Týden v ČR

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Evropská komise kritizovala ve středu Českou republiku za stav veřejných financí. Polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek byli evidováni jako tajní spolupracovníci komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti. Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků první poloviny 20. století Emil Filla se poprvé souborně představuje veřejnosti.

Foto: Evropská komise
Evropská komise kritizovala ve středu Českou republiku za stav veřejných financí. Česko se totiž v minulosti zavázalo, že letos schodek rozpočtu nepřekročí 3,3 procenta hrubého domácího produktu, ale podle odhadů se bude pohybovat kolem čtyř procent.

Terčem kritiky se stal konvergenční program, který je jakýmsi plánem na cestě Česka k euru. Jeho přijetí se však u nás s rostoucím deficitem veřejných financí vzdaluje. Původně se hovořilo o roku 2010, nyní už o roku 2012. Eurokomisař pro hospodářství a měnové otázky Joaquín Almunia si ale myslí, že Česko nebude mít s přijetím eura v budoucnu větší problémy. Stačí jen, aby se vypořádalo s nadměrným schodkem veřejných financí.

Nebude to zřejmě jednoduché, protože podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla existují i další problémy:

"Politici nejsou schopni se domluvit na kvalitní reformě, na výdajové reformě, a myslím si, že trpíme přílišným klišé, debatami o snižování daní, ale tímto způsobem my schodky řešit nemůžeme."

Premiér Mirek Topolánek s kritikou komise v řadě bodů souhlasí. Viníka bychom podle něj měli hledat především u předcházejících vlád:

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Po, řekl bych, počátečním úsilí Špidlovy vlády a nerealizací těch kroků jsou to všechny tři předcházející vlády, to znamená jak Špidlova, tak Grossova, tak především za ten poslední půlrok v roce 2006 vláda Paroubkova. Je to celkem jednoznačné, dá se to prokázat na všech číslech, která jsou k dispozici."

ČSSD kritiku nepřijímá. Podle místopředsedy strany Bohuslava Sobotky současná vláda připravenou reformou schodek pouze prohloubí:

"Pokud tady byla vláda vedená sociální demokracií, tak taková situace nikdy nenastala. My jsme pokaždé dokázali konvergenční program splnit. Myslím si, že vláda nereaguje adekvátně, protože připravená reforma veřejných financí nevyřeší problém vysokého deficitu. Podle mého názoru ten schodek může naopak prohloubit. Mezi hlavní viníky patří současný ministr financí Miroslav Kalousek, který podporoval výrazný nárůst rodičovského příspěvku navržený jeho stranickým kolegou, poslancem Pavlem Severou. Poslanci a senátoři ODS iniciovali celou řadu pozměňujících návrhů, kterými zvýšili mandatorní výdaje, a to vedlo k tomu, že Česká republika poprvé v roce 2007 nesplnila konvergenční program."

Česká vláda dostane od Evropské unie doporučení, kterých se má držet, aby napravila současný stav veřejných financí.


Richard Sacher  (vlevo) a Miroslav Vacek,  foto: ČTK
Polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek byli evidováni jako tajní spolupracovníci komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti. Tuto informaci zveřejnilo Vojenské zpravodajství. Richard Sacher byl evidován pod krycím jménem Filip a Miroslav Vacek jako Srub.

Podle mluvčího Vojenského zpravodajství Ladislava Štichy to dokládají nově otevřené archivy, které byly původně určené ke skartaci. 202 pytlů s operativními písemnostmi začali archiváři zpracovávat teprve v roce 2004. Zbývá jich otevřít už jen 58. Skrývali je bývalí příslušníci komunistické armádní kontrarozvědky, kteří ze současného vojenského zpravodajství odešli až v roce 2003, říká Šticha:

"Svou činností tak po celých neuvěřitelných 14 let mařili účel, pro který byl zaveden lustrační zákon. Mařili tím i provádění bezpečnostních prověrek a logicky tak porušovali mezinárodní smlouvy, jimiž je v oblasti personální bezpečnosti Česká republika vázána."

Richard Sacher tvrdí, že má tři čistá lustrační osvědčení a odmítá svou spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou:

"Všechna lustrační osvědčení i nález Komise 17. listopadu svědčí o tom, že nikoliv."

Generál Vacek je naopak na svou minulost hrdý:

"Dotýká se mě, že mě někdo považuje pouze za nějakého spolupracovníka vojenské kontrarozvědky. Já při svých vojenských funkcích jsem vojenskou kontrarozvědku, dámy a pánové, řídil."

Navíc je podle Miroslava Vacka seznam spolupracovníků vojenské kontrarozvědky už 5 let přístupný na internetových stránkách ministerstva obrany a podívat se mohl do něj každý.


Prezident Václav Klaus s manželkou při prohlídce výstavy v Jízdárně Pražského Hradu,  foto: ČTK
Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků první poloviny 20. století Emil Filla se poprvé souborně představuje veřejnosti. Retrospektivní výstavou splácí Pražský hrad umělci letitý dluh. Význam výstavy zdůraznil Hrad tím, že se jí otevírá po rok a půl trvající opravě monumentální Jízdárna Pražského Hradu.

Autoportét
Emil Filla, řazený mezi zástupce expresionismu a kubismu, byl autorem obrazů, grafik, kreseb, koláží i plastik, věnoval se také psaní poezie a teoretických statí. Jeho díla reflektovala sociální a duchovní hnutí doby a řešila tvůrčí otázky moderního umění. Kurátor výstavy Tomáš Vlček nám k prezentovanému autorovi řekl:

"Filla byl obrovský malířský talent. To nejdůležitější nastalo v roce 1910, kdy se seznámil s díly Pabla Picassa a v roce 1911 začíná jeho cesta domýšlení konceptů, které přinesl Picasso a ke kterým přispěl Georges Braque. Už za života Fillova Vítězslav Nezval a Jindřich Štýrský řekli, že jedině Filla byl schopný držet s Picassem krok. Že ostatní se museli z konceptů kubismu zachraňovat útěkem, ale Filla ne, Filla byl skutečně v řadě aspektů kongeniální s Picassem a šel si svou vlastní cestou."

Výstava bude k vidění v Jízdárně Pražského Hradu do konce října.