Unikát v Nových Hradech - i kolo mělo svůj přepravní koš

Foto: První české muzeum cyklistiky

První české muzeum cyklistiky najdete v Nových Hradech na Pardubicku. Jsou tu vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Jsou mezi nimi opravdové unikáty, třeba přepravní koše na kola se dochovaly v Evropě jen tři.

Opravená budova barokního špýcharu,  foto: První české muzeum cyklistiky
V muzeum cyklistiky se proměnila impozantní stavba barokního špýcharu v zámeckém areálu v Nových Hradech. Je to jediné místo v Čechách, kde můžete vidět pohromadě na 300 kol a zároveň kuriozit z oblasti cyklistiky. Kola tu najdete v několika patrech. Pocházejí z obrovské soukromé sbírky českého sběratele - velocipedisty Jiřího Uhlíře, který se svému koníčku věnuje už od patnácti let. Sbírka teď našla uplatnění v areálu opraveného zámečku, a dveře do špýcharu nám otevírá jeho majitel Petr Kučera.

"Je tu jediná replika, tato drezína, jinak to jsou všechno originály a je to průřez všech typů kol. Je tu řada unikátů. Třeba přepravní koš na kolo. V Evropě jsou dochované zřejmě jen tři."

Foto: První české muzeum cyklistiky
Nejstarším autentickým exponátem je vysoké kolo z roku 1885. Právě při pohledu na něj si uvědomíte, jaké umění bylo ovládnout tento dopravní prostředek. Historie cyklistiky však v muzeu začíná ještě dříve. Na úplné počátky cyklistického sportu odkazuje už vzpomínaná replika dřevěného kola od Karl von Draise z roku 1817. Najdete tady i unikátní doplňky jako původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, jsou tu i ceny z prvních závodů. Zjistíte, jak vypadala dílna i prodejní prostor z 30. let. Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům.

"Je to výběr, protože ta sbírka je obrovská, ale je tady to nejlepší a vše, co má příběh. Je tu kolo Jirky Dalera, olympijského vítěze, Miloše Fišery, Peričovi kola. Antonín Perič byl vůbec nejlepší výrobce, který se u nás narodil. Tady je kolo Honzy Veselého, legendy a vítěze Závodu míru. Majitel dalšího kola pan Praveček mi volal a říkal: pane Kučera, mám doma bouraný tandem pro Tokio. Mám ho někde na půdě. Dal jsem ho tam, protože závodník Staněk se na něm tak potloukl, že už nemohl jezdit, tak už jsem to kolo nechtěl vidět. Řekl, že ho dá dohromady a převeze ho. Dohodli jsme se, že kolo nechá ve stavu v jakém je, protože i to k cyklistice patří."

Foto: První české muzeum cyklistiky
Nechybí tu ani výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku a expozice věnovaná kolové s originálními koly a dresy bratrů Pospíšilových. Současnost je pak zastoupena "filmovými koly", neboť sbírka je hojně využívána našimi i zahraničními filmaři.

"Tady máte Gabčíkovo kolo, to hrálo ve filmu Protektor a tady je Svěrákovo kolo, to hrálo ve filmu Vratné lahve."

Je tu i kolo, které projížděl Ondřej Trojan ve filmu Václav. Návštěvníky čekají v nejvyšším patře dvě překvapení. Na děti kolotoč, který se pohání dvěma šlapacími koly a na dospělé vysoké kolo, na které musí vylézt po třech schůdcích. Dalším překvapením nejvyššího patra je divadlo, další je pak v přírodním areálu před špýcharem.

Foto: autorka
A když budete odcházet, tak především dámy, se mohou stavit v oranžérii, kde je novinka, expozice anglických klobouků. Sbírku shromáždila snacha Petra Kučery. Inspirovala ji k tomu svatba u kamarádky v Anglii.

"Přijela nadšená a říkala: to byla klobouková svatba, klobouky dovezu. Ukázalo se, že to není vůbec jednoduché, protože Angličané nechtějí prodávat klobouky mimo Anglii, tak řekla kamarádce a dávala to přes zimu dohromady. Dražila a svážela to k ní a pak jsme to přepravili."

Dámy si mohou v muzeu část klobouků i vyzkoušet a pánové mohou zatím bloudit labyrintem, který leží hned před oranžérií.

10
49.851860900000
16.143714000000
default
49.851860900000
16.143714000000