Týden v ČR

Prezident Václav Klaus (vpravo) se zástupci ČSSD, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus pokračoval tento týden v jednáních s představiteli parlamentních politických stran o řešení zablokované politické situace. Už minulý pátek se sešel s vedením KDU-ČSL, tento týden pak přijal zástupce ODS, sociální demokracie a zelených, s komunisty se sejde příští týden.

Prezident Václav Klaus (vpravo) se zástupci ČSSD, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus pokračoval tento týden v jednáních s představiteli parlamentních politických stran o řešení zablokované politické situace. Už minulý pátek se sešel s vedením KDU-ČSL, tento týden pak přijal zástupce ODS, sociální demokracie a zelených, s komunisty se sejde příští týden. Po jednáních s ODS Václav Klaus uvedl, že je zastáncem dohody politických stran buď o předčasných volbách nebo o stabilní vládě. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek potvrdil, že jeho strana preferuje překlenovací vládu do předčasných voleb v příštím roce. K tomu ale ve sněmovně potřebuje podporu dalších stran:

"Na časté otázky, jaká by ta vláda byla, musím odpovědět, že k těm volbám by nás nevedla tím pádem vláda ODS tak, jak jsme sestavili koncept menšinové vlády ODS, ale byla by to vláda této dohody na předčasných volbách."

Ve středu prezident vedl konzultace s představiteli ČSSD. Ti na rozdíl od ostatních stran znovu odmítli předčasné volby. Prezidenta seznámili se čtyřmi východisky z patové politické situace, jak je vidí oni. Je to buď velká koalice ODS a ČSSD, nebo spojenectví ČSSD, lidovců a zelených. Další z možností je podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka úřednická vláda:

Mirek Topolánek (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
"To je řešení, které vidíme jako přechodné, protože to nedává příliš velký politický smysl z hlediska politických stran. Proto toto řešení nijak nepreferujeme. A konečně čtvrtým možným řešením, které vidíme, je menšinová vláda sociální demokracie, která by získala většinovou podporu v Poslanecké sněmovně."

Prezident Klaus zopakoval, že upřednostňuje řešení na bázi dohody politických stran, a ne na vynuceném nátlaku z jedné či druhé strany. Návrhy ČSSD bere Václav Klaus jako další část mozaiky mapování politických představ:

"Pro mně to je vytváření jedné strany oné pověstné Rubikovy kostky, a jako další strany si budu brát ty možné varianty, které mi přednášejí další politické strany. Budu se velmi trápit tím, jestli takto definovaná Rubikova kostka je či není vůbec společně složitelná."

Řešení povolební patové situace je možná blíže, než by se mohlo zdát z mediálních vyjádření politiků, řekl ve čtvrtek prezident Václav Klaus poté, co na Pražském hradě přijal zástupce Strany zelených.


Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže. Důvodem je program. Mladí marxisté v něm totiž uvádějí, že budou usilovat o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. Podle ministerstva vnitra je taková snaha v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod a je neslučitelná se základními demokratickými principy. Jak řekl Václav Henych z tohoto ministerstva, k tomuto závěru dospěl úřad svým šetřením:

"Tady podstatné pro nás je to, co vyplývá ze zákona o sdružování. A tady je důležité, že my bychom měli, pokud se o tom dozvíme, což tento případ byl, prověřit, zda skutečně plánovaná činnost nebo program jsou či nejsou v rozporu s příslušnými právními předpisy. V tomto případě ministerstvo vnitra celou věc prověřilo, získalo podklady, vyžádalo si odborné posudky a na základě nich potom v dané věci rozhodlo."

Předseda Komunistického svazu mládeže Milan Krajča ale s tímto výkladem ministerstva vnitra nesouhlasí. Jeho organizace bude celou záležitost řešit soudní cestou:

"Naše organizace toto rozpuštění a ty důvody, které k němu vedly, odmítá. KSM nikdy žádný zákon neporušilo a to rozpuštění ze strany ministerstva vnitra vnímá jako politický akt. Hodláme toto rozhodnutí ministerstva vnitra napadnout u soudu."


Radcliffe Infirmary v centru Oxfordu, foto: ČTK
A ještě dvě sportovní události. Ta první se sice neodehrála v Česku, ale rozrušila fotbalový svět.

Brankář české reprezentace a anglické Chelsea Petr Čech má po sobotní operaci prasklé lebky v hlavě dvě kovové destičky. Čtyřiadvacetiletý fotbalista byl zraněn záložníkem Stephenem Huntem v sobotním zápase anglické ligy v Readingu. Operace na klinice v Oxfordu proběhla úspěšně a Petr Čech je plně při vědomí a komunikuje se svým okolím. První informace o Čechově stavu podal jeho agent Pavel Zíka:

"Petr po zápase podstoupil důkladná vyšetření, a poté byl ještě v noci převezen do specializované kliniky v Oxfordu, kde byl hned operován. Má frakturu lebeční kosti. Zatím jsou informace takové, že by mělo být všechno stoprocentně O.K., a věřme, že tento pozitivní trend bude jednoznačně pokračovat i nadále. Věřím, že pokud nebudou nějaké velké komplikace, že by snad během tohoto týdne mohl být propuštěn do domácího ošetřování. A co se potom týče toho definitivního srůstu, tak někdo říká osm týdnů, někdo říká deset týdnů. Nechme to zatím vývoji. Já si myslím, že to není úplně na pořadu dne."

Kateřina Neumannová
Celý případ vyvolal řadu otazníků. Především fakt, že Stephen Hunt nebyl za svůj brutální zákrok rozhodčím potrestán.

Druhá sportovní událost tohoto týdne proběhla u nás doma. Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obhájila vítězství v anketě o nejlepšího armádního sportovce roku. Ve dvanáctileté historii hlasování vyhrála počtvrté. A jak podobné ankety vnímá?

"Připomínají to, co se v minulosti povedlo, a mně se v minulé sezóně povedla olympiáda, takže já si samozřejmě ty okamžiky ráda připomínám a je to pro mně odměna. Já samozřejmě Dukle vděčím za mnohé, a díky tomu, že závodím za Duklu Liberec, jsem se v posledních letech mohla připravovat v klidu, v pohodových podmínkách. Takže tohoto titulu si vážím."

Druhá v anketě o nejlepšího armádního sportovce roku skončila rychlobruslařka Martina Sábliková a třetí desetibojař Roman Šeberle.