Týden v ČR

Ministr zdravotnictví David Rath poté, co vyhlásil nucenou správu nad VZP, foto: ČTK

Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil ve čtvrtek nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Její ředitelku Jiřinu Musílkovou kritizoval už jako prezident České lékařské komory. Vytýkal jí špatné hospodaření a propad pojišťovny do dluhů. Chceme skoncovat s plýtváním a investicemi do paláců, které pojišťovna buduje, prohlásil ministr David Rath. Ušetřené peníze chce použít na léčbu pacientů a zlepšení komfortu v nemocnicích.

Ministr zdravotnictví David Rath poté, co vyhlásil nucenou správu nad VZP, foto: ČTK
Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil ve čtvrtek nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Její ředitelku Jiřinu Musílkovou kritizoval už jako prezident České lékařské komory. Vytýkal jí špatné hospodaření a propad pojišťovny do dluhů. Chceme skoncovat s plýtváním a investicemi do paláců, které pojišťovna buduje, prohlásil ministr David Rath. Ušetřené peníze chce použít na léčbu pacientů a zlepšení komfortu v nemocnicích: "Já sám považuji za naprosto nepřijatelné a skandální, že v mnohých městech jsou nemocnice ve špatném technickém stavu, jsou nemocnice, kde pacienti leží po mnoha na jednom pokoji bez sociálního zázemí, odchází kvalifikovaný personál a přitom na nejlukrativnějším místě v daném městě je budován mramorový palác Všeobecné zdravotní pojišťovny."

Správcem VZP se stal Rathův náměstek Antonín Pečenka, který nyní bude schvalovat všechna rozhodnutí pojišťovny. Nucenou správu vyhlásil ministr na jeden rok, což je maximální možná doba. Pokud by však ředitelka Jiřina Musílková odstoupila z funkce okamžitě, parlament by podle něj jmenoval nového šéfa pojišťovny do šesti týdnů. K rychlé rezignaci vyzval Musílkovou i premiér Jiří Paroubek.

Všeobecná zdravotní pojišťovna má téměř sedm milionů klientů. Ročně na pojistném vybere okolo 100 miliard korun, ale utrácí více. Stát za poslední roky VZP několikrát oddlužil, přesto její dluh v současnosti překročil deset miliard korun.

Příčinou sporu ministra Ratha s VZP jsou hlavně nedostatky v hospodaření, zejména zpožďování plateb soukromým lékařům. Těm ministerstvo nyní garantuje, že lhůty splatnosti budou klesat a své peníze by v horizontu týdnů a maximálně měsíců měli dostávat v řádném termínu. Podle soukromých lékařů však nese vinu za vzniklou situaci i ministerstvo zdravotnictví, které svými vyhláškami o výši úhrad lékařských výkonů nutí pojišťovny vyplácet více než vyberou.

Ministr David Rath vyslovil také podezření, že peníze z VZP směřovaly k vysoce postaveným lidem z ODS. V této souvislosti jmenoval mimo jiné pražského primátora Pavla Béma. Ten prohlásil, že obvinění je absolutní nesmysl a ČSSD se podle něj snaží zamést problémy peněz ve zdravotnictví pod koberec: "Veškerá nařčení, kterými pan Rath doprovází uvalení nucené správy VZP, já považuji za směšná, trapná a hloupá. Vzhledem k tomu, že Všeobecná zdravotní pojišťovna je veřejná instituce a všechny prostředky jsou veřejně kontrolovatelné, jsem přesvědčen, že tato nařčení velmi snadno budou vyvrácena a pan ministr Rath bude usvědčen ze lži. A samozřejmě předpokládám, že z toho vyvodí příslušné důsledky."


Na Pozemkovém fondu začalo personální zemětřesení. Kvůli tomu, že fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech v tuzemsku, odvolal ministr Zgarba dva místopředsedy a dva členy výkonného výboru fondu. Čeho se konkrétně dopustili, ministr Zgarba říct nechtěl, ale na otázku, jestli se přímo podíleli na spekulacích s pozemky, odpověděl: "Já osobně mám informace z Pozemkového fondu, že jedna osoba se přímo podílela. V tomto případě bych měl být konkrétní - s největší pravděpodobností to byl pan inženýr Višňák. Ostatní členové výkonného výboru jsou lidé, kteří řídí Pozemkový fond."

Pražský primátor Pavel Bém na tiskové konferenci k problematice vydávání pozemků v Praze, foto: ČTK
Na návrh ministra Zgarby vláda ve středu rozhodla, aby byli odvoláni všichni členové prezidia Pozemkového fondu. Podle Občanské demokratické strany ale výměna lidí v Pozemkovém fondu nestačí. Odstoupit by měl i ministr zemědělství Petr Zgarba. Ten tak učiní ve středu 16. listopadu.

Pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém už požádal soud o vydání předběžného opatření, které by zamezilo nakládat s šesti sty hektary pozemků, připadlých spekulantům. Současně chce, aby usnesení Pozemkového fondu bylo revokováno a vše se vrátilo do původního stavu. Primátor Bém se ale obává, že podobné případy ještě do konce roku mohou nastat. Proto žádá, aby se úplně zablokovalo nakládání se všemi pozemky v Praze: "Já se velmi obávám toho, že mohou být vydávány Pozemkovým fondem komunikace nebo pozemky, na kterých leží veřejně prospěšné stavby. Nedovedu si představit, že spekulanti dostanou takovéto pozemky a hlavní město Praha si je poté od nich ještě jednou bude kupovat."

Občanští demokraté údajně donutili poslance Martina Kocourka, aby už v příštích sněmovních volbách nekandidoval, protože jako člen prezidia Pozemkového fondu hlasoval v červnu pro vydání lukrativních parcel spekulantům. Ministr Zgarba se měl tehdy na rozdíl od poslance Kocourka hlasování zdržet.


Jan Nedvěd, foto: ČTK
Nejlepší evropský fotbalista roku 2003 Pavel Nedvěd se vrátil do českého národního týmu. Po příletu do Prahy, kde se reprezentace připravovala na barážové zápasy s Norskem, řekl, proč se rozhodl pro návrat: "Pro mne bylo strašně těžké si připustit, že už vlastně nikdy neobléknu národní dres. Jsem jenom rád, že to ještě někdy budu moci udělat. S klukama jsem hodně mluvil, těšili se na můj návrat a to mi dodalo hodně sebevědomí k návratu. Díky klukům je pro mně všechno lehčí, hrozně mi v tom pomohli."

Trenér Karel Brückner je Nedvědovým návratem do reprezentace potěšen: "I když říkal stokrát ne, já jsem ho vždy nabádal, ať si nechá otevřené dveře. Nikdy neříkej nikdy, on to ví. Prostě máme z toho, nejenom já, ale to musel Pavel poznat na celém realizačním týmu, dobrý pocit. Ale já taky, protože bych to cítil jako velký neúspěch, kdyby se Pavel nevrátil. Osobně."

Po sobotním prvním utkání v Norsku přijde odveta baráže o postup na světový šampionát 2006 v Německu na řadu příští středu v Praze na Letné.