Týden v ČR

Cyril Svoboda s Condoleezzou Riceovou, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Dvě cesty přes Atlantik absolvoval v poslední době šéf české diplomacie Cyril Svoboda kvůli změně vízového režimu. Zatímco dubnová cesta do Kanady přinesla příslib přezkoumání povinností českých občanů mít kanadské vízum, současná ministrova návštěva Spojených států naše očekávání v tomto směru nenaplnila.

Cyril Svoboda s Condoleezzou Riceovou,  foto: ČTK
Dvě cesty přes Atlantik absolvoval v poslední době šéf české diplomacie Cyril Svoboda kvůli změně vízového režimu. Zatímco dubnová cesta do Kanady přinesla příslib přezkoumání povinností českých občanů mít kanadské vízum, současná ministrova návštěva Spojených států naše očekávání v tomto směru nenaplnila.

Česká republika dlouhodobě usiluje o narovnání asymetrického vztahu, kdy Češi k cestám do USA potřebují víza, zatímco Američanům k návštěvám Česka stačí cestovní pas. Po setkání s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou byl šéf české diplomacie poměrně skeptický: "Pokud jde o vládu Spojených států amerických, tak velmi rádi viděli Českou republiku co nejdříve jako zemi, kde víza nebudou. Ve Spojených státech ale je faktické rozhodnutí v rukou Kongresu. Tady tlouct do stolu nám nic nepomůže, to si maximálně uděláme mozoly. Tady je potřeba vytvářet mnoho koalic."

České argumenty ve prospěch bezvízového styku zopakoval ministr Svoboda i během setkání s předsedou zahraničního výboru Senátu Richardem Lugarem. "Upozorňoval právě na otázku ilegální migrace, čímž teď Spojené státy americké žijí jako velkým tématem. To znamená, že naopak reakce Spojených států je spíše hranice přísněji střežit než uvolňovat. V této atmosféře vám teď nikdo neslíbí konkrétní termín. To je důvod, proč upozorňuji, že i my máme vyzývat naše občany, aby neporušovali pravidla ve Spojených státech, protože to je argument, který se dá používat ze strany Spojených států amerických," řekl po setkání ministr Svoboda.

Američané vytrvale odmítají zrušit víza pro občany postkomunistických evropských zemí s poukazem na svůj zákon, který nedovoluje zavést bezvízový režim, pokud počet odmítnutých žádostí o víza z dané země neklesne po dva roky po sobě pod tři procenta. V případě Čechů je to v současné době asi každý desátý žadatel.


Miloš Zeman s Jiřím Paroubkem na sjezdu ČSSD,  foto: ČTK
Sociální demokracie si minulou sobotou, pouhé tři týdny před volbami, zvolila nového předsedu. Nejde o žádný náhlý zvrat, pouze o formální potvrzení faktického stavu. Jiří Paroubek byl totiž na mimořádném sjezdu strany jediným kandidátem a získal přes devadesát procent hlasů. Od odchodu Stanislav Grosse, kterého Paroubek nahradil ve funkci premiéra, stranu formálně vedl první místopředseda Bohuslav Sobotka. Jasnou tváří číslo jedna ve funkcích šéfa vlády a celostátního volebního lídra, a také zachráncem volebních preferencí, je ale už od loňského léta Jiří Paroubek. Tak to cítí i Stanislav Gross: "Jiří Paroubek je člověk, který jasně prezentuje sociální demokracii, jasně prezentuje program, se kterým jde sociální demokracie do voleb, a i vede tým, který byl jasně deklarován."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Kromě předvedení soudržnosti se strana také jasně vymezila vůči svým soupeřům. Jiří Paroubek popsal své cíle: "Vyhrát volby, porazit Modrou šanci ODS, rozbít možnou vládu panské koalice ODS, KDU a zelených."

Dalším výsledkem sjezdu sociálních demokratů, který už ale nebyl očekáván jako samozřejmost, bylo zřeknutí se vládní spolupráce s komunisty. Jiří Paroubek o rozhodnutí sjezdu informoval těmito slovy: "Česká sociální demokracie považuje vládní spolupráci s Komunistickou stranou Čech a Moravy vzhledem k její současné politické orientaci za nepřijatelnou a zavazuje se, že po letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s ní nevytvoří vládní koalici, bude-li ČSSD pověřena sestavením vlády."

ČSSD byla dosud vázána tzv. bohumínským usnesením, že nevstoupí do vlády s komunisty. Za vlády premiéra Paroubka se ale prohloubila spolupráce obou levicových stran ve sněmovně, kde společně a navzdory vládním partnerům sociálních demokratů prosadily několik zákonů.


Ve třiadvacetičlenné nominaci české reprezentace pro nadcházející mistrovství světa v Německu nechybí žádná z největších hvězd českého fotbalu, včetně těch, které v poslední době sužovala zranění. Nominaci oznámil v pondělí reprezentační kouč Karel Brückner s dodatkem, že má v záloze ještě dva náhradníky. Na případné pozdější povolání budou čekat Libor Sionko a Rudolf Skácel.

Zdravotní stav několika hráčů dělal trenéru Brücknerovi při sestavování kádru potíže. Nakonec vzal i Vladimíra Šmicera, který stále léčí zranění podkolenní šlachy. Že by ale riskoval, to Karel Brückner odmítá: "To není o riskování, ale přece nenechám Vladimíra Šmicera doma. To je hráč, který nemusí hrát devadesát minut, ale být nejlepším hráčem, který nastoupí na třicet nebo na šedesát."

Reprezentační lodivod hodně přemýšlel nad zařazením útočníka Marka Heinze, který toho v jarní části sezóny v tureckém Galatasarayi mnoho neodehrál: "Marek Heinz byl asi jeden z těch posledních, měl tam ty minutáže, jenom nehrál stabilně. Je to ale hráč, kterého dle svých úvah, dle svých představ dokážu někam v jistých fázích zařadit."

Světový šampionát fotbalistů začne v Německu za tři týdny.