Uplynulo 70 let od začátku vysílání do zahraničí

Ve čtvrtek 31. srpna v 10 hodin uplynulo 70 let od chvíle, kdy Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání na krátkých vlnách. Toto datum si připomínáme jako vznik vysílání do zahraničí. Při této příležitosti pozdravil posluchače Radia Praha jeho ředitel Miroslav Krupička.

Nestává se často, abych se obracel k posluchačům, ale kulaté výročí Radia Praha je událostí, která si to snad zasluhuje.

Myslím, že můžeme mít radost, že Radio Praha je v takovém stavu, v jakém je - že přežilo období nejistoty v 90. letech minulého století a dnes je ne příliš velkou, ale zato funkční a moderní rozhlasovou stanicí, která vysílá zpravodajství z České republiky v šesti jazycích do celého světa, zkrátka že jsme takovým hlasem České republiky v zahraničí.

Ten hlas můžete slyšet na krátkých vlnách, po internetu nebo třeba ve formě podcastingu v MP3 přehrávačích. Zdá se, že není daleko doba, kdy rozhlasové vysílání bude digitalizováno a nabídne ještě vyšší kvalitu poslechu. Jsme rádi, že naše vysílání přebírají partnerské stanice v Evropě, Americe a Austrálii. Zejména nás těší zájem ze strany krajanských stanic. Podporu krajanů vůbec považujeme za svou povinnost.

Jsme velmi vděčni za vaše dopisy - vlastně za jakýkoli ohlas, který dostáváme - ať už je to od krajanů ze Severní Ameriky, od českých námořníků na světových oceánech nebo od cestovatelů a turistů. Zůstaňte nám věrni a dejte nám vědět, že posloucháte, případně - co se vám na vysílání líbilo nebo nelíbilo. Jsme tu přece pro vás. A pokud náhodou přijedete do Prahy, navštivte nás. Radio Praha sídlí v budově Českého rozhlasu na Vinohradské 12. Budeme se na vás těšit.