Mezinárodní festival "Divadlo evropských regionů" v Hradci Králové

Přes 50 divadelních souborů z 12 zemí se představí na mezinárodním festivalu "Divadlo evropských regionů", který se uskuteční od 21. do 30. června v Hradci Králové. Budou mezi nimi i divadelníci z 15 českých měst. Bližší informace přináší Evelina Himalová.

Letošní desátý, tudíž jubilejní ročník bude podle Ladislava Zemana, ředitele hradeckého Klicperova divadla, které je spolu s Divadlem Drak hostitelem přehlídky, "oslavou divadla ve všech jeho podobách". Sehráno na něm má být na 150 představení - jak "prudkých" novinek, tak vlastně už legendárních, upoutávajících pozornost diváků už řadu let; mezi nimi například Rostandův "Cyrano" s Milanem Lasicou v titulní roli, který byl na repertoáru bratislavského Štúdia L + S a Divadla Astorka Korzo '90 plných dvanáct sezón! Jeho derniérou festival "Divadlo evropských regionů" zahájí.

"Rozhodli se, že už jednou je potřeba skončit, takže jsem strašně rád, že to zakončení tohoto vynikajícího představení bude právě v Hradci Králové; to má velký význam,"

říká Ladislav Zeman s tím, že ze Slovenska s kvalitními představeními přijedou i další soubory, jako Radošínské naivné divadlo či Teatro Tatro Nitra a několik loutkových scén. Ze zahraničí je s velkým zájmem očekáváno také Sarajevské divadlo z Bosny-Hercegoviny, ale také divadelní produkce z Polska, Švédska, Francie, Finska, Ruska, Litvy, atd.

"Shafferova 'Amadea' a potom ještě muzikál Willyho Russella 'Our Day Out' pod českým názvem 'Konec šťastných dnů' bude hrát Theater Sörmland ze švédského Nyköpingu, což je takové zvláštní divadlo, které má v souboru divadelníky z nejrůznějších skandinávských zemí. Šéfem je Lino Brezina, člověk, který má kořeny v Čechách, jak je i patrno z jeho jména, mluví dodneška velmi krásně česky, a trvale spolupracuje s českými divadelníky. Toho 'Amadea' bude u nás hrát v režii českého režiséra Karla Brožka. A ten muzikál 'Konec šťastných dnů' zase bude s hudbou českého muzikanta Daniela Fikejze. Francouzský soubor Compagnie Dominique Houdart et Jeanne Heuclink předvede na komorní scéně v Klicperově divadle hru Raymonda Queneana 'Zazi v metru', velmi komplikovaný surrealistický titul. Finský soubor Virus z Helsink na počest životního jubilea Milana Kundery, českého spisovatele a autora-dramatika, který žije dlouhodobě v Paříži, nastudoval jeho známou a slavnou hru 'Jakub a jeho pán'. Moc se těšíme na Čechovova 'Medvěda' v originálním provedení Divadelního studia mladých 'Aglia' z Litvy, a takto bych mohl pokračovat."

Mimořádným zážitkem má být scénická verze Shakespearova příběhu "Romeo a Julie", kterou v rytmu rocku a v bazénu uvede ruské Divadlo Luny z Moskvy.

Z českých divadel, která budou na festivalu reprezentovat svou tvorbu, za zmínku stojí pražské Divadlo Na Zábradlí se třemi tituly - "Gazdina roba", "Veřejný nepřítel" a "Náměstí Hrdinů". Dále Divadlo Petra Bezruče z Ostravy, které uvede představení "Cinzano" s podtitulem "Někteří pijí, protože chtějí, všichni, aby unikli". Městské divadlo Zlín představí hru Samuela Königgrätze "Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou" z nádražního prostředí, a hostitelské Klicperovo divadlo nabídne návštěvníkům úspěšné inscenace "Povídky z Vídeňského lesa" a "Návštěva staré dámy".

Tradičně bohatý bude i doprovodný program, který zahrne celkem 87 představení, mimo jiné i japonské - souboru Noriyuki Sawa, který v cirkusovém šapito v městském parku uvede Shakespearova "Krále Leara". Takzvaný "Open Air program" s výraznou mezinárodní účastí se odehraje na nádvoří královéhradecké historické Radnice, v atriu bývalého biskupského semináře, Městské hudební síně, na Letní scéně Klicperova divadla, v již zmíněném cirkusovém stanu, na Kavčím plácku, uprostřed Velkého náměstí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, a samozřejmě v ulicích východočeské metropole. Velkou podívanou slibuje originální britský soubor z Manchesteru "Whaley Range All Stars", který v "Boudě" na Velkém náměstí uvede projekt "Centrála", kombinující "vedlejší atrakce z lunaparku s kouzelnickou krabičkou a domečkem pro panenky", a také vystoupení česko-ruského "Teatru novogo fronta" a jihočeského divadla "Continuo" z Malovic. Festival počítá rovněž s výstavami, a to velkou expozicí plastik vynikajícího českého sochaře Stanislava Hanzíka, a přehlídkou prací fotografa Bohdana Holomíčka. Uskuteční se též vzpomínkový večer věnovaný režiséru Alfrédu Radokovi, což má svoje opodstatnění, neboť v prestižní anketě Nadace nesoucí jeho jméno bylo v posledních letech Klicperovo divadlo čtyřikrát vyhlášeno "Divadlem roku"České republiky. Hold bude vzdán také režiséru Vladimíru Morávkovi, který je už deset sezón vůdčí osobností této respektované umělecké instituce, známé doma i v zahraničí. Vydavatelství "Pražská scéna" připravilo o něm a jeho hradecké kariéře publikaci, která bude pokřtěna v průběhu přehlídky "Divadlo evropských regionů".