Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Povodně v Česku ustupují, je čas odstraňovat škody napáchané velkou vodou. Kvůli rychlejší likvidaci škod vláda prodloužila stav nouze v sedmi krajích do 19. dubna. Rozhodla rovněž o navýšení státního rozpočtu o pět miliard korun.

Foto: ČTK
Povodně v Česku ustupují, je čas odstraňovat škody napáchané velkou vodou. Kvůli rychlejší likvidaci škod vláda prodloužila stav nouze v sedmi krajích do 19. dubna. Rozhodla rovněž o navýšení státního rozpočtu o pět miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka vysvětlil, jakým způsobem stát peníze rozdělí: "Budou zejména určeny na opravu infrastruktury na vesnicích, to znamená místní komunikace, kanalizace, čističky odpadních vod, obecní budovy jako jsou školy, školky, čili obecní infrastruktura. Pokud jde o bytové potřeby, to bude financováno z prostředků Fondu bydlení, ať už ve formě půjček nebo ve formě dotací. "

Podle ministra Sobotky by ale tímto zvýšením státního rozpočtu neměl vzrůst jeho deficit: "Nepůjde o změnu na vrub zvýšení schodku státního rozpočtu. Schodek státního rozpočtu pro letošní rok se měnit nebude. Zapojíme dodatečné příjmy v rozsahu 5 miliard korun s tím, že budou využity prostředky z příjmu z privatizace a také prostředky z dividend, předpokládám, že v nejvyšší míře z dividendy společnosti ČEZ."

Pomoci České republice vypořádat se se škodami, které způsobily nové povodně, by měla Evropská unie. Navrhl to eurokomisař Vladimír Špidla. Hlavní je přitom podle něj rychlost, s jakou se finanční prostředky dostanou k úřadům v postižených obcích a městech: "Fond solidarity existuje pro tyto účely. Bude to samozřejmě otázka jednání jednotlivých států s Evropskou komisí tak, jako třeba Slovensko jednalo v případě větrné katastrofy, která postihla Tatry."


Takzvaná degresivní marže na léky, která se s rostoucí cenou přípravku snižuje, by měla v Česku platit od srpna. Dohodu o klesající obchodní přirážce podepsali s představiteli majitelů a provozovatelů lékáren ministři financí a zdravotnictví Bohuslav Sobotka a David Rath.

Od ledna letošního roku se snížila marže na léky z 32 na 29 procent. Od srpna by tomu mělo být jinak - přirážka se bude s cenou léků snižovat. Znamená to, že u levných léků bude nejvyšší, u drahých naopak nízká. Léky budou rozděleny podle ceny do sedmi pásem. Podle ministra Ratha navazuje tento kompromis na to, co už bylo předjednáno, jen s menšími změnami: "Ta marže 33 procent bude jen u léků do 150 korun, v tom minulém jednání to bylo do 300 korun. Půjde tady skutečně jen o nejlacinější léky. U těch nejdražších, tedy nemocničních léku je ta přirážka dohodnuta na deseti procentech."

Ministr Sobotka zdůraznil, že zdražení levných léků pocítí pacienti jen nepatrně, v haléřích nebo v korunách. Nový systém by měl pomoci hlavně menším lékárnám, které se kvůli lednovému plošnému snížení marží dostaly do finančních potíží. Levné léky vydávají nejčastěji právě ony, a po zvýšení jejich ceny se jim poněkud zvýší příjmy. Dušan Holečko z Grémia majitelů lékáren tuto dohodu přivítal. Jak řekl, kvůli nařízenému poklesu marží dokonce musel propouštět zaměstnance: "Takhle se snažíme kompenzovat ty negativní dopady, protože skutečně 29 procent je nejenom pro malé lékárny, ale i pro střední lékárny katastrofou a snižuje to jejich příjmy. Pokud by to takto mělo trvat dál, naprostá většina těch lékáren se dostane během roku do ekonomických problémů. Bude pak otázkou, jestli budou dál fungovat nebo nebudou dál fungovat."

Zástupci majitelů lékáren považují výsledek jednání za kompromisní řešení, které by ale mělo být jen přechodné.


K hlavním událostem letošní výstavní sezóny patří historická expozice "Karel IV. - císař z Boží milosti" na pražském Hradě. Výstava je sice teprve za polovinou, ale počet vstupenek byl vyčerpán. Kdo si dosud nekoupil vstupenku v předprodeji, už si ji nekoupí. Je vyprodáno. Zájem se možná proto přesune k doprovodným akcím.

"My zde stavíme jeřáb z doby Václava IV., který je opatřen veverčími koly k pohonu lidskou silou. Na svou dobu to bylo vysoce vyspělé technické zařízení. Byl zavěšen venku na zdi v kleci a je pravděpodobné, že i po zdi šplhal. Stavíme podle velice známého obrázku z Václavovy Bible a snažíme se jej vyrobit dobovými technologiemi,"říká Petr Růžička, který je vedoucím týmu truhlářů připravujících funkční repliku tohoto středověkého zařízení. Stavět ho budou v následujících dnech přímo v areálu Pražského Hradu.

Výstava "Karel IV. - císař z Boží milosti" je projektem Hradu. Dosud ji navštívilo přes 43 tisíc lidí, rezervaci má dalších 50 tisíc. Hlavní město od nynějška doprovází hradní expozici paralelní výstavou "Lucemburská Praha" s podtitulem "Život a kultura středověké metropole za vlády lucemburské dynastie".

"Ta výstava na Hradě ukazuje dobu lucemburskou skutečně z hlediska hradního, z hlediska panovnického rodu, kdežto my se snažíme zachytit běžný život v podhradí, v běžné tehdejší Praze, těch běžných lidí, kteří tady žili. Návštěvníci na výstavách strašně rádi vidí právě ten každodenní život, protože to je něco, co jim dobu přibližuje možná často více, než to velké umění,"říká ředitelka Muzea Hlavního města Prahy Zuzana Strnadová.

V Clam-Gallasově paláci bude výstava "Lucemburská Praha" k vidění do 4. června.