V Česku chybí asi 70 mobilních lůžkových hospiců

Ilustrační foto, foto: Pixabay CC0, free domain

V Česku schází zhruba 70 mobilních hospiců paliativní péče, které pečují o klienty doma. V současné době jich je pouze kolem dvaceti. Lůžkových hospiců je pak 16, jediný kraj, ve kterém chybí, je Vysočina.

Robert Huneš,  foto: Šimon Heller CC BY-SA 4.0,  public domain
Domácí hospicová péče obvykle není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, funguje z darů a příspěvků pacientů a jejich rodin. Proplácení péče umožnil od roku 2015 pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny. Funguje dva roky. S výsledky není spokojen Robert Huneš, viceprezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.

"Výsledky jsou negativní, protože pilotní projekt je nastaven tak, že je péče přes tento projekt dostupná jen ve velkých městech. To znamená, že přibližně dvě třetiny populace v České republice na tento typ péče nedosáhnout."

Proč na péči nedosáhnou?

"V malých městech nebo ve venkovském prostředí, kde žije spousta obyvatel, musíte podle projektu také splňovat vysoké personální požadavky. Jednak na sestry, navíc musíte mít v týmu paliativně atestovaného lékaře, kteří v České republice akutně i chronicky nejsou. Věcně to není potřeba, ale projekt s tím nadsazeně počítá. Vůbec není možné ty týmy postavit a ufinancovat."

Takzvaná paliativní péče se týká pacientů, u kterých už byla ukončena aktivní léčba a lékaři nepředpokládají dožití delší než půl roku. Zásadní je v takových případech vedle léčby bolesti, a dalších příznaků nemoci, řešení psychologických, sociálních a duchovních potřeb nemocných i jejich rodin.

Podle odborníků by se bez neziskovek mohly zhroutit služby pro seniory

Ilustrační foto,  foto: Pixabay CC0,  free domain
Od příštího roku počítá s proplácením péče i úhradová vyhláška. Podle asociace je ale nastavení financování péče podle pilotního projektu nejméně o třetinu dražší, než kdyby se účtovalo podle jednotlivých výkonů. Péče je pak dokonce dražší než pobyt například v léčebně dlouhodobě nemocných. Jaké financování navrhuje Robert Huneš?

"Asociace hospiců, podobně jak to vidí i Svaz zdravotních pojišťoven, Česká katolická charita a další, se přiklání ke stávající odbornosti, která by byla vyčleněna z běžné domácí péče ve prospěch specializovaných týmů, které se věnují pouze těm terminálně nemocným a umírajícím."

Robert Huneš má s provozem hospiců i osobní zkušenost. Od roku 2005 je ředitelem Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, který tento týden získal cenu veřejnosti při vyhlašování nejlepších neziskových organizací. Mezi vítěze vybrala odborná porota i další z hospiců a to Domácí hospic Vysočina z Nového Města na Moravě, který péči nemocným poskytuje už 13 let.

Neziskové organizace se staly v poslední době terčem kritiky na sociálních sítích. Odborníci na sociální problematiku ale zdůrazňují, že bez prospěšných společností, spolků a dalších organizací by se v Česku mohly zhroutit služby pro seniory, vážně nemocné a postižené.