U Berouna vznikl první horolezecký park v Česku

Vizualizace: Český horolezecký svaz

V lomu Alkazar u Berouna vznikl horolezecký park, který by měl být prvním podobným sportovištěm v Česku. Park je volně přístupnou atrakcí, která má sloužit bezpečnému provozování horolezeckého sportu.

Vizualizace: Český horolezecký svaz
Vápencový lom Alkazar se nachází nad řekou Berounkou. Dřív ho často navštěvovali trampové. Prostředí lomu je známé i z natáčení mnoha reklam a filmů. Vznikly tam například scény z pohádek Lotrando a Zubejda, Ať žijí rytíři, ale i snímky zahraniční produkce, jako jsou Kletba bratří Grimmů nebo Van Helsing.

Lezecký park je v místě bývalého vodáckého tábořiště. Stěny lomu jsou osazeny jistícími prostředky, horolezci tam vybudovali trenažér pro zachytávání pádů a další atrakce. Je zde i pět metrů vysoký skalní práh, který slouží jako přístupová cesta z nejnižšího rovného patra lomu. Více o horolezeckém parku prozradil místostarosta Berouna František Ečer.

"Park je těsně vedle Berounky a prochází zde cyklostezka. Lezecký park je kolmá stěna, na které jsou umístěny jednotlivé horolezecké skoby. V tom místě docházelo k lezení už dávno. Horolezecký park je na českém území novinkou. Autoři projektu hledali inspirace zejména v alpských zemích, kde jsou velmi rozšířené, a nazývají je lezeckou zahradou. Lezecký park má sloužit k zajištění podmínek pro bezpečné provozování horolezeckého sportu pro všechny skupiny nevýkonnostních lezců se zaměřením na rodiny s dětmi. U horolezecké stěny Český horolezecký svaz umístil různé prolézačky pro děti, informační tabule, ohniště a podobně."

Vápencový lom Alkazar
Jak je horolezecká stěna zabezpečena? Co když tam přijde amatér, který leze poprvé a spadne, je to nějak jištěné?

"Ne, v tomhle smyslu to jištěné není. Je tam informační tabule, že lezení v této stěně je pouze na vlastní nebezpečí."

Jak se lidé k horolezecké stěně dostanou? Je to nějak značené?

"Přístupná je z několika stran. Dá se tam dojít od obce Hostýn údolím potoka Kačák nebo od Berouna po cyklostezce. Také pěšky od Srbska. Provoz aut je tam zakázán, takže park je dostupný pouze pěšky nebo na kole."

V lomu Alkazar se těžilo ještě v první polovině 20. století. Jeho podzemní prostory měly na konci druhé světové války sloužit jako tajná továrna pro výrobu výzbroje německé armády. Po válce tam byl uskladněn radioaktivní odpad z jáchymovských dolů. Podzemní prostory jsou nyní uzavřeny neprostupnými betonovými zdmi. Nebudou mít někteří lidé obavy?

"Ne, určitě ne. Tohle si prověřoval horolezecký svaz. Ani by nedostali svolení od chráněné krajinné oblasti Český kras, který jasně uvedl, co se tam smí a nesmí. Je to perfektně zabezpečené, není možné, aby se tam někdo dostal."

Pro to, aby si člověk mohl v parku zalézt, potřebuje pouze vlastní horolezecké vybavení. A pokud si ještě sami na skálu netroufáte, je možné navštívit třeba Adrenalin Park Jeseníky. Tady mají 12 metrů vysokou horolezeckou stěnu i s převisem. Nejdřív vás zaškolí na trenažéru a stěnu zdoláváte pod dohledem instruktorů.