Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Na osm tisíc lékařů a zdravotníků se v pátek sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby demonstrovalo proti úhradové vyhlášce a postupu ministra zdravotnictví Davida Ratha. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák tvrdí, že za protestem stojí zhruba polovina všech lékařů u nás.

Foto: ČTK
Na osm tisíc lékařů a zdravotníků se v pátek sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby demonstrovalo proti úhradové vyhlášce a postupu ministra zdravotnictví Davida Ratha. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák tvrdí, že za protestem stojí zhruba polovina všech lékařů u nás. Řekl také, proč se demonstrace zúčastnil on sám: "Především proto, že lékaři, které zastupuji, chtějí nějakou formou vyjádřit svůj protest proti tomu, že ministerstvo zdravotnictví, jmenovitě pan ministr Rath, vydává vyhlášky a nařízení, kterými je jednoznačně omezena dostupnost a kvalita zdravotní péče v České republice. Upozorňuji předem na to, že se vůbec nejedná o to, že bychom chtěli mít více peněz."

Část lékařů páteční protestní akci v Praze odmítla. V nemocnicích podepisovali petici, která se naopak staví za kroky ministerstva zdravotnictví. Premiér Jiří Paroubek považuje demonstraci lékařů za politickou. Zdravotníci podle něj nemají k nespokojenosti důvod: chtěli změnit vyhlášku, podle níž jsou placeni za péči o pacienty, a ministr ji od dubna změní. Lékaři podle něj dostanou více peněz díky lepším výsledkům Všeobecné zdravotní pojišťovny: "Daří se nám stabilizovat finančně situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, a to jsou důvody toho, že můžeme uvažovat o některých dalších krocích. Předpokládám, že vláda rozhodne o uvolnění peněz v rozsahu 3 až 3,5 miliardy korun na posílení plateb za státní pojištěnce."

Odvolávat ministra Ratha, jak to žádají nespokojení lékaři, premiér nehodlá.


Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, usedli by v dolní komoře parlamentu i zástupci Strany zelených. Podle únorového průzkumu agentury STEM by získali 5,6 procenta hlasů. Vedoucí pozici si udržuje ODS (28,6%), druzí sociální demokraté si mírně pohoršili (24,5%). Do sněmovny by se ještě dostali komunisté (15,3%) a lidovci (6,4%).

Zelení vnímají výsledky průzkumu jako povzbuzení pro další práci. Předseda Strany zelených Martin Bursík připustil, že mu průzkum udělal velkou radost: "Tu a tam jsme uvažovali o tom, jestli už to občané nevzdali. Jestli si nenechají namluvit to, že s politikou nejde nic dělat, že budou muset do nekonečna kombinovat ČSSD, ODS a KDU-ČSL a nic dobrého z toho nevyjde. A najednou se ukazuje, že se nám podařilo překročit 5%. Po pravdě řečeno, i pro mě je to milé překvapení."

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové měla Strana zelených už delší dobu šanci oslovit část českého voličstva. Této příležitosti ale nedokázala využít. "Strana se hádala, byly v ní vnitřní konflikty. Potom s nástupem nového vedení na podzim loňského roku se jakoby stáhla do ilegality a dlouho nevystupovala a nedávala o sobě vědět. Několik vystoupení začátkem tohoto roku zřejmě umožnilo oslovit část voličů. Další věc je, že voliči určitě hledají jakousi alternativu. Neustálé konflikty mezi dvěma hlavními stranami vyvolávají potřebu protestních hlasů, které pravděpodobně v této chvíli přecházejí k Zeleným."

Protestní hlasy ale nebývají příliš trvalé. Zelení také přebírají voliče menším liberálním pravicově orientovaným stranám, které nenaplnily očekávání voličů a ztratily jejich podporu. Na volebním výsledku se podepíše způsob, jakým Strana zelených povede předvolební kampaň.


V babyboxu v pražském Hloubětíně se ocitlo první odložené dítě. Měsíční holčičku tam zanechala žena, která porodila dvojčata a usoudila, že by se sama o dvě děti nedokázala postarat. Naplnil se tak hlavní cíl projektu - snížit počet dětí, které matky porodí mimo nemocnici a zabijí je, protože je nechtějí.

Zákon sice v Česku umožňuje anonymní porody v nemocnici, ale neplatí pro všechny. Je umožněn jen svobodným ženám s trvalým pobytem. Další možností pro ženy, které si dítě nechtějí nebo nemohou nechat, je babybox - schránka ve zdi, opatřená dvířky, která lze otevřít jen jednou. Jakmile je do ní dítě vloženo, ozve se pager v kapse zdravotníků, kteří miminko během pár desítek vteřin vyjmou. První se v něm objevilo po devíti měsících provozu.

U zrodu babyboxu stál ředitel Nadačního fondu Statim Ludvík Hess. Zatím jsou v Česku dva - v Praze a v Brně. Zřízení babyboxů vítají nejen odborníci a zástupci dětských fondů, ale také mnozí politici. Problémem jsou však peníze, neboť schránky jsou velmi složité, tvrdí Ludvík Hess, který nám také řekl, kolik babybox stojí? "Dvě stě až tři sta tisíc korun, což zase není tolik. Technicky je to velice složité. Box je vyhřívaný, ventilovaný, napojený několikanásobnou signalizací na to zdravotnické zařízení. Ty peníze sháním velmi obtížně, přestože jsem o ně požádal stovky potenciálních sponzorů. Na třetí nemám."

Nejen Ludvík Hess soudí, že babyboxů by mělo být mnohem víc. Podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové by mohly zachránit desítky dětí: "I když se může zdát, že to zvýší počet odložených dětí, tak já myslím, že to není to pravda. Ročně se najde 4-5 dětí, ale to je jen malá část těch, které skončí v popelnicích a na skládkách. I kdyby se zvýšil počet nalezených dětí, tak se to zvýší na úkor těch, které se nikdy zavražděné nenajdou."