V Bruselu byla odhalena stopa Járy Cimrmana

Divadlo Járy Cimrmana, foto: ČTK

Český génius a polyhistor Jára Cimrman má od minulého pátku stopu i v Bruselu. Obnovitelům jeho odkazu, Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi, se podařilo zachránit nezaměnitelný otisk jeho pravé nohy s plovací blánou. Nyní je spolu s pamětní deskou v sídle Stálé mise České republiky při Evropské unii. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Divadlo Járy Cimrmana,  foto: ČTK
Neoficiální vítěz ankety Největší Čech za sebou zanechal stopy prakticky ve všech oborech lidské činnosti. Nejnověji byla Cimrmanova stopa odhalena i v sídle Evropské unie. Jak upřesnil Jan Vytopil ze Stálé mise ČR při unii, geniální vynálezce se tu totiž zúčastnil Světové výstavy:

"Jára Cimrman navštívil Brusel již v roce 1910 a vystavoval tu svoje vynálezy. Je známo, že Cimrman se snažil do Bruselu dostat již dříve, vzducholodí Zeppelin, ovšem za silného protivětru musel přistát ve Varšavě."

O tom, čím se konkrétně Cimrman na Světové výstavě mohl pochlubit, se bohužel informace nedochovaly. Nedovíme se tak, zda to byl jeho vynález jogurtu, plán Panamského průplavu včetně libreta stejnojmenné opery nebo gondola vzducholodě pletená z českého proutí. Neznáme ani pavilon, kde byly jeho geniální vynálezy k vidění, je ovšem jasné, že v Bruselu skutečně byl:

"Pod tehdy vyhořelým a zničeným pavilonem francouzským a anglickým byl nalezen otisk stopy s fyziognomickými rysy Járy Cimrmana, který se nám podařilo odlít a vystavit jej před Stálým zastoupením při unii."

Důkazem, že se skutečně jedná o Cimrmanovu stopu, je fakt, že geniální polyhistor měl na pravé noze plovací blánu. Na to při odhalení poukázal jeden z obnovitelů odkazu tohoto téměř zapomenutého Čecha - Zdeněk Svěrák:

Ladislav Smoljak,  foto: ČTK
"Je to jistá deformace, která vznikla tím, že příliš geniality spotřeboval na svůj mozek, a dole už toho moc nezbylo."

Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem pak během víkendu pro české publikum v Bruselu uvedli dvě Cimrmanovy divadelní hry: Dobytí Severního pólu Čechem Karlem Němcem a Vyšetřování ztráty třídní knihy:

"Vy tak nanejvýš šups! - strčit někam třídní knihu a dál už jste nedorostli. Nebo snad ano? - Ne! Řeknu vám, že bych teda ale měl vzteka, kdyby tu tak ležela, jako ten první týden před léty... Hošek! Dej tady na třídu chvilku pozor, já se na okamžik vzdálím. - Je slyšet odcházející kroky."

Představení vidělo na osm set Čechů, kteří pracují v různých evropských institucích, nebo kteří do Belgie emigrovali před rokem 1989. Jen samotného odhalení Cimrmanovy stopy se zúčastnilo na pět set lidí. Fotografie u Mistrovy pravé nohy je už nyní velkým turistickým úlovkem z Bruselu.