Týden v ČR

Věstonická venuše, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus přijal ve středu na Pražském hradě z rukou premiéra Mirka Topolánka demisi jeho vlády. Desítky významných světových osobností se v neděli sjely do Prahy na desátý ročník konference Forum 2000. Těžkooděnci v černých kuklách se samopaly, pancéřový vůz a v něm speciální bedna. Tak vypadal příjezd slavné Věstonické venuše do Národního muzea v Praze.

Václav Klaus a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus přijal ve středu na Pražském hradě z rukou premiéra Mirka Topolánka demisi jeho vlády. O tom, kdo bude sestavovat vládu novou, chce rozhodnout až po senátních volbách. Prezident zároveň podle očekávání požádal premiéra Topolánka, aby jeho ministři dál zajišťovali základní fungování vlády, dokud nebude kabinet nový. Václav Klaus se pozastavil také nad tím, že za 3 a půl roku jeho fungování v úřadu prezidenta přijímal už 4 demise, což něco vypovídá i o rozložení politických sil v naší zemi:

"Jedinou možností je nové kolo politických jednání a nalezení východiska z této situace. Já pevně věřím, že se pan předseda ve své dvojfunkci fungujícího předsedy vlády a předsedy nejsilnějším politické strany do těchto jednání aktivně zapojí z úsilím nalézt výsledek, který celá naše veřejnost očekává."

Mirek Topolánek po podání demise řekl, že při současném rozložení politických sil jsou možnosti pro sestavení akceschopné a fungující vlády vyčerpány:

"Proto se domnívám, že nejrychlejší cestou k takovéto vládě jsou předčasné volby. A nemyslím to jako nějaký výměnný obchod, ale myslím to jako řešení, které by mělo být přijatelné pro všechny."

Václav Klaus a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus zahájil v pátek konzultace o vzniku nového kabinetu. Chce jednat se všemi stranami, které mají zastoupení v parlamentu. Sociální demokraté dál prosazují, aby prezident pověřil sestavením nové vlády předsedu jejich strany Jiřího Paroubka. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že pokud dá Václav Klaus opět šanci ODS, znamená to, že není nadstranický:

"Domníváme se, že by pan prezident republiky měl pověřit Jiřího Paroubka druhým pokusem sestavit vládu. Chtěl bych také jasně říci, že předpokládáme, že prezident republiky se skutečně bude chovat nadstranicky, a pokud by došlo k pověření druhého zástupce Občanské demokratické strany, tak by to mohlo vyvolat velké spekulace o tom, zda-li se pan prezident skutečně chová v této záležitosti striktně ústavně a striktně nadstranicky."

Na svou druhou šanci však čekají i občanští demokraté. Uvažují přitom podle místopředsedy strany Petra Nečase i o nestranickém premiérovi, který by vedl úřednickou vládu, a tím usnadnil cestu k předčasným volbám.

"Součástí úvah o této možné alternativě je samozřejmě i úvaha o typologii konkrétních jmen včetně potencionálního předsedy vlády. Ale v tuto chvíli je debata o jakýchkoliv konkrétních jménech naprosto předčasná, protože jakékoliv řešení tohoto typu by si vyžádalo širší dohody na politické scéně a také souhlas pana prezidenta."


Forum 2000, foto: ČTK
Desítky významných světových osobností se v neděli sjely do Prahy na desátý ročník konference Forum 2000, kterou v odsvěceném kostele na Anenském náměstí zahájil exprezident Václav Havel. Mezi hosty byl například nositel Nobelovy ceny míru a americký spisovatel Elie Wiesel, tibetský duchovní vůdce Dalajláma, jordánský princ Hasan bin Talál a další. Hlavním tématem letošního setkání byla "Dilemata globálního soužití". Na úvod konference položil spoluzakladatel Fora 2000, exprezident Václav Havel otázku, zda lze v různých kulturách a civilizačních oblastech najít soubor základních mravních pravidel platných pro celé lidstvo. Připomenul, že v globálním světě si musejí být všechny civilizační okruhy zcela rovnoprávné:

"Dávno pominuly časy, kdy ten či onen okruh byl automaticky považován za dominantní a považoval za samozřejmost svou kulturu vyvážet všem ostatním, ba dokonce je někdy i násilím nutit k jejímu přijetí."

Václav Havel se ve svém vystoupení přimluvil za přijetí jakéhosi celosvětového základního mravního minima, z něhož by vycházela pravidla a normy soužití národů a nadnárodních společenství v budoucím světě. Učinil prý již různé a dosud neúspěšné pokusy, aby takové minimum vzniklo a bylo přijato jako nový oficiální dokument například na půdě OSN. Podle něj by minimum mohlo platit vedle Všeobecné deklarace lidských práv.


Věstonická venuše, foto: ČTK
Těžkooděnci v černých kuklách se samopaly, pancéřový vůz a v něm speciální bedna. Tak vypadal příjezd slavné Věstonické venuše do Národního muzea v Praze. Celebrita, které se dostalo takové pozornosti, je jedenáct a půl centimetrů vysoká soška pravěké ženy stará 25 tisíc let. V hlavním městě bude součástí nové výpravné výstavy Lovci mamutů.

Nejslavnější Moravanka běžně pobývá v pouzdru vykládaném kůží v trezoru brněnského muzea. V Praze se ocitla poprvé od doby, co byla před jedenaosmdesáti lety nalezena. Originál je totiž vystavován jen zřídka. Venuši, oceněnou na téměř miliardu korun, mohli lidé vidět naposledy před pěti lety:

"Pochopitelně patří mezi špičkové předměty v českých státních sbírkách a těžko se dá vyčíslit její hodnota. Byla pro ni vyrobena naprosto speciální vitrína. Venuši z Brna převážel zvláštní policejní oddíl a odveze ji i zpátky," uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Postavičku z pálené hlíny našel v roce 1925 tým paleontologa a archeologa Karla Absolona při průzkumu sídliště lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi - odtud tedy její jméno. Venuše představuje zralou ženu s velkými prsy a širokými boky. Zajímavostí je, že se na jejím pozadí zachoval otisk dětského prstíku:

"Profesor Absolon nacházel už delší dobu zlomky podobných figurek a dlouhou dobu čekal na tu jedinou, která bude celá. Je to pálená hlína s příměsí organického materiálu," dodal spoluautor pražské výstavy Lovci mamutů Petr Šída.