Týden v ČR

0:00
/
0:00

Policejní prezident Vladislav Husák čelí podezření, že se zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD. Podle verze, která se nyní prověřuje, mohl Husák varovat některé aktéry korupční kauzy před chystaným policejním zátahem. Husák si podle tisku začátkem loňského roku před pozatýkáním gangu intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Zemana Miroslavem Šloufem.

Policejní prezident Vladislav Husák čelí podezření, že se zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD. Podle verze, která se nyní prověřuje, mohl Husák varovat některé aktéry korupční kauzy před chystaným policejním zátahem. Husák si podle tisku začátkem loňského roku před pozatýkáním gangu intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Zemana Miroslavem Šloufem. Ten telefonáty s Husákem přiznal, popřel však získávání tajných informací. Policejního prezidenta nyní vyšetřuje inspekce ministra vnitra. Vladislav Husák ale obvinění kategoricky odmítá. České televizi řekl, že věří, že se jeho nevina prokáže:

"Policejní prezident nedostává žádné konkrétní a přesné informace o realizaci jednotlivých akcí. Já jsem neměl žádný přesný přehled o tom, kdo z podezřelých osob bude zatýkán. Realizace toho případu proběhla naprosto podle plánu se stoprocentním výsledkem a myslím, že tam žádný zádrhel konstatován nebyl."

Policie má však i jiný problém. Porada, na kterou přišli nic netušící kladenští dopravní policisté, trvala jen pár minut. Byla to totiž past. V zasedací místnosti čekali detektivové z Inspekce ministra vnitra a jedenáct 'dopraváků' obvinili, že zneužívali své pravomoci - systematicky údajně brali úplatky od řidičů a rovným dílem si je rozdělovali. Pokud se podezření inspekce potvrdí, půjde o největší korupční skandál týkající se policie za několik posledních let.


Jiří Čunek,  foto: ČTK
O nejnovějším vývoji kolem vicepremiéra Jiřího Čunka, který je obviněn z korupce, jste slyšeli ve zprávách. V průběhu týdne tlak na jeho odchod sílil. Koalici, která ho dosud hájila, rozčílil odložením výslechu na policii. Podle mnohých tím porušil slib, že nebude ze své strany vyšetřování protahovat a navíc měl předložit klíčové důkazy o své nevině. Přesunutí termínu výslechu zdůvodnil mediálním tlakem. Premiér Mirek Topolánek k tomu řekl:

"Chce jít na výslech jako každý jiný občan, to znamená bez cvrkotu kamer, bez toho, že by byl obtěžován novináři a já tomu rozumím. Jestli to je dobře nebo není v situaci, kdy je místopředseda vlády a předseda koaliční strany, to nechám bez komentáře. Samozřejmě zodpovědnost leží přímo na KDU-ČSL a k tomu jednání bude muset dojít."

Jiří Čunek tvrdí, že je nevinný a žádný úplatek nepřijal. Informace poskytl policii na čtvrtečním, tentokrát dobře utajeném výslechu. Policisté vyslýchali Čunka čtyři hodiny v Olomouci. Novinářům řekl, že má dobrý pocit a odstupovat kvůli obvinění z korupce nehodlá. Čunkova aféra zatím nesnížila jeho důvěryhodnost u voličů na Vsetínsku, kde kandidoval do Senátu. V jeho nevinu věří 70 procent lidí.


Martin Řínam,  Dana Drábova a Martin Bursík,  foto: ČTK
Tento týden se rozhodovalo o budoucnosti předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Její odvolání požadoval šéf zelených Martin Bursík kvůli nedávným dvěma únikům radioaktivní vody v jaderné elektrárně Temelín. Podle ministra nese klíčovou odpovědnost za tyto problémy právě Drábová, která měla místo bagatelizování problémů navrhnout konkrétní opatření a dohlížet na jejich plnění. S tím však nesouhlasil ministr průmyslu a obchodu Říman. A brání se i Dana Drábová, která opakuje, že ani jedna ze zmiňovaných závad nepředstavovala žádné bezpečnostní riziko:

"Já nevím, jestli je bagatelizací, když se věci nazývají pravými jmény a těm událostem se přiřazuje bezpečnostní relevance, kterou skutečně mají."

Účastníci schůzky se nicméně dohodli, že ČEZ a Státní úřad pro jadernou bezpečnost do měsíce připraví přehled poruch v jaderné elektrárně od jejího uvedení do provozu a reakcí úřadu. Ředitel ČEZ Martin Roman uvedl, že za úniky radioaktivní kapaliny mohl lidský faktor a Temelín je naprosto bezpečný.


Radní hlavního města Prahy souhlasí s tím, aby se Praha ucházela o pořádání letních olympijských her. Shodli se na tom, že Praha ve spolupráci s dalšími kraji je schopná organizaci tak náročné akce zvládnout. V úvahu přicházejí roky 2016 nebo 2020. Stanovisko pražských radních ale ještě neznamená oficiální kandidaturu Prahy, vysvětlil primátor Pavel Bém:

"V této chvíli jsme nepodali přihlášku, ale vyjádřili jsme souhlas s jejím podáním. Olympijský dotazník bude záležitostí jedenáctiměsíční přípravy. Předpokládám, že k rozhodnutí dojde asi nejspíš v lednu příštího roku."

Ekonomická analýza uvedla, že by hry stály asi 135 miliard korun a byly by ziskové. Celkové investice do infrastruktury, kterou prý Česká republika potřebuje i bez her, by činily asi 490 miliard korun. Centrem olympiády by se mohla stát čtvrť Letňany na severovýchodě Prahy.