V Hradci Králové se sejdou divadelníci ze tří kontinentů

Z představení 'Dům Bernardy Alby'

Příležitostí pro divadelníky z 11 evropských zemí a z Austrálie a z Japonska bude mezinárodní festival "Divadlo evropských regionů", jehož 9. ročník se uskuteční ve dnech 21. až 30. června v Hradci Králové. Informuje Evelina Himalová.

Pořadateli jsou Klicperovo divadlo a Divadlo Drak. Akci podporují Francouzský institut, British Council, Ministerstvo kultury České republiky, Město Hradec Králové, Královéhradecký kraj, a samozřejmě sponzoři, bez kterých by se festival neobešel. K mediálním partnerům, jako obvykle, patří i Český rozhlas.

Zahájení bude v produkci košického Státního divadla, které uvede inscenaci hry Patrika Marbera "Bližšie od teba", na českých jevištích známé pod názvem "Na dotek".

Hvězdou přehlídky bude francouzská herečka Annie Girardotová. Mimořádnou událostí zahraniční účasti má být vystoupení francouzské Compagnie L' Oiseau-Mouche z města Roubaix se hrou "Bintou", moderní tragédií překonávající mnohé předsudky a tabu. od afrického autora Koffi Kwahulé.

Z domácích představení uvidíme například Lorcův "Dům Bernardy Alby", Moliérova "Dona Juana", či kompletní program Čechovových her v režii Vladimíra Morávka. Vyjímečné slavnostní chvíle čekají na návštěvníky 26. června, kdy bude v Hradci Králové na divadelním domě v Dlouhé ulici odhalena pamětní deska na počest světové premiéry revue "Zpěvy šílence", inscenované Klicperovým divadlem z rané poezie Václava Havla při festivalu v roce 2000. Ve stejném prostoru, na tzv. Havlově dvorečku, budou současně předány autorské ceny Nadačního fondu Alfréda Radoka; dramatik a bývalý prezident České republiky je pozván. A protože i na minulých ročnících byl vždy jeden den vyhrazen legendám a divadlům, jejichž činnost zanechala v českém divadle výraznou stopu, letos bude tato tradice pokračovat - tentokrát poctou režisérovi a dramatikovi Ladislavu Smočkovi. Pestrý festivalový maratón zakončí Dejvické divadlo hrou Petra Zelenky "Příběhy obyčejného šílenství", ověnčenou množstvím divadelních ocenění.

Hrát se bude na šesti oficiálních festivalových scénách, které od letošního roku nejnověji doplní i "Šapitó", patřící Divadlu Continuo z Malovic, pravidelnému účastníku hradeckých přehlídek....

"Velký cirkusový stan, kde budou klaunské kabaretní produkce, bude stát v Žižkových sadech pod divadlem. Každoročně dáváme obrovský prostor českým divadlům, v letošním roce tu budou ze 17 měst. Takovou příležitost českému divadlu nedává žádný jiný festival,"

uvedl pro Radio Praha Ladislav Zeman, ředitel pořadatelského Klicperova divadla a připomněl i už také dobře zavedenou dramaturgii pouličního divadla. Do programu "open air" je letos přihlášeno na šedesát souborů nejen z Česka, ale i z Německa a ze Slovenska. Během deseti festivalových dnů má být odehráno kolem 150 představení. Kromě toho se uskuteční i spousta doprovodných akcí, například výtvarné výstavy a koncerty, na kterých zazní etnická, romská, keltská hudba i lidové písně z Čech a Moravy a džez. Ovšem, aby se festival opravdu vydařil tak, jak má, bude stejně jako u předešlých ročníků hodně záležet také na počasí...

"Když bude hezky, pak Hradec Králové zase zažije něco, co v českých krajích nemá obdoby, a co velmi připomíná slavný avignonský festival. Už poslední ročníky ukázaly, že i v tomto středoevropském prostoru, který je klimaticky jinde, než Azurové pobřeží, dokážeme vytvořit atmosféru, dokážeme se bavit. Ten festival je o přátelství, o sounáležitosti, o inspiraci. A o tom ty festivaly by měly být."

K zahraniční účasti, konkrétně letos poprvé i australské, ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman poznamenal, že v mnoha případech stojí na českých základech...

"Někdo se ptá, proč sem jezdí soubory z Ameriky, z Japonska, atd. Jsou to často divadelníci, kteří vystudovali pražskou divadelní fakultu a cesty osudu je zavály třeba do té Austrálie. Většinou už jsou to potomci Čechů. Dalším příkladem jsou také dnes už Skandinávci, kteří za bývalého Československa vystudovali divadelní fakultu v Bratislavě nebo v Praze. Pořád je sem jakoby 'domů'. něco táhne."