Týden v ČR

Jiri Paroubek et Mirek Topolanek, photo: CTK
0:00
/
0:00

ODS v pondělí překvapivě obrátila a přestala trvat na konání předčasných voleb v roce 2007. Nejsilnější politická strana nyní prosazuje stabilnější řešení v podobě vlády "národního dialogu a předsednictví Evropské unii".

Foto: ČTK
ODS v pondělí překvapivě obrátila a přestala trvat na konání předčasných voleb v roce 2007. Nejsilnější politická strana nyní prosazuje stabilnější řešení v podobě vlády "národního dialogu a předsednictví Evropské unii". Nový kabinet by měl podle Mirka Topolánka fungovat nejméně do roku 2009, kdy bude Česko předsedat Evropské unii. Koncept předčasných voleb ODS opustila, protože pro něj nenašla podporu.

"Na základě toho se budeme snažit najít takovou shodu, aby ta vláda trvala déle než do příštího roku, aby řešila základní problémy země, především české předsednictví Evropské unii. Pokud by měl být tento koncept úspěšný, mohlo by to být do 14 dnů."

uvedl Mirek Topolánek. Termín předčasných voleb záleží podle něj na programu budoucího kabinetu. "Čím hlubší budou reformy, tím mohou být volby později," uvedl premiér. Na budoucí vládě by se podle něj měly domluvit všechny čtyři nekomunistické strany s tím, že každá bude muset slevit ze svých požadavků.

Šéfové dvou nejsilnějších parlamentních stran hledali v pondělí programové průsečíky. Předseda ČSSD Jiří Paroubek byl s jednáním spokojený:

Foto: ČTK
"V té vyhrocené předvolební atmosféře, ke které bohužel přispěly takové věci, jako je Kubiceho zpráva, důvěra mezi oběma stranami nebyla. To je ale potřeba překonat, projevit určitou politickou odvahu a najít stabilní řešení pro zemi. Koneckonců ani předčasné volby nejsou zárukou toho, že to dopadne nějak výrazně jinak."

A jaké varianty řešení se teď podle Jiřího Paroubka rýsují?

"My hledáme kompromisní řešení. Je zřejmé, že velkou koalici nechce ODS. My nechceme duhovou koalici. Takže to bude řešení někde mezi tím. To tak v politice bývá. Ale já v takové vládní konstelaci zastoupen nebudu."

Jaké jsou reakce dalších stran? Lidovci dali už dříve najevo, že pro budoucí politické uspořádání je klíčová dohoda dvou nejsilnějších stran. Chystané řešení považují za schůdnou variantu a jsou připraveni do takového týmu nominovat své politiky. Strana zelených trvá na tom, aby nejzazším termínem předčasných voleb bylo léto 2008, do vlády by vyslali odborníky. Podle komunistů by chystané uspořádání mohlo přinést určitou stabilitu. Zároveň zdůrazňují, že budou tvrdou a kritickou opozicí.


Ministr vnitra Ivan Langer
Mezi policisty z elitních útvarů údajně vypukla válka. Situaci prý vyhrotilo rozhodnutí ministra vnitra Ivana Langera zrušit finanční policii a začlenit ji do útvaru pro odhalování korupce.

Finanční policie vznikla před dvěma roky. Dostala za úkol bojovat s šedou ekonomikou a zjišťovat výnosy z trestné činnosti. Během krátké doby své existence se jí podařilo zajistit už čtyři miliardy korun. Někteří ekonomičtí analytici jsou nyní na rozpacích. Například Martin Fasman, specialista na šedou ekonomiku, nevidí důvod k rušení tohoto elitního útvaru:

"Myslím, že by byla škoda, kdyby se rozpustil. Musíte si uvědomit, že tito lidé se setkávají s nejsložitějšími případy, které souvisejí s finanční kriminalitou nebo s kriminalitou bílých límečků, kdy vůbec odhalit a pochopit kriminální metody není vůbec jednoduché."

Někdejší policejní vyšetřovatel hospodářské kriminality Václav Láska na druhou stranu sloučení policejních útvarů podporuje:

"Specializace je určitě nutná. Prospěch sloučení útvarů ale vidím v tom, že všichni policisté se dostanou pod jeden prapor a vymizí nezdravá konkurence, která tu je, když se jednotlivé útvary snaží prokázat svou důležitost a to, že jsou lepší než ten druhý. Kdyby byly pod jedním praporem, jedním úřadem, kde ale mohou být utvářeny skupiny na jednotlivé případy z řady odborníků, tak nezdravá konkurence zmizí."


Úterý 14. listopadu bylo Světovým dnem diabetu. V tento den se na všech kontinentech uskutečnily Pochody proti diabetu, které začaly v poledne greenwichského času. V České republice se konaly v Praze a v Plzni dva oficiální pochody, zároveň se uskutečnilo více než 50 místních pochodů. Jejich účastníci chtěli veřejnost upozornit na nebezpečí této civilizační choroby a přesvědčit co nejvíce lidí, že zdravý životní styl jim pomůže ubránit se propuknutí cukrovky. Tou u nás trpí skoro 800 tisíc lidí, dalších asi 200 tisíc o svém onemocnění neví. Jak řekl předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil, toto onemocnění může skrytě probíhat až 10 let. A pozná se například tak, že pacienta postihne infarkt, "dostane se do nemocnice, a v tam se zjistí, že má vysokou glykémii. A nebo, a to je velice časté, se k nám dostanou pacienti od kožních lékařů. Ty navštíví, protože mají plísňová onemocnění. A poměrně také nevzácně je k nám posílají oční lékaři, kam se pacient dostane proto, že hůře vidí. To všechno jsou takové pozdní komplikace cukrovky. Těm se dá předejít tehdy, když zavčasu diabetes diagnostikujeme."

Těm zájemcům, kteří se chtěli dozvědět, jaká byla průměrná hladina jejich krevního cukru v posledních dvou až třech měsících, byla určena putovní akce nazvaná Nechte si změřit "dlouhý cukr", při níž ve speciálním stanu odborníci z kapky krve měřili hodnoty glykovaného hemoglobinu.