoval americký prezident George Bush. Premiér Mirek Topolánek ve středu před poslanci hájil návrh reformy veřejných financí. V Praze se od soboty do středy konal 17. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů.

George Bush,  foto: ČTK
Mimořádná bezpečnostní opatření zažila tento týden Praha. Na návštěvu přicestoval americký prezident George Bush. Témata jeho jednání: protiraketová základna, víza a ekonomické vztahy. Prezident Bush slíbil českým politikům, že vyvine maximální úsilí, aby záměr Spojených států postavit v Česku a Polsku protiraketový štít vysvětlil Rusku. To, že George Bush chce o americké základně diskutovat s ruským prezidentem ocenil i Václav Klaus. A dodal:

"My jsme upozornili našeho hosta, že je nesmírně důležité, abychom pro tento projekt získali maximální podporu české veřejnosti, která je na tyto věci velmi citlivá. A já myslím, že i toto si prezident Bush jasně uvědomil."

Prezident Bush o radaru jednal i s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Sociální demokraté ale názor nezměnili:

"To rozhodující, co tady je a z čeho neustoupíme, je, aby o těch věcech rozhodovali občané České republiky. A to v tuhle chvíli není věcí amerického prezidenta, ale je to v rukou české vlády."

Hovořilo se i o vízech, která čeští občané potřebují při cestách do USA. Premiér Mirek Topolánek zdůraznil, že otázka víz není spojována s otázkou americké základny.

"Víza jsou nespravedlivá, musejí se zrušit. My jsme o jejich zrušení začali diskutovat podstatně dříve, než jsme zahájili jednání o umístění radaru."

Prezident Bush slíbil, že se bude zasazovat o zrušení vízové povinnosti.

K vrcholům Bushova pobytu v Praze patřil projev na mezinárodní konferenci Demokracie a bezpečnost v Černínském paláci. Prohlásil, že Rusko pod vedením Vladimira Putina vyjelo z kolejí kdysi slibných demokratických reforem. Vyjádřil podporu disidentům v Bělorusku, Barmě, na Kubě, v Severní Koreji nebo v Íránu.


Premiér Mirek Topolánek ve středu před poslanci hájil návrh reformy veřejných financí. Vládní balík novel přirovnal k záchranné brzdě, za kterou se kabinet snaží zatáhnout dřív, než narůstající rozpočtové schodky začnou ohrožovat podstatu veřejných financí. Levicová opozice vládní návrh odmítá, předložené změny v daňové, sociální a zdravotnické oblasti podle ní prospějí jen nejbohatším.

Topolánek čelí i kritice některých koaličních poslanců. Největším kritikem daňových změn je poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Jak řekl, rozhodovat se bude až ve druhém čtení podle toho, jaké změny se do reformy dostanou:

"Já prostě věřím v onen kompromis, který by byl reprezentovaný pozměňovacími návrhy domluvenými v rámci celé koalice a s vládou. A ty by potom samozřejmě také musely celou koalicí být podpořeny, protože jedině změna daňové části vládního baťohu by mě vedla ke změněnému stanovisku."

Sociální demokraté a komunisté potvrdili, že vládní návrh nepodpoří. O demonstraci odborářů proti vládní reformě veřejných financí je také rozhodnuto. Do Prahy se sjedou 23. června. Potvrdila to Českomoravská konfederace odborových svazů. Podle jejího předsedy Milana Štěcha nejsou odboráři proti reformě veřejných financí, ale vládní návrh se jim nelíbí:

"My navrhujeme, aby se provedly audity všech kapitol státního rozpočtu, aby se v tuto dobu nesnižovaly daně právnickým osobám, aby se nesnižovaly daně příjmově nejsilnějším skupinám a aby se nesnižovaly majetkové daně. A tím, že roste hospodářství okolo 6 procent, se vytvoří lepší podmínky pro to, aby se Česká republika dále nezadlužovala. A pokud budou veřejné rozpočty v pořádku, pak teda snížit daň, ale všem, zejména střední skupině, příjmově slabším občanům."

Vládní návrh reformních zákonů přináší úpravu daní, sociálních dávek a některé změny ve zdravotnictví. Bez ohledu na výši výdělku by měla být jedna, patnáctiprocentní daň z příjmu. Platit se má z takzvané superhrubé mzdy.


V Praze se od soboty do středy konal 17. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů. Tématem letošní přehlídky byl umělecký směr dada, který využívá absurdního i černého humoru. Festival představuje jeho kořeny ve východní Evropě i specificky českou podobu. Směr, který vznikl v letech 1. světové války ve švýcarském Curychu, měl podle spisovatele a literárního kritika Ludvíka Kundery i svou originální českou podobu:

"Dadaistická skupina u nás sice žádná nebyla, ale bylo velice mnoho dotyků mnohých významných osobností s tímto směrem. A dada jako skupina u nás nevznikla proto, že vznikla jiná, a to poetismus pod střechou tzv. Devětsilu. Poetismus je jediný specificky český umělecký směr."

Dada na východě Evropy je také věnována výstava, která byla převezena z obnoveného dadaistického Kabaretu Voltaire v Curychu.