Týden v ČR

Tereza Pergnerova y Vladko Dobrovodský (Foto: CTK)
0:00
/
0:00

Historicky prvním vítězem české reality show, ve které skupina mladých lidí žila izolována od okolí ve vile, se v neděli večer stal sedmadvacetiletý kuchař Vladko Dobrovodský. V soutěži televize Prima VyVolení o ceny v hodnotě 11 milionů korun získal 630 506 hlasů diváků.

Oussamu Kassira, foto: ČTK
Muže podezřelého z terorismu zatkla v neděli česká policie na letišti v Praze - Ruzyni. Devětatřicetiletý Libanonec se švédským pasem tu při mezipřistání vystoupil z letadla na cestě ze Stockholmu do Bejrútu.

Oussamu Kassira podezřívá americká FBI z podpory terorismu. V roce 2002 se měl podílet na vzniku teroristické základny Al-Káidy v americkém Oregonu, kde bylo zadrženo 15 muslimů, kteří si říkali "svatí válečníci". Podezření ze spolupráce se sítí Al-Káida se ale nepotvrdilo a švédská policie odmítla Kassira do Spojených států vydat. Na pražském letišti na něj čekala speciální zásahová jednotka. Mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš upřesnil důvody jeho zatčení: "Zadržen byl na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu, který vydal soud ve Spojených státech amerických, a mezinárodního pátrání Interpolu."

Nyní se podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna čeká na žádost Spojených států o Kassirovo vydání: "O této žádosti následně rozhoduje příslušný soud. A pokud by tento soud připustil možnost vydání daného občana do státu, který ho žádá, konečné slovo má ministr spravedlnosti."


Státní společnost Lesy České republiky porušila předpisy Evropské unie při zadávání veřejných zakázek. Tvrdí to Evropská komise, která požádala příslušné české orgány o vysvětlení.

Tendry jsou kritizovány pro neprůhlednost, nedostatečnou odbornost některých vítězných firem, chybějící certifikace, upřednostňování začínajících firem před zkušenými a podobně. Výběrovými řízeními a novými smlouvami chtějí Lesy České republiky získat větší podíl ze zisku z obchodování se dřevem.

Na tendry si u Evropské komise stěžovala lesnická firma CE WOOD, která byla v minulosti významným dodavatelem lesnických prací pro prošetřovanou státní společnost. CE WOOD v prvním kole tendrů letos na jaře neuspěla, následného druhého se nezúčastnila.

Na vysvětlení a uvedení věci do souladu s právem unie má nyní Česko dva měsíce. Firma CE Wood ale zveřejnila informaci, že řízení komise je už v plném proudu. Potvrdil to i předseda jejího představenstva Ivan Doubrava: "My jsme jenom řekli, že řízení začalo a toto není první lhůta. Řízení s Česko republikou ve formě neoficiálních konzultací trvá někdy od června, tedy šest měsíců, a pokud vím, tak minimálně jednou, spíše však dvakrát už neformálně byla tato lhůta České republice dána. To, že ji Česká republika opakovaně nevyužila, je jiný problém."

Lesy České republiky s tím nesouhlasí. Mluvčí této společnosti Alexandra Křižková sdělila, že řízení berou na vědomí, vyjadřovat se k němu ale nemohou: "Protože ho vede Evropská unie s Českou republikou a ne s námi. V platnosti přitom stále zůstává pravomocné rozhodnutí antimonopolního úřadu z července letošního roku, podle něhož Lesy České republiky veřejným zadavatelem podle zákona 40 nejsou."

Předseda představenstva CE WOOD Ivan Doubrava nepochybuje, že Lesy České republiky pochybily: "Pokud Evropská komise nalezla toto řekněme 'poškození' soutěžního práva Českou republikou, velice bych se ohradil proti tomu, že s tím Lesy České republiky nemají nic společného. Myslím, že tuto ostudu nám způsobily. Také si myslím, že jejich alibistický postup je typický, protože jednu chvíli říkají, že nemají žádné informace, a pak říkají, že se jich to netýká."


Vladko Dobrovodský, foto: ČTK
Historicky prvním vítězem české reality show, ve které skupina mladých lidí žila izolována od okolí ve vile, se v neděli večer stal sedmadvacetiletý kuchař Vladko Dobrovodský. V soutěži televize Prima VyVolení o ceny v hodnotě 11 milionů korun získal 630 506 hlasů diváků.

První řadu soutěže VyVolení sledovalo více lidí než konkurenční projekt televize Nova Big Brother. Do povědomí se však oba pořady zapíší i tím, že od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostaly nejvyšší pokuty v historii za to, že obsahovaly sex a vulgarity před dvaadvacátou hodinou. Prima dostala pokuty ve výši 22 milionů korun, Nova o pět milionů méně. Další pokuty televizím hrozí.

Vladko Dobrovodský se stal vítězem VyVolených po stodvacetidenním maratonu. Psychicky vyčerpaný a dojatý pak ve studiu se zjevnou narážkou na svou homosexualitu prohlásil: "Neskutečný díky, prostě. Já nevím, jak vám to mám říct, prostě. Ale já vám řeknu jednu věc. Vždycky jsem si říkal, že prostě člověk jako já, nemůže, prostě (vyhrát). Ale jestli někdo řekne někdy, že prostě někdo někoho diskriminuje, tak pěkně kecá."

Podle svých slov se pokusí zasadit o to, aby Poslanecká sněmovna přijala zákon o registrovaném partnerství.