Týden v ČR

Martin Bursík, Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vyjednávání o sestavení nové koaliční vlády probíhají stále velmi intenzívně. Sociální demokracie nejdříve navrhla vznik úřednické vlády složené z odborníků, která by se opírala o podporu politických stran. Šéf Občanské demokratické strany Mirek Topolánek však soudí, že má dost stranických odborníků.

Martin Bursík, Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Vyjednávání o sestavení nové koaliční vlády probíhají stále velmi intenzívně. Sociální demokracie nejdříve navrhla vznik úřednické vlády složené z odborníků, která by se opírala o podporu politických stran. Šéf Občanské demokratické strany Mirek Topolánek však soudí, že má dost stranických odborníků.

Politolog Bohumil Doležal nevidí úřednickou vládu jako nejlepší řešení: "Především to budou prostě lidé, o kterých se toho moc neví a kteří jsou nastrčeni politickými stranami, ale nikdo nebude vědět, jak moc je někdo nastrčen a jakým směrem je nastrčen. Prostě ta vláda bude politicky úplně nepřehledná a tím pádem nezpůsobilá vykonávat svůj mandát delší dobu než, podle mého názoru, půl až tři čtvrtě roku."

Mirek Topolánek v úterý zahájil oficiální jednání se zástupci lidovců a zelených o sestavení koaliční vlády. Tyto strany se zatím shodly v názoru, že v i nejproblémovějších oblastech jsou schopny najít společný jazyk. Místopředseda ODS a člen vyjednávacího týmu za tuto stranu Pavel Bém přesto upozorňuje, že jednání jsou teprve na začátku a ještě není možné mluvit o dohodnuté koalici: "V obou případech jsme našli poměrně velký objem programových shod v našich programech, ale v žádném případě ne takové, abychom mohli říci, že máme prostě hotovou koaliční dohodu. My v této chvíli pracujeme na tom, zda-li budeme schopni vytvořit vládu pravého středu se Stranou zelených a KDU-ČSL."

Jednání ODS a ČSSD, foto: ČTK
Důležitá také budou setkání vyjednávacích týmů občanských a sociálních demokratů. Pokud by jednání ODS o nové vládní koalici zkrachovala, nárokuje si sociální demokracie právo pokusit se sestavit vládu. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka nastínil, jakou vyjednávací taktiku by zvolili: "V tuhle chvíli je na tahu ODS. Pokud se jim nepodaří sestavit vládu, pak si myslím, že by měla být na tahu druhá nejsilnější politická strana. My budeme vždy jednat se všemi stranami v Poslanecké sněmovně, a to jak o ustavení orgánů Poslanecké sněmovny, tak i o případném sestavení vlády."

Zatím se zdá, že sociální demokraté házejí ODS udičku. ČSSD chce při povolebních jednáních prosazovat, aby její zástupce obsadil funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Lídři strany zároveň odmítli, že by tuto vysokou ústavní funkci vyměnili za podporu budoucí vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Tak to sdělil Bohuslav Sobotka: "Já si myslím, že sociální demokracie by měla nárokovat funkci předsedy Poslanecké sněmovny, ale současně nebudeme podporovat žádnou pravicovou vládu. To je silný názor a shodli jsme se na jednání předsednictva."

Problémem nadále zůstává patová situace v nové Poslanecké sněmovně, kde středopravé strany mají stejný počet sta křesel jako levicoví sociální demokraté a komunisté.


Pavel Ploc, foto: ČTK
Jen krátce po volbách se objevila první úplatkářská aféra. Nově zvolenému sociálnědemokratickému poslanci Pavlu Plocovi bylo údajně nabídnuto pět milionů korun za přestup ke Straně zelených: "Já jsem byl kontaktován osobou, a ještě druhou, že mi nabídnou pět milionů, když přestoupím ke Straně zelených. Já jsem to jednoznačně odmítl. Moje povinnost byla informovat vedení ČSSD. ČSSD kontaktovala policii, která se se mnou spojila." Policie také začala od úterního večera Pavla Ploce chránit.

Šéf zelených Martin Bursík rozhodně odmítá, že by Pavla Ploce mohl chtít uplatit někdo z jeho strany: "Jednak my bojujeme proti korupci a neuplácíme. Za druhé takové peníze nemáme. A kdybychom je měli, tak je použijeme na profesionalizaci strany."

Právě jeden hlas navíc formující se koalici ODS, KDU-ČSL a zelených chybí k získání důvěry v Poslanecké sněmovně. Mirek Topolánek věří, že se mu podaří najít i mezi sociálními demokraty alespoň jednoho poslance, který by koaliční vládě v tomto složení vyjádřil podporu. Podle místopředsedy lidovců Cyrila Svobody ale jeho strana nepřistoupí k pokusům získat hlasy některých sociálních demokratů, třeba i za cenu úplatku: "Já mohu říci za sebe určitě a za KDU-ČSL, že my nikoho uplácet nebudeme. Já osobně také ne, v žádném případě. Ale nemohu mluvit za všechny v této zemi. Já doufám, že to tímto skončilo, protože tento způsob získávání politické pozice a podpory je nepřijatelný."


Na dvanáctidenní cestu do Británie nazvanou Expedice Roden 2006 se ve středu vydalo devět členů a příznivců Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce. Klub dokumentuje osudy československých válečných letců za druhé světové války a tentokrát ho čeká cesta dlouhá asi 5500 kilometrů. Členové klubu budou stejně jako v minulých letech pátrat po hrobech československých pilotů, z nichž některé jsou už zapomenuté.

Jak uvedl televizní reportér Aleš Hazuka, tentokrát půjde výprava po stopách tří letců, kteří mají vztah k jindřichohradeckému regionu: "Jde o Josefa Dygrýna-Ligotického. Ten se sice narodil v Praze, ale řadu let ho vychovávala teta poblíž Humpolce, což je nedaleko Jindřichova Hradce. Pro úplnost, on zahynul v roce 1942 v Lamanšském průlivu. Zaměříme se také na Josefa Klobučníka, který měl vztah k Deštné u Jindřichova Hradce, který zahynul poblíž Rodenu a podle této lokality jsme také nazvali naši letošní expedici. Nejvíc nás asi zajímá postava Viléma Götha, který byl z Dačic. Ten zahynul během operačního letu v roce 1940 v troskách svého letounu. Takže všichni tři měli nějaký vztah k našemu regionu a proto pátráme po jejich osudech. Sbíráme informace, kde se dá. Jsme v kontaktu se Svazem letců. Každoročně se v Jindřichově Hradci také koná setkání válečných veteránů, kde čerpáme ty informace. Samozřejmě také v archívech. Jsme také v kontaktu s britskými historiky, kteří nám ty informace poskytují."

S historiky se na expedici vydává mimo jiné policista - specialista na zbraně, fotograf, voják záchranného praporu, kuchař i televizní reportér. V plánu je totiž vytvořit o cestě i pátrání dokument. Klub se už vypravil na 12 zahraničních cest.