Týden v ČR

Vladimír Doležal, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poslanec ODS Vladimír Doležal se v úterý vzdal poslaneckého mandátu. Jak řekl, učinil tak v souvislosti s obviněním ze zprostředkování úplatku. Policie Doležala podezírá, že žádal od podnikatelů osm set tisíc korun pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku z ODS. Začátkem ledna proto policie zahájila jeho trestní stíhání.

Vladimír Doležal, foto: ČTK
Poslanec ODS Vladimír Doležal se v úterý vzdal poslaneckého mandátu. Jak řekl, učinil tak v souvislosti s obviněním ze zprostředkování úplatku. Policie Doležala podezírá, že žádal od podnikatelů osm set tisíc korun pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku z ODS. Začátkem ledna proto policie zahájila jeho trestní stíhání. Čekala s tím na souhlas Poslanecké sněmovny, která na její žádost 20. prosince zbavila Doležala imunity. Doležal obvinění jednoznačně odmítá. To, že se přesto vzdal poslaneckého mandátu, považuje za postup, který volí všichni politici evropského ražení.

"Presumpce neviny patří jak občanům, tak politikům. Na druhou stranu si myslím, že politik je osoba veřejně činná. To znamená, že toto pravidlo se nedá tak úplně používat, takže když je podezření, tak si myslím, že je správné se vzdát politických funkcí."


Poslanec ČSSD Michal Kraus, foto: ČTK
K jiné rošádě došlo ve sněmovně v pátek. Poslanec Michal Kraus se vzdal postu předsedy poslaneckého klubu ČSSD a předsedy sněmovního rozpočtového výboru. Poslanecký mandát si však nechává. Důvodem jeho kroku jsou nejasnosti kolem cesty do Ghany, kterou Kraus v roce 2001 absolvoval s podnikatelem Františkem Rigem. Měli tam jednat o investici do továrny na zpracování kakaových bobů v hodnotě 15 milionů dolarů. Rigo byl později odsouzen v jiné kauze na deset let do vězení. Kraus říká, že netušil, že Rigo měl už v době jejich cesty do Ghany na krku trestní stíhání. Také on vysvětlil svůj krok vzdát se politických funkcí do vysvětlení celého ghanského případu snahou nepoškodit sociální demokracii a potřebou dbát na obecnou politickou kulturu. A dále uvedl:

"V celé záležitosti jsem neměl žádný osobní prospěch. České republice, ani žádnému zahraničnímu subjektu nevznikla žádná škoda. Považují tudíž, bohužel, celou kauzu za součást nechutného politického boje, v němž karty rozdávají zloději a podvodníci."


Jiří Gruša a Helmut Elfenkämper
Bývalý český velvyslanec a předseda Mezinárodního PEN klubu Jiří Gruša obdržel vysoké německé vyznamenání - Velký kříž za zásluhy s hvězdou. Za upevňování vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Německem mu je na německém velvyslanectví v Praze předal velvyslanec Helmut Elfenkämper. Jiří Gruša upřesnil, zač vlastně ocenění získal:

"Myslím, že je tu česko-německá smlouva a deklarace. Tam jsem se nadřel. Samozřejmě u toho ostatního také. Pravda ovšem je, že to zprostředkování bylo vlastně prací diplomata."


Hodně se v uplynulém týdnu hovořilo i o situaci ve zdravotnictví. To už je tradiční téma několik týdnů. Praktičtí lékaři opět vyhlásili stávkovou pohotovost, protože jim Všeobecná zdravotní pojišťovna opět platí s velkým zpožděním. Stávkovou pohotovost drží i lékárníci. Těm se zase nelíbí, že v rámci úspor za léky rozhodla vláda o snížení obchodní přirážky na léky z 32 na 29 procent. Malé, zejména venkovské lékárny prý snížení přirážky a tím i zisku může položit. Tento týden také poprvé zasedla vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která má prověřit hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny a zjistit, kdo nese odpovědnost za velký deficit ve výši 11 miliard korun. Na pojišťovnu už v listopadu uvalil nový ministr financí David Rath nucenou správu. V pátek jednali o budoucnosti nemocnic krajští hejtmani s premiérem Jiřím Paroubkem a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Představitelé krajů, mezi nimiž převažují členové ODS, upozornili na rizika jejich převodu na nezisková zařízení. Ministr zdravotnictví, podpořen premiérem, je zase přesvědčoval o výhodách neziskových nemocnic.


Do Jižní Koreje odletěla v úterý česká vládní delegace. Jedná tam o podmínkách pro stavbu nové automobilky Hyundai na území České republiky. Ve hře jsou dvě místa v Moravskoslezském kraji - Nošovice a Mošnov a dále Holešov ve Zlínském kraji. Rozhodnutí Hyundai, zda továrnu v Česku postaví, by mělo padnou do konce ledna. Investice v hodnotě 35 až 40 miliard by měla přinést kolem tří tisíc nových pracovních míst přímo v závodě Hyundai a dalších asi deset tisíc v subdodavatelských firmách. Co Korejcům, samozřejmě vedle klasických investičních výhod, česká strana nabízí například v Nošovicích, řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Pavel Drobil.

"Dobudování infrastruktury v okolí průmyslové zóny Nošovice. Teď nemyslím jenom infrastruktury, která přímo souvisí s areálem továrny, ale věci jako například hasičská zbrojnice nebo integrované centrum. Je to celý takový koš služeb, který jsme připraveni Korejcům nabídnout."


Jednou z velkých kulturních akcí roku 2006 v České republice je Rok židovské kultury. Židovské muzeum v Praze, které je nejnavštěvovanějším muzeem v Česku, si tak připomíná sté výročí svého založení. Do Roku židovské kultury se ale zapojují i další muzea, galerie, divadla i hudební instituce po celé republice, chystají se představení v Brně, Kutné Hoře nebo Holešově. Na úvod Roku proběhlo setkání s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Tuto středu hovořil ve Španělské synagoze v Praze o svém vztahu k židovství. Mimo jiné se také vyjádřil ke zpochybňování holocaustu.

"Připadá mi naprosto neuvěřitelné, prostě nechce se mi věřit, že něco tak zřejmého, co má tolik svědků, tolik účastníků, tolik památek, může někdo jen tak bezostyšně popírat, že se stalo."


Foto: ČTK
Severní a střední Morava se tento týden dusila smogem. Na řadě míst byly přípustné limity překročeny desetinásobně, někde až čtrnáctinásobně.. Prvotním viníkem je samozřejmě počasí, respektive teplotní inverze. Na vzniku smogu se přitom ale nikterak zásadně nepodílejí chemičky, ocelárny či tepelné elektrárny, nýbrž domácí kotelny, v nichž lidé spalují stále více uhlí a rovněž nejrůznější svinstva, například plastikové lahve naplněné uhelným kalem, domácí odpad či dokonce staré pneumatiky. Důvodem je prudké zdražení zemního plynu. Ten je teď dvakrát dražší než uhlí. Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je na vinně za vzniklou situaci stát, protože má možnost uvalovat různě vysoké spotřební daně na benzin, naftu, zemní plyn, uhlí, dřevo. A podle toho může vlastně diferencovat cenu.


Jiří Kajínek v doprovodu příslušníků vězeňské služby, foto: ČTK
Krajský soud v Plzni opět odložil rozhodnutí o osudu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Jediným provedeným důkazem v tomto kole řízení byla výpověď Jany Chalupové, která měla za prezidenta Václava Havla na Pražském hradě na starosti vyřizování milostí. Chalupové se prý kdysi svěřil klíčový svědek původního procesu Hegedüss, že proti Kajínkovi vypovídal křivě.