Týden vody: projekt Českého rozhlasu upozorňuje na problémy se suchem i plýtvání vodou

Foto: Eva Turečková

Voda - slovo, zvláště v létě zmiňované při mnoha příležitostech. Většinou v souvislosti s tím, že je jí buď málo, nebo hodně. Vodě se v těchto dnech věnuje i Český rozhlas - Týden vody odstartoval v pondělí.

Foto: Eva Turečková
Voda z kohoutku, nejčastější forma, s jakou se lidé denně setkávají a berou ji často jako samozřejmost. Samozřejmá ale není a problémy se suchem se už dávno netýkají jen vzdálených exotických oblastí. Na tuto problematiku chce upozornit i právě probíhající Týden vody. Zaměřuje se na sucho v České republice i ve světě, říká vedoucí projektu a šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Nováček. "Věnujeme se i prognózám, jestli skutečně v následujících letech skončí vodní blahobyt v Česku a jak se na tu změnu připravit a co by pro nás jako obyvatele České republiky znamenala."

Podle studie Univerzity Karlovy hrozí, že Češi budou zažívat intenzivnější letní epizody sucha. To může mít dopad na pitnou vodu i na úrodu. Problémy jsou v Česku už dnes, říká Ondřej Nováček:

Ondřej Nováček,  foto: Marcela Benešová,  archiv ČRo
"Dá se říct, že problémem je dlouhodobý trend. Posledních dvacet let v Česku je pravděpodobně nejsušších za 500 let. Není to tím, že by pršelo méně, ale jinak. Prší mnohem intenzivněji s většími rozestupy. Srážky se více soustředí na zimu a méně na léto, to pak bývá vyprahlejší a sušší. Do toho přicházejí změny způsobené člověkem - betonování, změny v krajině...Voda, která naprší, pak rychle odtéká do řek, ty pak odtékají všechny z České republiky a žádná do ní nepřitéká. Prognóza je taková, že vodní blahobyt, ve kterém teď žijeme, myjeme se, napouštíme bazény, pomalu, ale nezadržitelně končí. Budeme se muset začít vodou vážně zabývat a myslet na ni."

Kde se plýtvá pitnou vodou?

Filip Wanner,  foto: Česká televize
Týden vody se věnuje také používání pitné vody, Český rozhlas proto připravil streamovaný přenos 24 hodin pitné vody v Česku. Ukáže čtyři oblasti, ve kterých se používá pitná voda, a přitom by nemusela. Značnou část vyplýtvané vody, nemají na svědomí spotřebitelé, ale úniky v síti. Filip Wanner ze Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky říká, že se u nás cestou z vodáren ke koncovým uživatelům ztratí asi 15 procent pitné vody.

"I v těch nejvyspělejších státech Evropy a světa se ztráty pohybují okolo 10 procent. Je to otázka schopnosti v daném městě zajistit opravy. Znamená to třeba uzavření používaných komunikací na poměrně dlouhou dobu."

Projekt Týden vody zakončí velká akce na přehradě Švihov, říká se jí také Želivka, která je největší nádrží na pitnou vodu ve Střední Evropě. Vybraní posluchači si budou moci prohlédnout zajímavosti přehrady, kterou znají především z jízd po dálnici D1. Kromě jiného třeba zatopené mosty, které tady zůstaly z dob protektorátu a dodnes připomínají dávné plány na stavbu dálnice.