Už půl roku čeká v tranzitním prostoru ruzyňského letiště na svůj osud libanonský Palestinec
Už půl roku pobývá neúspěšný žadatel o azyl v České republice Ibráhím Zijád v tranzitním prostoru pražského ruzyňského letiště. Libanonský Palestinec posedává mezi cestujícími, kteří čekají na odlet, umývá se na toaletách, nocuje ve spacím pytli na zemi za reklamní stěnou. Uprchlík odmítá spolupracovat při procesu vydání cestovního dokladu, čímž se dostal do slepé uličky, tvrdí čeští úředníci ministerstva vnitra. Nikdo neví, kolik času ještě Zijád v tranzitu stráví.
"Už jsem tu sto šedesát pět dní. Chtěl bych zůstat tady v České republice. Jsem z Palestiny. Chtěl bych jenom spokojený život tady nebo někde v Evropě."
Říká Zijád. S ministerstvem vnitra, které požádalo o vystavení dokumentů libanonské velvyslanectví, odmítá spolupracovat při procesu vydání cestovního dokladu. Podle názoru právníků je libanonský zastupitelský úřad jedním z těch, které si kladou podmínku, že člověk, jehož se vydání dokumentů týká, musí žádost stvrdit svým podpisem. A to Zijád samozřejmě nechce, bojí se, že by se okamžitě vrátil zpátky do země, z níž utekl. Do případu se vložil český ombudsman, který pracuje na Palestincově případu za pomoci české pobočky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Organizace pro pomoc uprchlíkům."Vízum za účelem strpění, šance, jak dostat pana Zijáda na území České republiky, padly, protože této žádosti nebylo vyhověno ze strany cizinecké policie. Neviděl jsem odůvodnění, takže teď k tomu něco blíže říci nemůžu, ale tím se to dostalo do slepé uličky."
Řekl právník úřadu veřejného ochránce práv Viktor Kučera. České aerolinie dávají uprchlíkovi třikrát denně poukázky na jídlo v letištní restauraci. "Zda je pravidelně využívá, nevíme,"řekla mluvčí aerolinií Marcela Picková. Zijád už od začátku upozorňuje, že jako muslim nejí vepřové maso. Jednotlivé druhy masa však od sebe nerozezná, a proto raději nekonzumuje žádné. "Žádali jsme Českou správu letišť, aby ho nějak ubytovali," uvedl právník Viktor Kučera. Ale marně. Úřad ombudsmana nyní analyzuje všechny shromážděné informace. Do konce ledna nebo počátku února by měl vypracovat závěrečnou souhrnnou zprávu, kterou zašle odboru migrační a azylové politiky ministerstva vnitra. Ten by měl rozhodnout, jak se celý případ vyřeší.