U Athén se zřítilo letadlo mířící do Prahy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Řada lidí zažila pernou neděli. Dopoledne totiž vyšla zpráva o tom, že nedaleko Athén se zřítilo dopravní letadlo, které mířilo do Prahy. Na Kypru, odkud letoun letěl, tráví dovolenou stovky Čechů. Vše dramatizoval fakt, že české úřady až do pondělka nedostaly žádný seznam cestujících.

Agentura AFP nejdříve uvedla jako cílovou stanici Brno, Reuters později Prahu. Mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková potvrdila, že šlo o pravidelnou linku, která spojovala Kypr s Prahou 3 dny v týdnu - v pondělí, ve čtvrtek a v neděli.

"Šlo o letadlo kyperské společnosti Helios Airways, typ letadlo Boeing 737, letadlo letělo na trase Larnak, Athény, Praha. Předpokládané přistání 13.10 SELČ."

V řecké metropoli mělo vystoupit 59 dospělých a osm dětí, dále do Prahy mělo pokračovat 46 dospělých a dvě děti, oznámila řecká televize ERT. Národnost ale nesdělila. Právě ohledně počtu dětí na palubě vládly dlouhou dobu nejasnosti. Premiér Jiří Paroubek krátce po poledni informoval o tom, že na palubě bylo 80 dětí, později snížil počet na čtyři desítky. Podle řeckých médií měly děli směřovat na školní zájezd do Prahy.

Na Ruzyňském letišti zavládla nervozita. Lidé, čekající na příbuzné vracející se z Larnaky byli v nejistotě, zda jejich blízcí neseděli v letadle, které skončilo tragicky. Seznam, cestujících nebyl dlouho k dispozici a byť řecké sdělovací prostředky mluvily o tom, že na palubě letadla především řečtí či kyperští cestující, hovořilo se i o turistech vracejících se do Evropy. České úřady neměly informace, že v havarovaném letounu v Řecku byli čeští občané Podle vyjádření kyperského velvyslance pro řecká média v letadle cestovali dokonce jen občané Kypru. Podle Jana Husáka z českého velvyslanectví v Athénách nebylo snadné identifikovat národnost obětí.

"Do oblasti je obtížné se dostat. Úřady vyzvaly, aby tam nikdo nejezdil a ulehčila se tak práce záchranným týmům."

Česká správa letišť nezaznamenala nikoho, kdo by v souvislosti s leteckým neštěstím u Atén postrádal svého příbuzného. Mluvčí správy Anna Kovaříková na uvedla, že letiště se připravilo na pomoc pozůstalým po případných obětech, povolalo čtyři psychology, ale nikdo se nepřihlásil. Podle nejnověji zveřejněného seznamu cestujících bylo v letadle 104 Kypřanů, dvanáct Řeků, čtyři Arméni a Němec, který byl jedním z pilotů. Český občan na palubě nebyl.